| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: УКВ антена  (Прочетена 51490 пъти)

0 Потреб. и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: УКВ антена
« Отговор #60 -: 03 Май, 2014, 22:18:18 »
Ето какво сделах аз , работи доста добре ,като за направена от подръчни материали . :D

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: УКВ антена
« Отговор #61 -: 06 Май, 2014, 18:54:52 »
То апетита идвал с яденето :D Я ,колко елемента си ковнал набързо!Разликата трябва да е "ушевадна"! :good:Колко стана дължината на бума/летвата в случая/за 6 елемента?!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: УКВ антена
« Отговор #62 -: 06 Май, 2014, 21:01:43 »
Струва ми се че виждам отворен дипол. Не може директно за него да свържеш симетричен кабел. Или направи сгънат дипол или се замисли за някакъв вид съгласуване.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: УКВ антена
« Отговор #63 -: 06 Май, 2014, 21:17:24 »
Да диполът е отворен , свързал съм директно симетричния кабел към Респром РС 201 ( Входа не му ли е за 240-300 ома ? )

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: УКВ антена
« Отговор #64 -: 07 Май, 2014, 11:39:48 »
То апетита идвал с яденето :D Я ,колко елемента си ковнал набързо!Разликата трябва да е "ушевадна"! :good:Колко стана дължината на бума/летвата в случая/за 6 елемента?!
Да разликата е Огромна , за 6 елемента летвата съм я пуснал 3,10 метра .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: УКВ антена
« Отговор #65 -: 07 Май, 2014, 12:06:23 »
Да диполът е отворен , свързал съм директно симетричния кабел към Респром РС 201 ( Входа не му ли е за 240-300 ома ? )
Съгласуването между кабела и входа на приемника е ОК, обаче между дипола и кабела не е. Отворения дипол има импеданс 50 ома, а не 240 - 300 ома. По-съгласуван ще бъде с коаксиален кабел, но там пък трябва симетриране. Затова направи сгънат дипол, който има импеданс 240 - 300 ома и съгласуването между дипола и кабела и между кабела и входа на приемника ще е оптимално. Успех.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: УКВ антена
« Отговор #66 -: 08 Май, 2014, 22:56:52 »
Съгласуването между кабела и входа на приемника е ОК, обаче между дипола и кабела не е. Отворения дипол има импеданс 50 ома, а не 240 - 300 ома. По-съгласуван ще бъде с коаксиален кабел, но там пък трябва симетриране. Затова направи сгънат дипол, който има импеданс 240 - 300 ома и съгласуването между дипола и кабела и между кабела и входа на приемника ще е оптимално. Успех.

Ясно .  :drinks:

Неактивен Любен

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 1
  • Населено място: Пловдив
Re: УКВ антена
« Отговор #67 -: 03 Април, 2015, 15:11:20 »
Здравейте !
 Решил съм да си направя антена за УКВ 88-108 , ще се ползва за домашен ресивър с тунер и коаксиален кабел . При мен сигнала е много лош защото се намирам зад могили . След писаното до тук смятам , че ми трябва 5 елементно яги / с три директора / . Материала по картинки е алуминиева тръба Ф 8 мм / за директорите / удължена с плътно Ф 6 мм , ако използвам цяла алуминиева тръба Ф 14 мм  ще повлиае ли на сигнала ? Също така ако носещия прът на който са монтирани елемантите е алуминиева кутия 40/40 , то трябва ли елементите да са изолирани от нея ?  ???

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: УКВ антена
« Отговор #68 -: 03 Април, 2015, 15:59:40 »
Няма да пречи ако елементите са по дебели.Антената ще стане по широколентова.Ще стане по тежка.Не е задължително да са изолирани от носещата.

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Re: УКВ антена
« Отговор #69 -: 07 Април, 2020, 02:07:25 »
Да изтупам темата !
 И аз искам да си направя  антена за FM , но има няколко условия и за това ще Ви помоля за съвет . В тези условия на криза все по често имам нужда от ефирно радио , въпреки всевъзможните други средства за масово осведомяване , аз си искам ефир  . Имам ресивър с тунер яамаха , модела е: RX-V396RDS , живея на 5ия етаж над мен има още 2 в панелен блок в Троян. на покрива мога да сложа каквото си пойскам , но кабела трябва да е поне 20м . Изхода на тунера е 75 Om . Видях , че имам доста метри  медна шина от електромотор или пък електрожен не знам . Тя подходяща ли е за антена и ако да някакви размери ? Имам и коакслен кабел от вивакомските сателити , той подходящ ли е ? Целта ми е Великотърново , значи трябва и да е насочена . Опитах със стайна телевизионна антена със симетричен кабел  , но има шумове и хваща само 4 радиа местни.
 Та това ми е въпроса , ако някой се е блъскал и иска да сподели опит !!! 

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: УКВ антена
« Отговор #70 -: 07 Април, 2020, 22:35:44 »
Здравей,
Ето ти сайт за смятане каквото си решиш:  https://www.changpuak.ch/electronics/yagi_uda_antenna_DL6WU.php


Поздрави,
lz3sf

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: УКВ антена
« Отговор #71 -: 08 Април, 2020, 13:03:28 »
Здравей,
Всъщност, снощи беше достатъчно късно и не загледах точно какво искаш, извинявам се за което. Нормалното яги е достатъчно теснолентово, че да не върши идеална работа за 20МХц честотна лента. Това трябва да е по-добрия вариант за твоя случай:

https://www.changpuak.ch/electronics/lpda.php


Поздрави,
lz3sf

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Re: УКВ антена
« Отговор #72 -: 08 Април, 2020, 16:12:48 »
Да , и аз снощи достатъчно късно ги разглеждах и логото,,,,, ми хареса най-много.Нищо не пишат за вида на материала на елементите виждам , че и дебелината им е различна , фатално ли е ? Няма инфо и за импеданса ? Намерих и алуминиев проводник с Ф8мм но е плътен , ще стане ли ? И ако да , трябва ли да сваля изолацията ?

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: УКВ антена
« Отговор #73 -: 08 Април, 2020, 16:29:10 »
Здрвей Ивайло,
Определено това което е сметнато е точно за тези дебелини на матеряла, при това без изолация, до колкото мога да видя от снимката.
И да, рамерите, включително диаметъра на елементите са критични.
Намерих друг калкулатор, който може да задаваш диаметър на елементите (предполагам пак без изолация) + краен импеданс:


LPDA — https://hamwaves.com/lpda/ — v20180914
  LPDA design 2020-04-08 15:25

INPUT
  Lowest frequency f₁ = 88 MHz
  Highest frequency fₙ = 108 MHz
  Diameter of the shortest element ⌀ = 8 mm
  Characteristic input impedance Zc_in = 50 Ω
  Taper τ = 0.880
  Optimal relative spacing σₒₚₜ = 0.163
  Chosen relative spacing σ = 0.060

RESULTING DESIGN
  Number of elements ⌊N⌉ = 5
  Dipole element lengths:
    dipole ℓ₁ = 1.703 m
    dipole ℓ₂ = 1.499 m
    dipole ℓ₃ = 1.319 m
    dipole ℓ₄ = 1.161 m
    dipole ℓ₅ = 1.022 m
  Sum of all dipole lengths ℓₜₒₜ = 6.704 m

  Distances between the element centres
  and their position along the boom:
    d₁,₂ = 0.204 m, i.e. ℓ₂ @ 0.204 m
    d₂,₃ = 0.180 m, i.e. ℓ₃ @ 0.384 m
    d₃,₄ = 0.158 m, i.e. ℓ₄ @ 0.543 m
    d₄,₅ = 0.139 m, i.e. ℓ₅ @ 0.682 m
  Boom length L = 0.682 m

  Length of the terminating stub ℓ_Zterm = 0.426 m
  Required characteristic impedance of the feeder
  connecting the elements Zc_feed = 68.1 Ω



Което трябва да е достатъчно добре за захранване с коаксиал за кабелна ТВ от 75ома (по-добре ще е 50ома кабел).


Поздрави,
lz3sf

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Re: УКВ антена
« Отговор #74 -: 09 Април, 2020, 00:52:56 »
Хубава е на снимка и на теория , но механично няма как да се захване 1,70м в единия край и да не се огъне , само ако не е от стомана !   Ще продължа да търся други модели в последния калкулатор и ще се прави компромис явно .

Снощи прочетох една книжка от 70те години "как да си направим антена " на Александър Петров и нищо не ми стана ясно , определено има доста пропуски. Но пък видях нещо на една снимка и се зачудих дали ще стане ?


 Поздрави и от мен !

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |