Компресирането и експандирането се използва още от зората на звукозаписа и радиоразпръкването. То е необходимо, защото динамиката на "живо" достига 120dB, а гореизброените процеси осигуряват не повече от 60-70dB. В противен случай изкривяванията стават недопустими. Без използване на шумоподтискащи системи, магнитния запис в най-добрия случай осигурява 70-75dB, радиоразпръскването (FM) 50-60dB, горе долу толкова и механичния запис. След появата на цифровия звукозапис се рекламира динамика 90dB, но тя е труднодостижима практически. Между другото, концертната динамика не е по-добра, защото нивото на шумовете там е голямо. Тъкмо затова максималното ниво при изпълнения на живо достигат 130dB, което граничи да ти пукнат тъпанчетата. От там и увлечението да се ползват за домашно слушане уредби с по 200 - 300W мощност.
Слушането на музика си е индивидуално изживяване за всеки индивид. Ще ви дам пример: по - време на соца имах комшия известен цигулар, дори дирижираше камерен състав (имаше концертна кариера и пускан по радиото). След едно турне в чужбина беше "забогатял" и, понеже знаеше, че се занимавам с електроника, ме извика веднъж да ми се похвали какъв страхотен звук вадеше от... ВЕФ202!
Достя голям брой хора не успяват да доловят разлика между МР3 и CD-DA. Компресията, използвана в момента в YOUTUBE май преминава разумните граници - записите звучат "непрозрачно", изкривяванията се усещат дори от нетренирано ухо. Точно това е идеята - повече хора да си плащат!
Проблемът при компресиране - експандиране е в това, че характеристиките на двете устройства трябва да са строго огледални (но дори и при това условие изкривяванията винаги се увеличават), което в домашни условия е неизпълнимо. Т.е., ако използваме експандер, субективно ще усетим известно "подобряване" на динамиката, но ще се отдалечим от оригинала. В някои страни на FM в предавателя се изполваше компресор Долби В, така, че може да записвате с изключено долби на касетофона, а после да възпроизвеждате с включено. Това, обаче не дава добър ефект, тъй като принципно Долбито в касетофоните е предназначено да намали шума от лентата, който в случая се увеличава.
Идеята на първия ми пост е, че ако искаме да слушаме с високо качество музика, ще трябва да се плаща. В това има резон, защото правенето на студийни записи е исключително скъп процес: няма публика (няма билети), студийното оборудване е с огромни режийни, възвръщаемостта е единствено от продадената музика.
Е, да живеят МР3!