| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Развален радио-касетофон  (Прочетена 6868 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен eset2

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: Стара Загора
Развален радио-касетофон
« -: 20 Юни, 2013, 18:41:42 »
Онзи ден изнамерих едно радио за кола у нас. Сложих го в колата,роботи половин-един час и спира,много му загрява крайното стъпало за звука. Имам един токоизправител на 12V,свързах го към него +2 маломощни говорителчета и няма проблем. Въпроса ми е дали не идва слабо,за да захрани колоните на колата или проблема е в радиото. Ако проблема е в касетофона към кое стъпало да се насоча? Касетофона ми е на село,най-вероятно утре ще дам повече информация.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Развален радио-касетофон
« Отговор #1 -: 20 Юни, 2013, 19:29:45 »
Ами твърде възможно е да го претоварваш. Кажи за колко ома е оразмерено крайното стъпало, вероятно е за 4. Колко ома "клатиш" в колата? Ако имаш по няколко 8 или 4 омови говорители в паралел свързани на всеки канал, трябва да изчислиш еквивалентното съпротивление и да си направиш сметката. Това е.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен eset2

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: Стара Загора
Re: Развален радио-касетофон
« Отговор #2 -: 20 Юни, 2013, 21:20:56 »
Радиото си е за 4 омови колони. Не съм мерил оригиналните. Захранва 4x40W съмнява ме да идва слабичко. До сега не ми се е случвало от от омовете на колоните да имам такъв проблем.
« Последна редакция: 20 Юни, 2013, 21:29:21 от eset2 »

Неактивен Кирил

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: Добрич
Re: Развален радио-касетофон
« Отговор #3 -: 20 Юни, 2013, 22:19:43 »
Щом си нямал подобни проблеми явно нямаш голям опит. Случва се, ако има някаква защита да се включи при по-голямо натоварване на стъпалото, ако имаш в колата по 2 по 3 говорителя на канал вързани успоредно.

Неактивен eset2

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: Стара Загора
Re: Развален радио-касетофон
« Отговор #4 -: 20 Юни, 2013, 23:09:04 »
То това за вързването в паралел ясно,до сега съм вързвал само на прости касетофони. Това не е касетофон а CD JVC,от бързането съм объркал. Намерих му схема,ще мерна,но както казвате ако два говорителя по 4ома в паралел,ясно за какво става въпрос. Благодаря,че ме ''светнахте'' още съм на 15 години,нямам голям житейски опит. МНОГО БЛАГОДАРЯ!!! За друг път ще знам. :master2:

П.П: Темата е за коша.

Неактивен Кирил

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: Добрич
Re: Развален радио-касетофон
« Отговор #5 -: 20 Юни, 2013, 23:22:44 »
Що за коша? Сподели утре дали има някакво развитие. Ако искаш пробвай в къщи с 2 говорителя на канал дали има проблем. :master2: 

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Развален радио-касетофон
« Отговор #6 -: 21 Юни, 2013, 09:03:53 »
Няма как да извадиш 40 вата при 4 ома от усилвател със захранване 12 волта от усилвател без инвертор на напрежение.Вероятно става въпрос за нискоомови говорители или свързани в паралел.Има говорители с две намотки по 4 ома които е възможно в колата да са свързани в паралел.За да се ориентираш по-лесно вземаш цифров мултимер ПРЕДВАРИТЕЛНО ОТДЕЛЯШ КАБЕЛА НА ПЛЮСА ЗА ДА НЕ ГО ОБЪРКАШ и мериш на ом на изодите които стигат до радиото.То ще ти каже колко ома са озвучителните системи.Мери и пиши!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Развален радио-касетофон
« Отговор #7 -: 21 Юни, 2013, 16:08:11 »
Мисля че няма да може да ги измери така правилно, защото високоговорителя за постоянен ток има по-ниско съпротивление от колкото за честотите за които е предвиден, така например 4 ома високоговорител в повечето случаи има 3 ома постояннотоково съпротивление. Освен това мултицетите мерят доста грешно ниски съпротивления под 10 ома, при такива случаи е добре да се мери по четирипроводна схема. За това според мен по-адекватно е ако той си е правил окабеляването и знае кое къде и как е свързано просто да изчисли еквивалентното съпротивление. 40 вата се изкарват от мостовия TDA8560 на 2 ома товар и 14 волта захранване преко сили с 10 процента нелинейни изкривявания. Естествено в колата ако няма инвертор усилвателя в 4 ома не може да се очаква повече от 20 вата неизкривена мощност, но то това си е предостатъчно.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен eset2

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: Стара Загора
Re: Развален радио-касетофон
« Отговор #8 -: 22 Юни, 2013, 12:39:47 »
Проблема беше от два паралелно свързани говорителя. БЛАГОДАРЯ :drinks: :drinks:

Неактивен peppone1

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 109
  • Населено място: Пловдив
Re: Развален радио-касетофон
« Отговор #9 -: 23 Юни, 2013, 14:17:27 »
Значи  единия може да е изпушил и да има късо  с-ние между навивките, доколкото говорителите с 2 намотки са  за стерео свързване, например бас-каса с един говорител за двата канала. А мощността не товари стъпалото, може да му сложиш и 200W даже ще свири по-силно (при по-мощните говорители, за да се получи същия импеданс, намотката има повече навивки, което при един и същи ток увеличава намагнитващата сила, следователно и по-силен звук) важно е  само импеданса за да не се товари стъпалото. Полюсите също нямат голямо значение, ако не са спазени ще има резонанс, тъй като при един сигнал мембраната на единия ще излиза навън, а при другия-навътре, което не е фатално.
« Последна редакция: 23 Юни, 2013, 14:23:41 от peppone1 »

Неактивен peppone1

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 109
  • Населено място: Пловдив
Re: Развален радио-касетофон
« Отговор #10 -: 23 Юни, 2013, 14:22:36 »
Направих тези пояснения, защото много хора не знаят това.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |