| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем с ОРФЕЙ  (Прочетена 20046 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #15 -: 26 Август, 2013, 11:13:33 »
И още един въпрос към знаещите - колко трябва да бъде анодното напрежение след сменения вече резистор 1.2кОм
Поставих 2 по 2.7кОм /такива имах/ паралелно.
Напрежението след този сдвоен резистор е 216 волта. Преди него е около 260 волта.
Това нормално ли е, за работата на лампите?  В схемата на ОРФЕЙ няма дадени напрежения...и понеже не разбирам от лампи, питам...
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #16 -: 26 Август, 2013, 13:20:30 »
Пансим, как няма какво да се слуша на радиото? Аз хващам посред София поне 6-7 станции на средни вечер, поне 3-4 на дълги и сума ти свят на късите. Имаш ли антена за него? :morning1:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #17 -: 26 Август, 2013, 14:50:52 »
Даааа...в София може и да хванеш нещо, ама в Сандански /виж ми профила/......
На вилата където е радиото, хванах на средни вълни, радио Благоевград и някаква македонска станция...това през деня
С една дума си плаче за УКВ...ще купувам модул от ЕЛИМЕКС
И още един въпрос, как да направя зеленото око ЕМ80 да ми показва входния сигнал, който ще подавам на вх. гармофон на ОРФЕЙчето
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #18 -: 26 Август, 2013, 14:57:16 »
Бих казал, че в Сандански шансовете за по-добро приемане на СВ, КВ и ДВ са по-големи от тези в София. Тук е зверски шумно, някакъв ад. Работят тонове електроника, голяма част от която не е съобразена с никакви стандарти за електромагнитна съвместимост. Единственото, което ме спасява е 10 метра външна антена. На феритните не влиза нищо. Имам един познат в Сандански, няма никакви проблеми с приемането. Кажи ми все пак, как са ти направени антената и заземяването?
Ето идеална схемка за ЕМ80:

Може да разкараш първия резистор (390-470к).

Успехи!
Билян
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #19 -: 26 Август, 2013, 15:29:20 »
Благодаря за схемата :good: Ще ми свърши работа...
Антена и заземяване, нямам, само едно парче кабел с дължина около 1.5метра. Нищо друго. То и затова са такива резултатите ... :)
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #20 -: 26 Август, 2013, 15:31:46 »
Според мен не е добра идея да се монтира МР3 модула на предния панел, а и не е нужно според мен, ще се съсипе вида на радиото. Един колега монтира такива модули, и го слага отзад, дали реже капака или в луфтовете отгоре на капака не съм запознат. После приемника за дистанционното на модула представлява едно чипче с три крака, отпоява се от платката на модула и се свързва с дълги проводници, и се поставя зад скалата на радиото, така може да се контролира отпред без никакви проблеми с дистанционното. Отзад само се боде флашката. А дисплейчето на модула не дава кой знае каква информация та да ти е необходимо да го гледаш. Захранването има начин да се направи от отоплението със изправител и стабилизатор след това, за получаване на чисти 5 волта, но мисля че е най-чиста работа да се захранва от отделно трафче 220 - 10 или 12 волта с грец, филтров кондензатор и LM7805.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #21 -: 26 Август, 2013, 15:38:40 »
Да, може би е по-добре да не се поврежда оригиналния вид на ОРФЕЯ
Още повече е в почти идеално състояние, само месинговите лайсни са потъмнели от времето. Лака е чудесно запазен.
Ще те послушам и ще го монтирам на задния капак с преместване на ИР датчика.
За захранването - познаваш ме достатъчно :) Там нямам проблеми
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #22 -: 26 Август, 2013, 15:43:43 »
О да, съвсем заради това...ламповите приемници имат нужда жица в небето. Освен това, заземяването е АБСОЛЮТНО необходимо.
http://radiolamp.net/news/306-antenna-i-zazemlenie-ix-raznovidnosti-i-konstrukcii-voprosy-i-otvety.html Ето линк от руснаците, ако не знаеш езика го пусни на Google Translate, разбира се превода.
Ако имаш възможност да си опънеш поне десетина метра жица някъде, поне 6-7 метра над земята (по-високо - по-добре), ще е най-хубаво. Парното става за заземяване ако имате, ако не - една дебела жица до долу и караш по картиниките от линка.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #23 -: 26 Август, 2013, 15:58:53 »
Руския не ми е проблем, чета го почти перфектно.
Благодаря за линка
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #24 -: 26 Август, 2013, 16:09:44 »
И водопроводните тръби ако са метални стават идеално за заземяване. Аз на вилата в с.Свидня близо до Своге хващам много радиостанции с Орфея на къси, средни и дълги вълни, стотици са. Вечер направо се прескачат една друга. Ето тук една късовълнова неидентифицирата станция с отлично качество:
http://www.youtube.com/watch?v=Ddn0HaZtmVg
Антената е в стаята, общата й дължина е около 15 метра опъната в горния край на прозорците. Заземяване отсъства но в къщата няма нито едно работещо импулсно захранване. Най-близкото работещо импулсно захранване е на най-малко 300 метра при съседите.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #25 -: 26 Август, 2013, 16:15:56 »
Е, видя се  :flag_of_truce:
Ще се прави антена.  Земно ще си направя сам, понеже водопровода ми е с полипропиленови тръби.
Имам и един РЕСПРОМ 201 там...ще тествам и него
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #26 -: 26 Август, 2013, 17:00:46 »
 :drinks: А така! Ако имаш нужда от помощ, въпроси, само казвай!  :master2:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #27 -: 26 Август, 2013, 17:02:20 »
Най-близкото работещо импулсно захранване е на най-малко 300 метра при съседите.
Ах...прекрасно!!! Идеално!
Страхотно работи радиото, поздравления!
Само едно нещо да добавя - не е много хубаво да се ползват водопроводните тръби. Поради често огромните количества калчища/тефлонова лента, те обикновенно не правят хубави нискоомни връзки навсякъде. Освен това не винаги са заземени или не са свързани с метални тръби на улицата, обикновенно с ПВЦ магистрални такива. Парното винаги е с метални тръби, няма изолационни снадки и е добре заземено. Не е толкова заради доброто приемане, по-скоро за свръхнапреженията в антената при близки попадения на светкавици и при натрупване на високи статични заряди от вятъра. Аз съм свързал една газоразрядна лампа между антената и земята, нещо такова (моята е друга, това е само за пример) -

Тя "пробива" на около 100 волта и отвежда натрупания от вятъра заряд към земя. Чувям я честичко как припуква тихичко, когато духа навън. Ако няма добро заземяване (с ниско съпротивление), тези напрежения могат да станат опасни. Разбира се не говорим за директни попадения от светкавици. Това е друга физика и нищо не може да ни опази. Винаги, когато навън времето е лошо ДРЪЖТЕ АНТЕНИТЕ ЗАЗЕМЕНИ и не стойте до радиата.  Така в най-лошия случай поне ще има вече изграден път към земя.
« Последна редакция: 26 Август, 2013, 17:16:19 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #28 -: 26 Август, 2013, 17:39:02 »
Дори при много местни смущения с външна антена на по-високите бандове се приема добре, ето приемане на VOА в софия със Селена-та:
http://www.youtube.com/watch?v=QGy9ll_lMQU
Антената е метната на близкото дърво и е около 15 метра.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #29 -: 26 Август, 2013, 17:47:50 »
Само че на по-високите бандове се настройва трудноооооо... :) Яко се радвам на врътката за фина настройка на Шарпа ми...
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |