| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: УКВ антена  (Прочетена 51514 пъти)

0 Потреб. и 5 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: УКВ антена
« Отговор #45 -: 19 Април, 2014, 13:29:09 »
Има ги готови такива, за 4 лв.изпълнени със симетричен кабел. Преди доста време си купих такава от Технополис,комлект с букса за тунер!  :hi: За експериментални нужди естествено.  :yes:

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: УКВ антена
« Отговор #46 -: 19 Април, 2014, 13:41:32 »
Рицарю, не разбрах напълно питането ти, но доколкото схванах искаш да ползваш ширмовката като елемент.Става, защо не,въпрос на механично укрепване.Ако намериш коаксиал RG213,той е с външен диаметър 13 мм.Преди години съм ползвал такъв 75 ом.от кабеларските магистрали.Той вътре е с единично централно жило 3мм, и е достатъчно корав.Диаметъра на елемента в случая влияе на широчината на лентата на антената.Все пак мощноста на FM предавателите са мин.100 вата ,така че все ще "докарат" до твоята антена,колкото и компромисна да е,това са си 3 елемента!  :hi: Относно вибратора,мога да те посъветвам да го изпълниш с т.н. 28 омна технология!Отворен е ,по-лесно се изработва и монтира,както и отлично се съгласува.В моето НАМ антенно стопанство,всички Яги антени са ми изпълнени по този начин-28,50,144,430 и нагоре Мегахерзи!
« Последна редакция: 19 Април, 2014, 13:46:55 от vangelis »

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: УКВ антена
« Отговор #47 -: 19 Април, 2014, 13:46:27 »
Рицарю, не разбрах напълно питането ти, но доколкото схванах искаш да ползваш ширмовката като елемент.Става, защо не,въпрос на механично укрепване.Ако намериш коаксиал RG213,той е с външен диаметър 13 мм.Преди години съм ползвал такъв 75 ом.от кабеларските магистрали.Той вътре е с единично централно жило 3мм, и е достатъчно корав.Диаметъра на елемента в случая влияе на широчината на лентата на антената.Все пак мощноста на FM предавателите са мин.100 вата ,така че все ще "докарат" до твоята антена,колкото и компромисна да е,това са си 3 елемента!  :hi:

Много правилно си ме разбрал колега , но и аз мисля, че е по-добре да е с коаксиален кабел вместо с обикновен, мислех някакъв многожичен да е - за залепването лепи се със двойнозалепящо тиксо без проблем за секцията :) - използвам страничната стена ; монтажа на антената го правя вертикално изпълнение

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: УКВ антена
« Отговор #48 -: 19 Април, 2014, 14:02:29 »
За секцията ..вeсело предложение :D По добрият вариант е да ги ковнеш на една дървена летва, и я мяташ на някое място навън, дето няма да ти пречи!! Това са мое производство  5 ел.антени за 2м банд-144 Мhz,но лесно се преоразмеряват за 88-108 Мhz.Реално усилване -10,2 dbd. Така изглежда конструктивно  :)

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: УКВ антена
« Отговор #49 -: 19 Април, 2014, 14:28:01 »
Голяма промяна стана и само с този дипол !! !

Чуствителна е разликата в приемането на станции  :music: - радиото ми е с цифров тунер .


Може би по-нататък ще експериментирам и с дървена поставка. Но ще пробвам сега да я направя 3-елементна .В  началото на темата в пъвия отговор на колегата ahedproductions има много ценен линк за изработката , ще го дам и тук -Схемата на антената (1) и размерите и разположение на всеки елемент за всяка честота в УКВ обхвата 88-108 MHz  дадени във вид на таблиcа (2)

1: http://yagi-uda.com/three_elements_yagi-uda.php

2: http://www.skyscan.ca/dimension_table.htm

Лошото е , че трябват 35 см. между реглектора  и сим. дипол  и още 35 см. от дипола до директора - 3-я  екемент за мойта честота - 104.8 MHz. А аз ги нямам , в по малко разтояние примеро 15 см. влошава ли се качеството ?

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: УКВ антена
« Отговор #50 -: 19 Април, 2014, 14:45:20 »
E, не става така работата Рицарю.Разстоянията между елеметите са правопропорционални на работна честота и резонанси.Оттам и на импеданс , коефициент на усилване,диаграма и т.н.... По-разумен компромис би било, ако имаш отстояние за дву елементна постановка ще ти даде по-добри резултати,в случая директор пред вибратора!Но с твоя "ядрен" експеримент на "антенно-секционна" система,трудно бих се наел за консултант  :flag_of_truce: Според мен е добре да ползваш само дипол, и след него един апериодичен усилвател,примерно банални такива ,активни, за стъклото на автомобил!   :yes:

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: УКВ антена
« Отговор #51 -: 19 Април, 2014, 15:48:11 »
Наистина и директора и рефлектора се влоши работата ,  може би защото са по-малки отстоянията. Двуелементна антена остана да пробвам, но ще е някой друг път при ясно време - целта ми е да слушам няколко станции от В. Търново , но и с друго радио пак където ги хващах ужасно в момента се чува , и друг път се е случвало и зависи колко е облачно

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: УКВ антена
« Отговор #52 -: 19 Април, 2014, 18:23:32 »
Мда, не може да променяш разстоянията, просто се губи смисъла на допълнителните елементи, даже започват да пречат както сам си се убедил. Няма проблем да е изпълнена антената на стената на секцията стига да има място за изпълнението й с точната геометрия и размери, както НЕ Е в твоя случай. Вземи една летвичка и нареди на нея елементите , ако ползваш коакс  вместо елемент може допълнителни летвички да поддържат самия елемент, и ще стане, защо трябва да бъде вътре и то на стената на секцията? И другото, нали не си играеш да свързваш елементите помежду им електрически? Това не е необходимо, и най-много да влошиш параметрите. Успех.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: УКВ антена
« Отговор #53 -: 19 Април, 2014, 20:43:10 »
Има зависимост която трябва да се спази,от растоянието вибратор/рефлектор зависи диаграмата на антената назад.Разбирай го затихване в тилна посока.От растоянието вибратор/първи директор зависи много силно входното съпротивление на антената и частично широколентността и усилването.От растоянието между всички директори по напред зависи широколентността и усилването на антената като цяло.Доста по сложно е за обяснение обаче ние тук не сме академици :drinks: Надявам се да съм помогнал.

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: УКВ антена
« Отговор #54 -: 20 Април, 2014, 00:02:51 »
Да ли е на секцията или на дъска няма толкова значение освен проблема , че е вътрешна. . Разточнието ми предразполага значи двуелементно изпълнение. Кое е по-добре  според Вас ? - Вибратор (дипол) + Рефлектор или Вибратор + директор за двуелементна антена. А това за връзка м/у елементите че е безмислена Origo е ясно - не съм толкова прост , но твойто мнение все пак високо го ценя , винаги в противоположното мнение има известна доза истина-, което определя някаква насоченост! В се пак надявам се да си разрешил проблема си със е лектрония си превключвател за различните източници на звук при прекъсване на захранването да пази позицията си , а не да се връща към първо положение , защото и аз съм си правил подобен с релета и транзистори , ама то това беше в съвсем друга тема .   И позволете ми още един въпрос - на предавателите са вертикално разположени 2 пръчки последователно :
-------   --------

Общата им дължина отговаря на дължината на вълната , за какво се прави това прекъсване , и влияе ли по някакъв начин на приемната страна. Иначе и на поредавателите от зад както и на приемната антена си има рефлектори
« Последна редакция: 20 Април, 2014, 00:16:32 от Ricarq »

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: УКВ антена
« Отговор #55 -: 20 Април, 2014, 00:31:12 »
За предпочитане е варианта рефлектор + вибратор.Тогава диаграмата на антената е по остронасочена.Усилването и на двата варианта е почти еднакво около 3-5 дб спрямо диполна антена.Ако става дума за електрическата връзка между носещата тръба или там каквото ползваш и елементите там няма значение дали са омически свързани помежду си.Тъй като монтажната връзка се прави по геометрическата среда на елементите там има напреженов и токов възел където и тока са теоретически нула и не влияе на работата на антената.Алементите на Яги антената не са равни на дължината на вълната.Половин дължина на вълната е размера на вибратора или дипола който е активния елемент на антената.Рефлектора е малко по дълъг,а директорите са малко по къси.Това се изчислява в зависимост от диаграмата и ширината на работната лента на антената.Какъв ще бъде вибратора затворен или отворен дипол зависи от това какво входно съпротивление се изисква от антената.Затворения дипол е около 240-300 ома,отворения 50-75 ома.Става дума за импеданса,не омическо съпротивление.Колко точно зависи от растоянието до вибратора и първия директор,освен това и от дебелината на елементите.Има коефициент на скъсяване който също се взима в предвид при дебели елементи на антената.

И позволете ми още един въпрос - на предавателите са вертикално разположени 2 пръчки последователно :

Това не го разбрах,ако имаш предвид че антените на предавателите са вертикално разположени то това е защото се ползва вертикална поляризация.Антената трябва да бъде също с вертикално разположени елементи.
Въобще за антена на конкретно място се решава индивидуално,въпроса е дали не приемаш добре заради слаб сигнал или просто има прекалено мощни отразени сигнали.При аналоговата телевизия се виждат двойни,тройни и т.н. При цифровите приемници просто отказва да приема :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: УКВ антена
« Отговор #56 -: 20 Април, 2014, 12:39:13 »
Той май пита защо не е една пръчка ами са две. Това просто е отворен дипол който е разположен вертикално, а не една пръчка срязана на две, не знам дали това питаш. Не знам защо тук намесваш превключвателя за източник на сигнал, и какъв проблем би могло да бъде връщането на начална позиция? Нали и телевизорите Електрон след изключване се връщат винаги на номер 1. Това не е проблем като пускам системата да натисна бутона на желания от мен източник. Така или иначе основния ми източник Цифрово - аналоговия преобразувател към компа е свързан към позиция 1 и в 90 процента от случаите не се налага нищо да натискам. Ако исках да си помни позицията щях да сложа галетен превключвател и да не се занимавам с транзистори и глупости.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: УКВ антена
« Отговор #57 -: 20 Април, 2014, 14:46:59 »
Ето качвам снимки от предавателите от Габрово - м. Градище и В. Търново - Резонанс

Значи тези вертикално разположени елементи под една линия са части от отворен дипол , така ли ?

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 356
  • Населено място: София
Re: УКВ антена
« Отговор #58 -: 20 Април, 2014, 14:50:56 »
Това са няколко дипола, свързани синфазно (синфазна антена)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: УКВ антена
« Отговор #59 -: 20 Април, 2014, 16:31:02 »
Да, всеки такъв елемент е отворен дипол. Процепа е някъде под изолационната част където е захванат.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |