| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Правец 16 с Juko дъно  (Прочетена 1275 пъти)

0 Потреб. и 5 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: Правец 16 с Juko дъно
« Отговор #15 -: 21 Септември, 2024, 21:16:27 »
Със sys c: съм прехвърлил системата на харда след като го форматирах и съсдадох партишън , пробвах с фдиск /мбр но не се получи нищо , дефакто си имам С: но не е буутващ , поне засега

A какво излиза на екрана когато няма дискета във флопи драйва?

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 292
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Правец 16 с Juko дъно
« Отговор #16 -: 21 Септември, 2024, 21:26:36 »
Ами пробвай да сложиш джъмпер на J4 между пинове 1 и 4 както е на снимката от линка на CVT. При теб липсва, а не го намирам в описанието за какво точно е. И между другото format c:/s прехвърля дос-а автоматично и обикновено няма нужда от sys c:

Забравих нещо ;) понякога този ефект се получава ако имаш boot вирус, не казвам, че случаят е такъв, но все пак го имай в предвид.

Неактивен Daniel84

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
  • Населено място: Ямбол
Re: Правец 16 с Juko дъно
« Отговор #17 -: 22 Септември, 2024, 07:30:09 »
A какво излиза на екрана когато няма дискета във флопи драйва?

Нищо , върти флопито и забива

Неактивен Daniel84

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
  • Населено място: Ямбол
Re: Правец 16 с Juko дъно
« Отговор #18 -: 22 Септември, 2024, 07:34:37 »
Ами пробвай да сложиш джъмпер на J4 между пинове 1 и 4 както е на снимката от линка на CVT. При теб липсва, а не го намирам в описанието за какво точно е. И между другото format c:/s прехвърля дос-а автоматично и обикновено няма нужда от sys c:

Забравих нещо ;) понякога този ефект се получава ако имаш boot вирус, не казвам, че случаят е такъв, но все пак го имай в предвид.


Пробвах с джъмпер на 1-4 , 2-5 , 3-6 , няма промяна , пробвах да разменя малкия кабел на долния ред , но там като тръгне да търси хард намира ново устройство , влиза си в биоса и иска да форматирам на ново (снимката долу)

За вирус имам един ф-прот ще сканирам , ако има буут вирус няма ли да прецака и дискетата ? Чудя се дали дос 6.22 не е проблема 🤷🏻‍♂️
« Последна редакция: 22 Септември, 2024, 07:55:04 от Daniel84 »

Неактивен mkrumov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 38
  • Населено място: Пловдив
Re: Правец 16 с Juko дъно
« Отговор #19 -: 22 Септември, 2024, 14:10:58 »
Dos 6.22 не е проблема, аз съм с него. Дефакто имаш c диск и ако бутнеш от дискета го виждаш и можеш да четеш/пишеш от него?
Ако имаш повече от 1 дял на диска, виж с fdisk дали е активен този които трябва. И имаш ли активен изобщо. Ако проблема продължава, и нямаш нищо ценно на диска, с fdisk махни всички дялове и направи отново един, форматирай, fdisk/mbr след формата.

Забравих, горната манипулация я правиш като бутнеш от дискета и си на машината.
« Последна редакция: 22 Септември, 2024, 14:32:27 от Gabo »

Неактивен Gabo

  • Собственикът на Sandacite.com
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 648
  • Населено място: Пазарджик
    • https://www.nesiprav.com
Re: Правец 16 с Juko дъно
« Отговор #20 -: 22 Септември, 2024, 14:41:56 »

Пробвах с джъмпер на 1-4 , 2-5 , 3-6 , няма промяна , пробвах да разменя малкия кабел на долния ред , но там като тръгне да търси хард намира ново устройство , влиза си в биоса и иска да форматирам на ново (снимката долу)

За вирус имам един ф-прот ще сканирам , ако има буут вирус няма ли да прецака и дискетата ? Чудя се дали дос 6.22 не е проблема 🤷🏻‍♂️
Според документацията, малкия кабел трябва да е на горния куплунг (за 0/първи) диск.
Но ако не си форматирал самият ДИСК през Контролера е добре да го направиш, защото на старите дискове/биоси на ръка се задаваха всички параметри, нямаше Аутодетект

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 292
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Правец 16 с Juko дъно
« Отговор #21 -: 22 Септември, 2024, 16:02:28 »
Аз останах с впечатление, че е направен Low Level Format през форматера на контролера (debug....), но ако не е трябва задължително да се направи. Различните модели контролери като цяло не са съвмесрими един с друг, тоест диск форматиран на един модел контролер обикновено не работи на друг модел без да се мине през Low Level Format.

Неактивен hris

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 77
  • Населено място: Варна
Re: Правец 16 с Juko дъно
« Отговор #22 -: 22 Септември, 2024, 16:41:03 »
За стартиране на Low Level Format na HDD-to командата е:

А:\>debug [Enter]
-g=c800:6 [Enter]

[Enter] - означава да се натиска клавиш 'Enter'

Да не е повреден ROM-a на БИОС-а на платката на контролера
« Последна редакция: 22 Септември, 2024, 16:49:34 от hris »

Неактивен Daniel84

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
  • Населено място: Ямбол
Re: Правец 16 с Juko дъно
« Отговор #23 -: 22 Септември, 2024, 17:33:37 »
Значи ситуацията е следната , всичко съм взимал поотделно , то и затова положението е такова, та диска и контролера му са взимани от различни места, затова първо съм минал с формат на ниско ниво с debug и команда -g=800:6 , след това с fdisk съм създал партишън и на снимката долу се вижда че такъв има на фат16 20мб , след рестарт дадох от дискетата format c: /s  и прехвърлих система(дос 6.22) на харда , харда си е оперативен нормално влизам си в c: създавам си папки, копирам файлове , пускам и т.н. всичко изглежда нормално , след това дадох fdisk /mbr , рестартирам и махам дос дискетата от флопито като очаквам да зареди от харда но йок , флопито свети и ако няма дискета с дос компа забива . Като вляза в fdisk и дам 4 за информация за диска излиза ето така на снимката долу

Неактивен Daniel84

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
  • Населено място: Ямбол
Re: Правец 16 с Juko дъно
« Отговор #24 -: 22 Септември, 2024, 17:56:54 »
За стартиране на Low Level Format na HDD-to командата е:

А:\>debug [Enter]
-g=c800:6 [Enter]

[Enter] - означава да се натиска клавиш 'Enter'

Да не е повреден ROM-a на БИОС-а на платката на контролера

Ако е повреден рома на Биоса на контролера ще мога ли да оперирам с диска ? Биоса само с програматор ли се записва в рома?

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 292
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Правец 16 с Juko дъно
« Отговор #25 -: 22 Септември, 2024, 19:51:04 »
Ако е повреден рома на Биоса на контролера ще мога ли да оперирам с диска ? Биоса само с програматор ли се записва в рома?

Едва ли е повреден, щом изпълнява всички функции, като low level format, запис, четене и т.н Иначе да, само с програматор се записва. Почти ми се изчерпаха идеите какво може да причинява този проблем, но ако имаш възможност пусни тази комбинация (контролер+хард) на по-старо/бавно дъно като ИМКО 4 например. Много отдавна беше  ??? и не си спомням вече, но имаше контролери които имаха проблем с по-бързите дъна като JUKO-то. За този конкретно нямам никакъв спомен, виж жълтите WD HX-100 бяха "джилезни" - навсякъде работеха без проблем. Ако имаш досъп до такъв може да го пробваш на твоето дъно, но трябва отново да форматираш на ниско ниво първо.
Смущаващо е малко, че без дискета във флопито, казваш че се успива, ако имаше проблем в буут сектора или проблем със системата обикновено издава съобщение - липсваща операционна система. Затова и ти предложих горните неща за проба.

Неактивен Daniel84

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
  • Населено място: Ямбол
Re: Правец 16 с Juko дъно
« Отговор #26 -: 22 Септември, 2024, 21:53:32 »
Благодаря на всички за идеите , ще го мъча още малко и ако не ще търся друг контролер , яд ме е че проблема ще е нещо дребно

Неактивен Gabo

  • Собственикът на Sandacite.com
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 648
  • Населено място: Пазарджик
    • https://www.nesiprav.com
Re: Правец 16 с Juko дъно
« Отговор #27 -: 22 Септември, 2024, 22:31:26 »
Ами то сега ли беше 91-ва година, кога пущахме първите JUKO-вци, та да помня всичко.
А пробва ли, да извадиш Флопи контролера и да пуснеш без него (както и без други платки ако имаш сложени, щото едно време LPT, Com порт и всичко беше наотделно)
Моите 16-ки не съм ги пускал от години, ама ще погледна тези дни с какви контролери са, поне да сравним.

Неактивен Daniel84

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
  • Населено място: Ямбол
Re: Правец 16 с Juko дъно
« Отговор #28 -: 22 Септември, 2024, 23:04:00 »
Ами то сега ли беше 91-ва година, кога пущахме първите JUKO-вци, та да помня всичко.
А пробва ли, да извадиш Флопи контролера и да пуснеш без него (както и без други платки ако имаш сложени, щото едно време LPT, Com порт и всичко беше наотделно)
Моите 16-ки не съм ги пускал от години, ама ще погледна тези дни с какви контролери са, поне да сравним.

Ще пробвам, мерси за идеята 👌

Неактивен mbg

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 47
Re: Правец 16 с Juko дъно
« Отговор #29 -: 23 Септември, 2024, 11:52:16 »
Щом може да чете от диска, не би трябвало да правят проблеми. Аз колкото се сещам на точно определен IRQ се поставяше буутващото устройство, за да може да зацепи, ако картата е настроена на друг адрес и няма конфликт ще можеш да си четеш диска през нея, но не и да буутне. Това със замръзването може да е понеже търси едно нещо на въпросния адрес, а намира съвсем друго.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |