| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: УКВ антена  (Прочетена 51509 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 578
  • Населено място: Плевен
Re: Антена за УКВ - отворен или затворен дипол?
« Отговор #30 -: 23 Март, 2014, 22:19:56 »
На снимката показвам моята УКВ антена която използвам за далечно приемане.Като радиоприемно устройство използвам тунера "Студио 2" http://www.kn34pc.com/sch/sch_rx/rx_studio_2_hi_fi.html  Тъй като антения вход е симетричен съм монтирал вътре "балун" трансформатор към гнездо "силен сигнал" тоест 75 ома,а към гнездо "слаб сигнал" 300 ома http://www.kn34pc.com/sch/sch_rx/rx_studio_2_hi_fi/sn_06.jpg.Направил съм го с цел каквото и да е антения кабел бързо и лесно да се включи към радиоапарата.

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: Антена за УКВ - отворен или затворен дипол?
« Отговор #31 -: 23 Март, 2014, 22:25:30 »
На снимката показвам моята УКВ антена която използвам за далечно приемане.Като радиоприемно устройство използвам тунера "Студио 2" http://www.kn34pc.com/sch/sch_rx/rx_studio_2_hi_fi.html  Тъй като антения вход е симетричен съм монтирал вътре "балун" трансформатор към гнездо "силен сигнал" тоест 75 ома,а към гнездо "слаб сигнал" 300 ома http://www.kn34pc.com/sch/sch_rx/rx_studio_2_hi_fi/sn_06.jpg.Направил съм го с цел каквото и да е антения кабел бързо и лесно да се включи към радиоапарата.

Боби , нищо не схванах . Ако ти е 300 ома входа за какво ти е съгласуващо устройство в случея ?
И входното съпротивление на входовете при силен и слаб сигнал не е ли еднакво ?

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 578
  • Населено място: Плевен
Re: УКВ антена
« Отговор #32 -: 23 Март, 2014, 22:37:02 »
Използвам съгласуващо устройство,защото коаксиалния кабел е с вълново съпротивление 75 ома.избрал съм го него защото има по малко затихване на полезния сигнал.Гнездо "силен сигнал"фабрично е затихвател 10dB използва се при много силен сигнал от предавателя същото както при ламповите телевизори.В случая аз съм премахнал резисторите които участват в затихватела и съм монтирал "балун" трансформатора и се получава в крайна сметка симетричен и несиметричен вход.

Неактивен Chervenoarmeec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 67
Re: Антена за УКВ - отворен или затворен дипол?
« Отговор #33 -: 23 Март, 2014, 22:41:03 »
Боби , нищо не схванах . Ако ти е 300 ома входа за какво ти е съгласуващо устройство в случея ?
И входното съпротивление на входовете при силен и слаб сигнал не е ли еднакво ?
Въпреки че на самостоятелния шлейфвибратор (сгънат или затворен дипол, както ти го наричаш) импеданса е около 240-300 ома, когато в близост до него добавим пасивни елементи (рефлектори и директори) той се понижава и най-често разстоянията между вибратора и пасивните елементи и броя им се избират така че да се намали импеданса на цялата антена на около 75ома (или 50, ако става въпрос за специализирано приемно устройство), за да може да се съгласува директно с коаксиален кабел. В зависимост от разстоянията се цели да се получи оптимално усилване и съгласуване.
Ето ти малко информация и сметки наготово: http://radio.meteor.free.fr/us/yagi_fm.html
Аз на покрива на блока съм с подобна на 5 елементната от сайта, като вместо алуминиеви тръби съм използвал алуминиеви правоъгълни профили от дограма 3x3cm, заради което честотната лента е по-широка. Височината е около 16 метра, хващам частни радиостанции с мощност 100-тина вата от около 60-тина км и БНР с киловатовите мощности от доста по-далече.
И не забравяй да ориентираш елементите перпендикулярно на земята, успех :)
« Последна редакция: 23 Март, 2014, 22:51:25 от Chervenoarmeec »

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: Антена за УКВ - отворен или затворен дипол?
« Отговор #34 -: 23 Март, 2014, 22:51:15 »
Въпреки че на самостоятелния шлейфвибратор (сгънат или затворен дипол, както ти го наричаш) импеданса е около 240-300 ома, когато в близост до него добавим пасивни елементи (рефлектори и директори) той се понижава и най-често разстоянията между вибратора и пасивните елементи и броя им се избират така че да се намали импеданса на цялата антена на около 75ома (или 50, ако става въпрос за специализирано приемно устройство), за да може да се съгласува директно с коаксиален кабел. В зависимост от разстоянията се цели да се получи оптимално усилване и съгласуване.
Ето ти малко информация и сметки наготово: http://radio.meteor.free.fr/us/yagi_fm.html

И не забравяй да ориентираш елементите перпендикулярно на земята, успех :)

Значе антената трябва да е вертикално разположена ?

Етествено , нали радио ефирните излъчвания на УКВ са с вертикална поляризация , ах  как не се сетих за това по-рано  ???

Боби, ама май и твойта си я сложил и ти както мен хоризонтално , така какво ловиш от далеко :D
Дай да ти помогна да огънем мачтата Г-образно за да застане антената перпендикулярно спрямо земята

Неактивен Chervenoarmeec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 67
Re: УКВ антена
« Отговор #35 -: 23 Март, 2014, 22:58:40 »
Да, повечето предаватели са с вертикална поляризация, може би някой от предавателите на БНР да е все още с хоризонтална, но се съмнявам вече. Това се прави с цел да се слушат по-лесно в колите, където е по-лесно да сложиш една вертикална пръчка, отколкото хоризонтален дипол, който освен това е и насочен в хоризонталната равнина и при всеки завой да губиш сигнал :D По принцип е по-добре да се излъчва с хоризонтална поляризация, защото тя затихва по-малко освен това повечето смущения са с вертикална такава (колкото и маловажни да са смущенията при честотната модулация), поради което така се избягват. А дали и как ще се лови с хоризонтално ориентирана антена, отговора не е много прост. Поляризацията на вълните се мени особено в градски условия, заради отражения от различни сгради и т.н. и понякога е възможно с хоризонтална антена да приемаш по-добре, особено от по-далечни предаватели.

Между другото, ако не направиш така че антената да може да се върти и ориентира няма особен смисъл да използваш много сложна антена. Защото ще приемаш отлично от там, на където е насочено, но рефлектора ще пречи на приемането от противоположната страна. Известен компромис е да не слагаш рефлектор (колкото и нелепо да звучи това) и да ориентираш антената към по-слабите предаватели, така ще може да приема и в противоположната посока (тази със силните предаватели). Но това е компромис и трябват експерименти.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: УКВ антена
« Отговор #36 -: 24 Март, 2014, 12:32:30 »
В яги калкулатора който пратих в линка на предния ми пост всичко е заложено, само си задаваш изходните данни и типа на коаксиала и той ти изчислява сължината на U коляното и всичко, така че ако работиш с нея няма да сбъркаш. Да се внимава при вертикално монтиране, металната мачта става паразитен елемент на антената и променя характеристиката й така че трябва да се мисли друг метод за закрепване.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 578
  • Населено място: Плевен
Re: УКВ антена
« Отговор #37 -: 05 Април, 2014, 15:56:09 »
Към моята УКВ антена използвам и тази,като резултата от нея също е отличен

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: УКВ антена
« Отговор #38 -: 05 Април, 2014, 19:43:51 »
Е, тази не е лоша, но не е насочена, не можеш да приемаш толкова далечни станции както с насочена антена. Става и за излъчване :) ама по-добре не излъчвай че по антената бързо ще те намерят :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: УКВ антена
« Отговор #39 -: 06 Април, 2014, 12:29:55 »
Тая не е ли 50МХц-ова от транспортаа?  :)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: УКВ антена
« Отговор #40 -: 06 Април, 2014, 13:04:08 »
На такава прилича, ама не трябва ли да е по-голяма за 50 мегахерца?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: УКВ антена
« Отговор #41 -: 06 Април, 2014, 15:01:22 »
50 мегахерцова е. По времето на соца ги имаше заедно със станции лен.
Имам такава но малко ме е страх да я монтирам да не я хареса гръмотевица че всичко отива  :master2:
Един приятел си е монтирал същата на покрива на блока и лови страшно много станций.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: УКВ антена
« Отговор #42 -: 06 Април, 2014, 21:35:07 »
По-малка е - подрязана е за по-високите честоти на УКВ обхвата. Граундплейнче, супер са си за целта.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: УКВ антена
« Отговор #43 -: 19 Април, 2014, 13:17:44 »
Здравейте  - кой резултат да се гледа в този калкулатор???

http://radiohobby.hit.bg/antcalc.htm

-  Дължина на полувълновата антена в свободното пространство
или
- Дължина на полувълнова антена (от 50 до 144 MHz) = 14030/F(MHz)

Искам да да направя експеримент  с антена тип затворен дипол за 104.8 MHz , която ще реализирам вертикално със симетричен кабел  по тази схема:
« Последна редакция: 19 Април, 2014, 13:27:49 от Ricarq »

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: УКВ антена
« Отговор #44 -: 19 Април, 2014, 13:24:54 »
Имам още един въпрос - ако река да я направя 3-елемента , тъй като ще захващам  кабела за секцията със двойнозалепяща лента , добра  идея ли е да я направя 3-елеметна тип "вълнов канал" и за директора и рефлектора ( отражателя ) какво да използвам - до колкото си спомням  влияеше  и дебелината (диаметъра) - мога ли да използвам коаксиален кабел , като използвам оплетката му за пръчка и с обикновен проводник дали пак ще се получи нещо ?

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |