Сигурно има съфорумници, коита се сблъскват със следия проблем: ползват стари къщи в провинията с въздушно подвеждане на електричеството. Свързването е двупроводно - фаза и нула. В тези къщи обикновено контактите са сменени с "Шуко", но заземителните пластини остават несвързани. В това има резон,тъй като при ремонти на преносната мрежа е възможно размяна на фазовия и нулевия проводници. При модернизация на стара къща често се монтират бойлери и се вграждат бани с душова. Естествено, това изисква да се вземат мерки за безопасното им ползване. Това включва смяна ел.инсталацията с трипроводни линии и изграждане на заземяване. Става възможно вграждане на дефектно токова защита /ДТЗ/. За да сме сигурни, че инсталацията ще ни предпази, трябва да знаем какво е съпротивлението на заземяването. Да се постигнат заветните 4 ома в "домашни" условия е доста трудно, а да се вика лабораторията на енергото по време на технологичния процес не е целесъобразно (може да се наложи измерването да се повтори няколко пъти). Същевременно цената на специализираните уреди е с четири цифри.
Тук ще предложа метод с използване на обикновен мултимер. След да се постави първият заземител се измерва напрежението между него и нулевия проводник. Обикновено се получават само няколко волта. Ако резултата е такъв, измерваме какъв ток може да се получи между тях. Тогава по закона на Ом получаваме приблизителното земно съпротивление.
Практичен пример: забих стандартен заземителен кол 60х60х1500 и получих 1.3V и 0.023А, т.е. 56.5 ома. Сега набивам втори и след като завърша ще докладвам. Целта е да получа под 30 ома.
Важно е в инсталацията никъде да не получи к.с. или каквато и да е връзка под 2Мома между нулевия и заземителния проводник.