| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем с ОРФЕЙ  (Прочетена 20044 пъти)

0 Потреб. и 5 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #30 -: 26 Август, 2013, 17:54:46 »
Ето една стара моя преработка:

Ето  и едно Христо Ботевско Шаси  пак моя работа
Тука съм показал и трафа със LM7805  закачен на едното краче на шасито

Панела на Мп3 се слага на ЗАДНИЯ капак, за да не разваляш външния вид на апарата, и му местиш с 3 кабелчета  окото за дистанционното , зад стъклото на скалата отпред.

Индикаторната лампа се разкачва , 1 вата и решетка от високочестотната част и се мести, през един кондензатор 100 нано 400в неполярен към  анода на триода на Еабц 80, и вече имаш UV Индикатор на звука , без никакви допълнителни схеми.

Ако имаш още въпроси, питай, правил съм доста.

Аудио сигнал от Мп3 се подава през  2 резистора по 120 ома  от всеки канал към  общия грамофонен канал на  радиото
« Последна редакция: 26 Август, 2013, 18:07:55 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #31 -: 26 Август, 2013, 18:19:59 »
Точно това искам да направя. Много добре е станал Христо Ботев :good:
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #32 -: 26 Август, 2013, 18:29:23 »
Само да добавя нещо - на платката на модула има едни прехвърлящи керамични кондензаторчета по 470 нано SMD които прехвърлят сигнала от изхода на чипа към изхода на платката на пиновете и са твърде недостатъчни като капацитет, и ако колегата има опит в работата с SMD елементи е добре да ги махне, и да замости контактните им площадки с капка калай или парче проводник и да сложи електролити по 10 микро външно с плюса към чипа и минуса към резисторите които се събират в една точка на входа на радиото. Резисторите които служат за смесване на сигналите от ляв и десен канал е по-добре да са по 1 килоом. 120 ома са твърде нискоомни според мен а входа за грамофон е 47к. Ако обаче нямаш опит в работата с SMD по-добре не пипай кондензаторите че рискуваш да скапеш платката. И 7805 в зависимост от напрежението на трафчето може да се окаже че разсейваната мощност му идва в повече за без радиатор, така че няма да е зле да се завинти за шасито, защото и без това корпуса му е масата. Така въднъж бях оставил един 7812 без радиатор, разсейваше май към половин ват и можеше да се държи с пръст, но след продължителна работа му дефектира термозащитата и започна да се държи неадекватно и да включва и изключва сам.
« Последна редакция: 26 Август, 2013, 18:35:36 от origo »
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #33 -: 26 Август, 2013, 18:59:18 »
ЗАвинтване към шасито  аз не бих го препоръчал... ред причини, но да не почвам спор. или го бих препоръчал с изолационна подложка+ паста и втулка...

Ето ти и схемка за преработване на индикатора, Всички преработки се правят на ЦОКЪЛА на индикатора.

сините линии са отрязване, Червените са нов мост. Има добавени 2 елемента  1м ( или 470k) към маса, от решетката на трида на ем80. и 100нано, разделителен неполярен по линията към трода на еабц80.

Премахнал съм един елемнт( ограден в синю квадратче), от триода на ем80, към маса 47 нано- той е на шасито, нужно е просто да премахнеш, кабела който идва от лампата към него и си готов.  ;) Аз после тоя кабел го ползвам за да си направя червената връзка с еабц80  :D


9ти крак на лампата трабва д аго отрежеш от МЧУ бобините и да го вържеш към анодното  преди 470к на 7ми крак, за да си получава цялото анодно.



« Последна редакция: 26 Август, 2013, 19:04:32 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #34 -: 26 Август, 2013, 20:49:05 »
Ако погледнеш входа за грамофон едната букса е свързана директно за шаси, и все пак това не е Hi-End аудио устройство със 100 децибела съотношение сигнал шум та толкова да му мислиш че чак и изолационна подложка да му слагаш. Просто после няма да свързваш масата на екранирания сигнален кабел отново към шасито. Ако все пак при това има брум естествено може да се изолира стабилизатора и масата да се свързва през екранирания кабел за сигнала в точката където е входа на усилвателя, но все пак това според мен е излишна мярка, пробвай някой път да закъсиш масата при стабилизатора със шасито и ще видиш че нищо няма да се промени в звука.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #35 -: 26 Август, 2013, 21:00:41 »
Ето тук съм си играл да рисувам схемки с вързан индикатор


EM80


EM84


А ето ми го и Първото радио с Вградено Mp3. Изглежда кофти на предния панел, нали ?
« Последна редакция: 26 Август, 2013, 21:12:58 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #36 -: 10 Септември, 2013, 16:42:07 »
Да се похваля - вече ОРФЕЯ е с УКВ и МП3 8)
Много благодаря за съветите на колегите писали по моя случай. Индикатора ЕМ80 го вързах към ЕАВС80 и сега е ОК :good:
Очаквах проблеми, поне поява на брум, но за моя радост просто си работи без никакви проблеми.
Сега остава да направя една антена като остане време...
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #37 -: 10 Септември, 2013, 18:13:40 »
Аз при тия преработки към мп3 модула връзвам вътрешната антена на орфея , лови си добре с нея  ;)

Пусни накоя и друга снимка на преработката, пък може и видео с коментар  :D
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #38 -: 10 Септември, 2013, 19:28:27 »
Ето накратко ОРФЕЯ
Модула е захранен с малко мрежово трафче и 7805 след него. ИР датчика е изведен отпред на скалата и е залепен с лепило от вътрешната страна. Ако не го знам къде е - няма да мога да го видя т.е. не е нарушен външния вид на радиото.
Може би е леко ниска чувствителноста на индикатора ЕМ80.  Трябва да се усили доста за да се види ефекта...ще помисля дали да не го пипна малко...
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #39 -: 10 Септември, 2013, 19:35:36 »
По коя схема го върза индикатора? Схемата с диодите е доста кaлпава, пробвал съм и няколко варианта, иска си предусилвател. Eltehno беше пуснал схема с транзистор,  много по-добра. Но в случая И триода върши чудесна работа.

Ако е по някоя от моите, гледай да е на самия анод на триода на ЕАБЦ80, а не зад резистора.

ЕМ 80 предполагам  1 ва решетка си я смъкнал с 1м или 470 к каъм маса , и през еди н разделителен 100n /400в му влиза сигнала от анода на еабц80.  НЕ трябва да имаш /кондензатор от 1 ва решетка към маса. То го има фабрично ,трябва да го махнеш...

Ако си ползвал моята схема за ЕМ80, 22к  на 9 крак може да ги махнеш, тях съм ги слагал , щото  анодните на амповете ми бяха  над 310в...

По Орфейската схема На анода на триода на Еабц80( 9 крак)  има един кондензатор 300 пико към маса, той може да е пробил и да яде доста от сигнала, направо го изхвърляй, може и без него .

За друго не се сещам...
« Последна редакция: 10 Септември, 2013, 19:45:08 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #40 -: 10 Септември, 2013, 19:45:03 »
Е как ще го хвърли, нека го смени. Не мисля че ти си този който ще каже какво да се изхвърли от схемата на фабричен радиоприемник.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #41 -: 10 Септември, 2013, 19:50:04 »
То е ясно, че си е негово решението.  Аз и да му казвам и да не му казвам, той си рови в апарата...

+ Че схемата на НЧУ на Орфей си е копие на препоръчителната за лампите , та  тия 300 пико като са ги добавили само БЯГАТ от оригинала и от това, което трябва да бъде.

Точно тоя неполярен, няколко пъти го срещам с доста различна от фабричната стойност  и го махам без да има някакви осезаеми проблеми в зука.

Ако иска да си го подмени с оригинален, ми се мотае едно пакетче NOS такива, кафяви БГ производство. Ако е от него де ;)

Тук гониме проблема, защо му е слаб сигнала към  1 ва решетка на индикаторната лампа все пак...


И като почнахме да си говориме, какво да казвам и да не казвам.

Сега няма да кажа, че ако махне катодното съпротивление на EL84 на Орфея (130-160) ohm и го замени със точно 86 ohm ще му чуе истнския глас на тоя апарат. Ест при монтиран паралелно катоден електролит 47Uf/400v Фуджикон  :P :P :P :P :P :P

ПП

Ето я схемата за EM84  със сигнал усилен с транзистор на Eltehno:
Стойности на елемнтите не е дал, но може да го питате за тях.
Приложил я е в този амп
http://www.sandacite.com/forum/index.php/topic,1111.msg16781.html#msg16781
« Последна редакция: 10 Септември, 2013, 20:13:34 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #42 -: 10 Септември, 2013, 21:16:44 »
Яяяяяя...каква дискусия се е заформила...........
Решетката на ЕМ80 е към маса през 1.3мегаОма. Към анода на ЕАВЦ80 е през 100нф/630волта полипропиленов ВИМА МКР10. Друго нищо не е променяно.
Ще тествам всичко което ми казваш, за катодния резистор.За електролита не разбрах - нали си има катоден електролит, или просто се съмняваш в него? По мои мнение си е в кондиция, въпреки годините.
И още - без да съм спец в ламповите изпълнения, ми се струва, че мога да взема значително по-силен сигнал за ЕМ80 от крайното стъпало ЕЛ84. С подходящ делител, трябва да се получи. А може би е добре да бъде логаритмична зависимоста...
И последно - тествах две руски лампи, пълен аналог на ЕЛ84. Едната неупотребявана и свири без разлика от оригинала, а другата с видими следи от употреба, определено лошо свири, изкривява...замина в коша директно. Та въпроса ми е - колко живот имат тез хубавици????????????
« Последна редакция: 10 Септември, 2013, 21:23:24 от pansim »
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #43 -: 10 Септември, 2013, 21:20:34 »
Колега, браво  :good: със здраве да го слушаш, обаче като гледам изрязания капак нещо ми се свива  :( , утрепах се да си търся капак за един от моите Орфеи.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Проблем с ОРФЕЙ
« Отговор #44 -: 10 Септември, 2013, 21:50:48 »
Това е най-безобидния начин, според мен. Че ми идваха идеи, да режа отпред с плата...тогава щеше да е грешка
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |