| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Правец 16 с Juko дъно  (Прочетена 1277 пъти)

0 Потреб. и 7 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Daniel84

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
  • Населено място: Ямбол
Правец 16 с Juko дъно
« -: 21 Септември, 2024, 14:29:05 »
Здравейте , събирам си една 16-ка, изникват ми някои въпроси , но в нета не откривам отговор на някои. Та дъното е Juko baby XT , сложих Seagate st225 20mb , контролера съм купувал отделно , минах с debug ,fdisk накрая тръгна и му прехвърлих дос 6.22 система. Предполагам трябва през биоса на дъното да го направя първо буутващо устройство, .. но нещо видях зор да вляза , някои има ли идея как?

Неактивен mbg

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 47
Re: Правец 16 с Juko дъно
« Отговор #1 -: 21 Септември, 2024, 14:35:48 »
Това се прави с джъмпери и/или специализиран софтуер, ей ти нещо примерно за подобно дъно - https://www.minuszerodegrees.net/manuals/Juko/Juko%20D16X%20-%20Users%20manual.pdf

трябва да намериш документация за твоето.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: Правец 16 с Juko дъно
« Отговор #2 -: 21 Септември, 2024, 14:50:50 »
Здравейте , събирам си една 16-ка, изникват ми някои въпроси , но в нета не откривам отговор на някои. Та дъното е Juko baby XT , сложих Seagate st225 20mb , контролера съм купувал отделно , минах с debug ,fdisk накрая тръгна и му прехвърлих дос 6.22 система. Предполагам трябва през биоса на дъното да го направя първо буутващо устройство, .. но нещо видях зор да вляза , някои има ли идея как?

Виж на последната страница: https://theretroweb.com/motherboard/manual/32279.pdf

По снимката ти виждам че в момента дъното е настроено за един драйв (7-ON, 8-ON). Пробвай да го настроиш за два или три драйва.
« Последна редакция: 21 Септември, 2024, 14:59:44 от CVT »

Неактивен Gabo

  • Собственикът на Sandacite.com
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 648
  • Населено място: Пазарджик
    • https://www.nesiprav.com
Re: Правец 16 с Juko дъно
« Отговор #3 -: 21 Септември, 2024, 15:49:30 »
накрая тръгна и му прехвърлих дос 6.22 система.
Това изречение леко ме смущава. За да стане Системен един дист, трябва да заредиш от системна дискета и с командата
format c: /s да направиш диска системен. /ако не съм разбрал се извинявам/ :hi:

Неактивен mkrumov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 38
  • Населено място: Пловдив
Re: Правец 16 с Juko дъно
« Отговор #4 -: 21 Септември, 2024, 18:12:43 »
След формата, описан по-горе, изпълни fdisk /mbr

Неактивен Daniel84

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
  • Населено място: Ямбол
Re: Правец 16 с Juko дъно
« Отговор #5 -: 21 Септември, 2024, 18:35:30 »
Това изречение леко ме смущава. За да стане Системен един дист, трябва да заредиш от системна дискета и с командата
format c: /s да направиш диска системен. /ако не съм разбрал се извинявам/ :hi:

Това съм направил , което сте написали

Неактивен Daniel84

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
  • Населено място: Ямбол
Re: Правец 16 с Juko дъно
« Отговор #6 -: 21 Септември, 2024, 18:45:47 »
Виж на последната страница: https://theretroweb.com/motherboard/manual/32279.pdf

По снимката ти виждам че в момента дъното е настроено за един драйв (7-ON, 8-ON). Пробвай да го настроиш за два или три драйва.

Пробвах с вариации на 2 и на 3 , но не е от това, като цяло мислех че за да вляза в биоса трябва да натисна F1 F2 F10 или del , но не се получава

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: Правец 16 с Juko дъно
« Отговор #7 -: 21 Септември, 2024, 19:04:04 »
Това не е биос в който може да се влезе, демек няма опция за софтуерна конфигурация.

Колко флопита и хард диска има в момента и какво става като го включиш? От флопи поне зарежда ли DOS? Колко и какви партишъни виждаш от FDISK?

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 292
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Правец 16 с Juko дъно
« Отговор #8 -: 21 Септември, 2024, 19:54:50 »
Настройката от превключвателите на дъното е САМО за броя флопи устройства. Харда си има собствен контролер с управляваща програма и от дъното не се настройва нищо.

Неактивен Daniel84

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
  • Населено място: Ямбол
Re: Правец 16 с Juko дъно
« Отговор #9 -: 21 Септември, 2024, 20:23:03 »
Това не е биос в който може да се влезе, демек няма опция за софтуерна конфигурация.

Колко флопита и хард диска има в момента и какво става като го включиш? От флопи поне зарежда ли DOS? Колко и какви партишъни виждаш от FDISK?

Има едно флопи и 1 хард , зарежда си нормално от дискета дос и после мога да мина на харда и да си работя с него , обаче като махна системната дискета и рестартирам , не иска да зареди от харда въпреки че съм пренесъл система върху него , ФДиска вижда един праймъри партишън на фат16 20мб
« Последна редакция: 21 Септември, 2024, 20:53:43 от Daniel84 »

Неактивен Gabo

  • Собственикът на Sandacite.com
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 648
  • Населено място: Пазарджик
    • https://www.nesiprav.com
Re: Правец 16 с Juko дъно
« Отговор #10 -: 21 Септември, 2024, 20:37:28 »
Контролера за харда трябва да има 2 канала (по-тънкия кабел). И на двата ли пробва? /че от там разбира кой е мастер/слейв диск/

Неактивен Daniel84

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
  • Населено място: Ямбол
Re: Правец 16 с Juko дъно
« Отговор #11 -: 21 Септември, 2024, 20:43:50 »
Контролера за харда трябва да има 2 канала (по-тънкия кабел). И на двата ли пробва? /че от там разбира кой е мастер/слейв диск/

Закачени са в една линия , евентуално ако има някаква игра с джъмперите на контролера (J4)

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: Правец 16 с Juko дъно
« Отговор #12 -: 21 Септември, 2024, 20:58:12 »

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 292
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Правец 16 с Juko дъно
« Отговор #13 -: 21 Септември, 2024, 21:00:10 »
А направи ли това което ти предложи колегата mkrumov? Може също да пробваш командата sys c:

Неактивен Daniel84

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
  • Населено място: Ямбол
Re: Правец 16 с Juko дъно
« Отговор #14 -: 21 Септември, 2024, 21:11:41 »
А направи ли това което ти предложи колегата mkrumov? Може също да пробваш командата sys c:

Със sys c: съм прехвърлил системата на харда след като го форматирах и съсдадох партишън , пробвах с фдиск /мбр но не се получи нищо , дефакто си имам С: но не е буутващ , поне засега

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |