| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: брошура на Тулан  (Прочетена 9862 пъти)

0 Потреб. и 5 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz1wvm

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 36
  • Населено място: в Гората
Re: брошура на Тулан
« Отговор #15 -: 23 Юни, 2013, 23:28:39 »
И тогава е имало цветни реклами :drinks:
Реклами цветни сигурно е имало и по това време.Но до колкото съм виждал печатните брошури,които са запазени до днес са чернобели.
А и фотографията по това време е била чернобяла. :drinks:
« Последна редакция: 24 Юни, 2013, 00:06:17 от lz1wvm »

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 394
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: брошура на Тулан
« Отговор #16 -: 24 Юни, 2013, 13:42:14 »
Повечето рекламни материали за българските приемници наистина са черно-бели. Понякога е използвана цветна хартия с черен текст. Понякога, макар и рядко са в цвят - Рекламите на Тулан са черно-бели фотографии върху цветен фон с различна наситеност. Напълно цветни са по-голямата част от рекламите на европейските приемници, но там не са фотографии, а цветни рисунки. Според мен както сега, така и тогава всичко е било въпрос на възможност за харчене на пари за реклама. 

Неактивен vvb

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 28
Re: брошура на Тулан
« Отговор #17 -: 10 Юли, 2013, 05:00:04 »
Прав е колегата PDM, за цветните реклами, но въпроса не е в цвета, а в това, че Гн.Пренеров е имал възможноста  да направи реклама на едно утвърдено производство. Смея да твърдя.че рекламите-текста е еднакъв, както и снимките, но фонът е с различни цветове за отделните реклами. Благодарение на колегите от форума се разбра, че има реклами в син,зелен.а аз съм виждал при Емил Пренеров и в червен цвят.Точно тази реклама съм я виждал и при Проф. Веселин Димитров. Ще я търсим в неговите архиви.

Неактивен Vladislav

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
Re: брошура на Тулан
« Отговор #18 -: 10 Юли, 2013, 08:51:00 »
Реклами цветни сигурно е имало и по това време.Но до колкото съм виждал печатните брошури,които са запазени до днес са чернобели.
А и фотографията по това време е била чернобяла. :drinks:

И двете предположения са неверни. Както вече ви отговориха, през трийсетте години (и по-рано) са издавани и цветни печатни материали, включително рекламни брошури. А цветната фотография е изобретена още в началото на ХХ в. Например френски фотографи са направили цикъл страхотни цветни снимки в България по време на Балканската война от 1913 г.

Неактивен vvb

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 28
Re: брошура на Тулан
« Отговор #19 -: 11 Юли, 2013, 08:28:27 »
Син и зелен  цвят, така го виждам.

Неактивен vvb

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 28
Re: брошура на Тулан
« Отговор #20 -: 11 Юли, 2013, 08:32:37 »
При намиране на рекламата в червено и нея ще я покажа.

Неактивен vvb

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 28
Re: брошура на Тулан
« Отговор #21 -: 11 Юли, 2013, 09:01:01 »
А това е черен - ксероксен дубликат.

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 331
  • Населено място: София
Re: брошура на Тулан
« Отговор #22 -: 11 Юли, 2013, 22:42:22 »
На последият документ - шапка свалям.

Какви български производители сме имали, патриоти. Да съобщи, че е успял да направи радиоприемник изцяло с български матеряли. Такива индустриалци ни липсват днес! След това което прочетох съм сигурен че радио Туланъ е страхотен продукт, въпреки че не съм имал досег до него.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 394
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: брошура на Тулан
« Отговор #23 -: 12 Юли, 2013, 16:47:33 »
Инж. Пренеров е имал усет за маркетинг и реклама!

Неактивен lz1wvm

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 36
  • Населено място: в Гората
Re: брошура на Тулан
« Отговор #24 -: 14 Юли, 2013, 08:49:11 »
А това е черен - ксероксен дубликат.
Ксерокопие от Бургаския архив.Имах и други,но предния хард диск се развали и всичко замина.
Ако има някой възможност може да отиде и да я снима дори с апаратче.Информацията за фирмата му е публично достъпна.

Неактивен vvb

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 28
Re: брошура на Тулан
« Отговор #25 -: 22 Юли, 2013, 04:33:14 »
В радио музея на ФЖ-ка вече има клип за радио Тулан, а от вчера публикуваха и клип за радио Бралт, по спомени на Доц. Емил Алтимирски-син на Сава Алтимирски .  Гн. Сава Алтимирски е завършил специалност Радио и Телевизия със златен медал в САЩ през 1936г.    Тримата братя Алтимирски дават и названието на апарата. Бр. алт.

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1639
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: брошура на Тулан
« Отговор #26 -: 22 Юли, 2013, 19:32:16 »
В радио музея на ФЖ-ка вече има клип за радио Тулан, а от вчера публикуваха и клип за радио Бралт, по спомени на Доц. Емил Алтимирски-син на Сава Алтимирски .  Гн. Сава Алтимирски е завършил специалност Радио и Телевизия със златен медал в САЩ през 1936г.    Тримата братя Алтимирски дават и названието на апарата. Бр. алт.
/>

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |