| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем с ОРФЕЙ  (Прочетена 20042 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #45 -: 10 Септември, 2013, 21:56:46 »
Катодния електролит на ЕЛ84  и прехвърлящия неполярен кондензатор 22n между ЕАБЦ80 и ЕЛ84, са първите неща ,които сменям по НЧУ на такива приемници. Винаги за заминали.

Катодния електролит изсъхва. Прехвърлящия  няполярен си променя стойността.

А като правя такъв апарат да се слуша с модул МП3, смянам с нови Абсолютно всички кондензатори в НЧУ( включително тези монтирани на потенциометрите.

Ако закачиш индикатора на анода на EL84, ще имаш чуваеми Проблеми със звука, пробвал съм го!

Крайната лампа не я пипай, преди да си оправил проблема с индикатора. Модификациите по катода и са само за изрядна схема.

НА ЕМ80, 1 ва решетка ходи с кабел до кондензатор на шаси(1 ви крак 47n) РАЗКАЧИ го този кондензатор ЗАДЪЛЖЕ . Тои ми е един от главните заподозрени за проблема


Направи каквото ти писах в преднмия пост + подмени прехвърлящия и катодния кондензатори и мисля, че ще си ОК.

ПП Ако решиш да правиш повече такива приемници.  Режи  горе между дупките, като прикачиш парчето, което е изрязано към капака от вътрешната страна с болтче.  За да може след 50години следващия рестваратор да изхвърли модула, да си намести парчето и да не те споменава много с лошо  :D


6п14п(руския аналог) са много по-издръжливи от ЕЛ84.  Препоръчвам я ако искаш и повечко бас.
« Последна редакция: 10 Септември, 2013, 22:14:49 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #46 -: 10 Септември, 2013, 22:15:18 »
Кондера от решетката към маса е откачен и замина в боклука.  Утре ще правя проби с НЧУ-то
Благодаря за помоща.
Скоро ще захвана и един Акорд 102... :D
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #47 -: 10 Септември, 2013, 22:17:17 »
Е тоя не беше нужно да го хвърляш , той си има друга функция , просто трябваше да го разкчиш и да го оставиш на шасито...

Мини ако искаш на ЧАТ горе, че така много бавно...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #48 -: 11 Септември, 2013, 09:43:36 »
Смених кондензатора в катода на ЕЛ84. По показания на уреда е 24.5мкф, вместо написаните 50мкф.
Резистора към маса го смених с два по 160 паралелно. Прехвърлящия кондензатор 22нф го мерих - показа 28.7 :o
Все пак го замених и него с нов.
След всички тези промени, радиото просто не е същото, сериозно подобрение на баса, и доста по-голяма мощност без изкривявания!
От анода на ЕАВС80 към маса НЯМА кондензатор!!! Просто не е поставен, може би от завода.
МНОГО благодаря на колегата за ценните съвети :drinks:

Въпрос: след промяна на катодния резистор, не се ли променя режима на лампата и доколко е опасно това?
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #49 -: 11 Септември, 2013, 10:35:20 »
за 6п14п
Ако анодния ток ти е под 50ма и при 250в,  си от всякъде в производствените спецификации.(1 ви режим е с дирекно замасен катод(фиксиран биас) по PDF, та ниското катодно съротивление да не те притеснява)  Ако  превишаваш анодния ток ще и скъсиш малко живота.   НЯма голямо значение, тези лампи са по 2лв. + Че китайците им възобновиха производството. Първата, която съм пуснал така да бачка вече направи 2 години.

Мисля, че е на около 46-50 ма, та си ок.

Друго което трябва да направиш задълже е да подмениш 3.3n кондензатора между 2 ра решетка и анод с НОВ за 400в.(фабрично е монтиран върху изходния траф май).
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #50 -: 11 Септември, 2013, 11:42:52 »
Повечето бас се дължи на сменения електролит в катода, а понижаването на стойността на катодния резистор увеличава анодния ток, което от своя страна скъсява живота на лампата нищо че е в рамките на допустимото, но всеки си решава. Преди години и аз се нахвърлях с голям ищах да променям схемата на фабрични приемници, защото така било по-добре, и много се кефех, но с годините и натрупания опит достигнах до там че това което е направено в завода е най-доброто по ред причини и съображения, дори повечето от тях понякога да ни убягват. Проблема в прехвърлящите кондензатори не е в това че капацитета им се променя, а че се появява утечка, която прехвърля положително напрежение от анода на лампата към решетката на следващото стъпало, за това на такива места трябва да бъдат подменени. Измерване на капацитета не върши никаква работа, по-добре е да се измери дали следващата лампа има 0 волта на решетката спрямо маса, ако има положително напрежение, значи кондера е за боклука. В този ред на мисли тези кондензатори не е необходимо да се сменят когато са в нискоомна верига или във верига с ниско напрежение, защото тогава утечката не играе съществена роля и кондензатора може да си работи щастливо, така че не е необходимо да се пипа кондензатора на тонблендата. Така че моя съвет е възможно по-малко модификации по тези приемници. Който има собствени виждания по въпроса е свободен да си направи собствен лампов усилвател, където сам да подбере схемното решение, елементната база и режимите. Това тук все пак е реставрация на апарат, ако е въпроса само да свири добре, то може да му вградиш един усилвател с TDA8560 и изобщо да не се занимаваш повече с ламБи кондензатори и глупости, но нали идеята е да е автентичен? А защо не вземете сигнала за EM80 от вторичната намотка на изходния трансформатор, така звука няма да се скапе, само не знам дали ще е достатъчно силен сигнала, но си струва да се пробва. Другото което е че според мен изкривяванията в звука когато свържеш към анода на EL84 се дължат на голямата амплитуда на сигнала, която управлява EM80 в областта на положителните напрежения на решетката спрямо катода, което води до протичане на решетъчни токове и естествено ти изкривява звука, все едно си свързал диод там :) С подходящ ВИСОКООМЕН резистор последователно на прехвърлящия кондензатор (вероятно около 1 мегаом) резултата ще е отличен. Имай предвид че е много по-лесно да смачкаш високите с входния капацитет на EM80 когато го свържеш в анода на EABC80 където анодния ток е в пъти по-малък от колкото в анода на EL84. Така че е хубаво когато човек наблюдава дадено явление да си обясни защо се получава и има ли логика, и да си потърси другаде грешката, а не да отсече просто - разваля се звука.
« Последна редакция: 11 Септември, 2013, 11:49:35 от origo »
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #51 -: 11 Септември, 2013, 11:55:21 »
Ориго, това за прехвърлящия ми е пределно ясно, въпреки че съм малко на "Вие" лампите. Мерих го повече за статисика...
Инак си прав - идеята е да бъде автентичен приемника...ама доколкото ми позволяват знанията.
Засега не пипам нищо повече. Една идея по-чувствителен индикатор няма да е лошо, но не е болка за умиране и така.
Не мисля да променям нищо повече.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #52 -: 11 Септември, 2013, 12:37:53 »
@ Origo
Само едно не сгрях. Как и скъсяваш живота  като храктеристиката и е по допирателната  във ВАХ а не далеч под нея, както когато е с 160ома в катод. Живота на лампата се изчислява на базта  Максимално допустимия ток при дадено напрежение а не който и да било по нисък.

Да не казвам и да зааноди през 200 ома 2 ра решетка( като предварително и откачи старата връзка от другата страна на трафа, че тогава ще му изскочи капака от бас + още среди...

А може и с тоя изходен траф да направи едно UL връзване  та ще има и високи и обем и повече мощност... После ми разправяй, че тия в завода не са си завряли ръцете в Д-то докато са го правили това НЧУ...

ЕМ80 я връзвах през 1м Към анода на ЕЛ84( по препоръка от Origo,  тогава той ме осветляваше по темата с Индикаторите, не бях виждал  ткава лампа работеща, камо ли схема за нея), като си на Стерео амп веднага забелязваш мъглата, която се получва в канал с индикатора. Просто не Става да го закачваш на крайната лампа.

Закачването към анода на еабц80 също е компромис , но при него не е толкова осезаемо. При стерео Амповете просто ползвам един отделн триод само за предусилвател на индикатора. Този триод , не се ползва за звук. Можете да го видите в схемите ми горе.

@ pansim

ще ти кача една модифицирана схема само за Орфей НЧУ, както аз го виждам, да свири... а не да бръмчи, както е по заводски. Не е задължително да я правиш, тоява е моя възглед по въпроса.

На някой ако не му харесва какво правя с приемниците или какво препоръчвам да се прави с някои от по-масовите може да си запзи негативизма  за себе си. Не всеки приемник трябва да бъде рествариран ил ида бъде натяквано, това д асе прави.

В случая Origo чух те , това не го казавш за пръв път и имаш право като сатва въпрос за редки екземпляри, но в СЛучая НЯма нужда д анятякваш повече, при вече монтирана МП3-ка , и при това че ЩЕ се ползва редовно, НЧУ трябва да е изрядно ,тоест античните  пробили елемнти с утечки  и много брум от тях итн, да бъдат заменени с нови.

Като правя такива преработки, на вискочестотната част директно и режа анодното и отоплението. Няма нужда да мисля още 20  40 годишни кондера какво може да им стане, като се ползва само НЧУ.
 
« Последна редакция: 11 Септември, 2013, 13:55:54 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #53 -: 11 Септември, 2013, 13:00:42 »
Може дълго да продължаваме спора, но не мисля че ти имаш нужното образование да съдиш къде са били заврени ръцете на тия от завода. А живота на лампата зависи от катодния ток, анодната мощност има отношение само към топлинния й режим. Независимо къде във ВАХ се намираш, при по-голям катоден ток, имаш по-кратък живот.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #54 -: 11 Септември, 2013, 13:35:45 »
Много ви моля, мисля че е излишен спора.
В крайна сметка всеки решава какво ще прави със собствения си приемник.
Добре е че има хора които да помагат, пък всеки има глава на рамената си - да решава.
Радиото вече няколко часа не спира ;)   Благодаря за помоща
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #55 -: 11 Септември, 2013, 14:02:21 »
Катодния ток не трябва да е по-голям от 65ma.

Моля pansim, ако му се знаимава  да го премери на неговия применик, понеже нямам при мен в момента такъв и да каже колко е? Не съм го мерил скоро и не помня реулзтатите от предишния път като я обсъждахме с Origo тази тема. Ако надвишаваме тази стойност, горепосоченото си важи с пълна сила. Но си мисля, че сме под нея след като съм продължил да я правя модификацията...

Ориго, никога не съм крил, че електрониката ми е само Хоби. Но това по никакъв начин не пречи ръчичките на онези в завода да са били заврени където казах, това, че го отричаш си е твоя гледна точка. Моята е друга и имам право да я споделям...  Но да не продължаваме спама... Излишно е в случая.

Ако колегата иска помощ и съвети за модификации от изявен непрофесионалист като мен , ще я получи и никой няма право да го ограничава или съди за това  :D  Както когато аз искам помощ от Origo се чуствам по същия наичн  :good:

Спора в слуачя е излишен и направо май го няма  :drinks:
« Последна редакция: 11 Септември, 2013, 14:15:59 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #56 -: 11 Септември, 2013, 14:24:15 »
От разгорелия се напоследък разговор започнах да не разбирам,  реставрация или модифициране на Орфея иска да прави "pansim"? Ако е реставрация, естествено трябва да отиде на заводските положения, а ако е модифициране, то тогава не става вече въпрос за Орфей, а за нещо друго.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #57 -: 11 Септември, 2013, 14:31:40 »
Абе то нашия спор излезе малко безмислен, понеже той модификацията я направи преди това и е доволен от резулататите.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #58 -: 11 Септември, 2013, 14:48:20 »
Да изясним нещата:
1. Исках ОРФЕЯ да бъде въстановен в заводски вид.
2. Оказа се, че е произведен без УКВ модул.
3. Аз искам да има УКВ.
4. Поради много слабите ми познания по лампова техника, реших, че е най-добре да му поставя готов УКВ модул от ЕЛИМЕКС.
5. Задачата е успешно решена с помоща на колегата 933
6. Не виждам никакъв смисъл от какъвто и да е спор - радиото работи по начин който ме удовлетворява.

Ако не е проблем може да пуснеш схемата за НЧУ-то според твоите виждания. За задоволяване на любопитството ми.
Едва ли ще се захвана /поне в момента/ да преработвам
« Последна редакция: 11 Септември, 2013, 15:08:37 от pansim »
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |