| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Заземяване  (Прочетена 1444 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1639
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Заземяване
« Отговор #15 -: 21 Септември, 2024, 20:00:11 »
Май много се отплеснахме от същността на темата.  :-[

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 265
  • Населено място: София
Re: Заземяване
« Отговор #16 -: 22 Септември, 2024, 09:14:35 »
Ето и обещания резултат с два кола: U = 2.6V, I = 0.08A, Rз = 33.75Ома. Е, заземителното съпротивление  не падна под 30 Ома, но е досатъчно за нормалната работа на ДТЗ. То и мястото ми е много терсене - в близост са къщата, водомерна шахта, ВиК и път...
За да се изясни по-пълно въпросът с "методиката" трябва да отбележа, че в тези 33.75 Ома влиза и заземителното съпротивление на енергото, защото двете са свързани последователно. Ако то е, например, 4 Ома (както е по закон), то "моето" земно е под 30 Ома. Веднага възниква въпросът: ако набия още заземителни колове ще слезна ли под 8 Ома? Ами ако тяхното е по-голямо?
Разбира се, отговорът е лесен, ако разполагам с това: https://www.tme.eu/bg/details/flk-1625-2/izmervat-uredi-na-sprotiv-na-zazemiav/fluke/fluke-1625-2/

Неактивен BatKoce

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 508
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Заземяване
« Отговор #17 -: 22 Септември, 2024, 11:51:09 »
Ако работим с амперметър, волтметър и товар, можем да направим доста добра проверка на "нашето земно", без да имаме специален уред и без да се интересуваме от "земното на енергото".
Действаме според картинката по-долу. При това положение няма да получим точно съпротивлението на "нашето земно", защото ще имаме влияние от съпротивлението на фазовия проводник. В действителност получаваме стойността на съпротивлението на контур фаза-земя, но това не е проблем, защото целта на доброто заземяване е да постигнем ниско съпротивление точно на този контур. При нормални условия и измерване в близост до електромерното табло, може да приемем, че влиянието на фазовите захранващите фазови проводници е незначително и почти целият резултат, получен за Rx се отнася за съпротивлението на заземяването...

Неактивен vladimirstanoev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Sofia
Re: Заземяване
« Отговор #18 -: 22 Септември, 2024, 19:54:24 »
За еталонен товар може да използваш обикновен уред с нагревател 2kW (10A/20ома).
Ако сметките за 30-те ома са ти верни, тогава върху земното трябва да измериш над 100 волта.

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1639
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Заземяване
« Отговор #19 -: 22 Септември, 2024, 21:16:41 »
...

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 265
  • Населено място: София
Re: Заземяване
« Отговор #20 -: 23 Септември, 2024, 09:26:30 »
Напълно съм съгласен с последните две схеми. Действително, при тях се земното съединение на енергото не влияе, но... винаги има едно но! За да ги реализирам трябва да елиминирам монитарана вече ДТЗ и да изработя специални кабелчета за товара (с просто пъхане в контакта няма да стане). Аз правя измерването в произволен контакт без разглобяване и само с мултимер. Освен това, заземителните съоръжения на енергото са под периодичен контрол и грешката, която получавам, е в моя полза - т.е. действителното съпротимление на заземяването има по-малка стойност от измерената. :drinks:

Неактивен BatKoce

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 508
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Заземяване
« Отговор #21 -: 23 Септември, 2024, 11:06:51 »
Сега обърнах внимание на това:

Цитат
Важно е в инсталацията никъде да не получи к.с. или каквато и да е връзка под 2Мома между нулевия и заземителния проводник.

При това положение изграждаш система на заземяване ТТ, която не е обичайна за България. За нас е обичайна системата TN-C-S. При нея проводниците PEN, PE и N трябва да са обединени само и единствено в главното разпределително табло на къщата. При системата TN-C-S твоето заземяване има ролята на повторно заземяване. При системата ТТ има допълнителни тегоби - трябва да се извършва периодичен контрол на заземяването и употребата на ДТЗ става строго задължително.
Ето примерен материал за системите за заземяване: https://enevsolar.ltd/%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%BD%D0%BE/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B5-%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5/


Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 265
  • Населено място: София
Re: Заземяване
« Отговор #22 -: 23 Септември, 2024, 14:13:42 »
Лесно мога да мина от TT на TT-C като поставя мостче между входящата нула и земното. Тогава правилото е да няма връзка между изходящата нула (след ДТЗ) и заземяването. Това се проверява като се махне мостчето. Само не знам какви ще са последствията, ако някой обърка фазата и нулата преди отклонението за къщата.
Това последното ми се е случвало в центъра на София във една от лабораториите на старото МЕИ след смяна на балатума. Както се разбира, тогава вътрешната инсталация беше двупроводна и занулени (после стават офазени) Шуко пластини. Добре е че го хванах преди да дойдат студентите, които правеха упражнения, ползвайки ТЕС-ове, захранени от мрежата.

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 265
  • Населено място: София
Re: Заземяване
« Отговор #23 -: 23 Септември, 2024, 16:12:38 »
Поправям горния пост: след като се сложи мостче по описания начин ще се получи вторично заземяване, което енергото може да не хареса, тъй като му се объркват сметките. Така, че да получа TN-C трябва да се откажа от моето заземяване. За да работи правилно ДТЗ трябва или ТТ или TN-C-S, но при последното отново трябва да се откажа от моето земно съединение.

Неактивен BatKoce

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 508
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Заземяване
« Отговор #24 -: 23 Септември, 2024, 18:05:38 »
При сегашното изпълнение на електромерните табла е доста трудно от енергото да разменят фазата и нулата. Иначе и аз имам спомен, че се е случвало такова нещо. Такава размяна е грубо нарушение на мерките за безопасност и се надявам, че от енергото внимават много. Освен това при електромерните табла се изисква качествено заземяване и ако разменят проводниците от стълба, ще предизвикат късо съединение. Не виждам защо да не можеш да направиш повторно заземяване на таблото на къщата. PEN проводникът тръгва от звездния център на трансформатора и по своята дължина е многократно заземен по стълбове и табла. По бойлерите на много хора се получава естествено повторно заземяване, защото често водопроводните тръби са сравнително добре заземени. По различни учреждения също има повторни заземители...

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 265
  • Населено място: София
Re: Заземяване
« Отговор #25 -: Вчера в 10:32:54 »
Тази схема е от нета, но много прилича на моята (разликата е в броя на автоматите и стойностите на токовете - ДТЗ е за 20А, останалите 16А и 10А, но това не е от значение). Сега ми кажете къде да свържа моето заземяване? Ако го свържа към 2 ще се прекъсне заземяването на уредите при сработване на ДТЗ, което може да е опасно в някои случаи. Освен това, нулевата намотка на ДТЗ се окъсява през двете земни и ще наруши работата й.
Ако го свържа към 1 през нулевятя намотка на ДТЗ ще протекат ония двайсетина мА и ще нарушат симетрията, дори може да сработи без включен консуматор.

Неактивен BatKoce

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 508
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Заземяване
« Отговор #26 -: Вчера в 11:19:58 »
Твоето земно е там, където пише "заземителна шина".Аз бих направил връзка там, където съм нарисувал прекъсната линия. Специално съм проучвал този въпрос при човек с пълни проектантски права и дългогодишен реален опит като енергетик на големи обекти.

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 265
  • Населено място: София
Re: Заземяване
« Отговор #27 -: Вчера в 12:30:54 »
Мога да изпробвам варианта в т.2, но електромера е електронен, а някой беше писал, че имат и токов датчик в нулевия проводник. Да не вземе да натрупва енергия и при напълно изключена инсталация! Най правилно е да се заземи PEN проводника преди електромера, но това е намеса в линията на енергото и трябва да се извърши под техен контрол.

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 265
  • Населено място: София
Re: Заземяване
« Отговор #28 -: Вчера в 12:38:50 »
https://www.youtube.com/watch?v=M-amJB-PE9Q
https://www.youtube.com/watch?v=OQrDeVMmJAk
https://www.youtube.com/watch?v=aoRKFNRqbrs
https://www.youtube.com/watch?v=aoRKFNRqbrs
https://www.youtube.com/watch?v=LDDN4pDjw9E
и това е само малка част от инфого н нета. Трябва да се има предвид, че енергоснабдяването не е еднакво в различните страни и всяка си има особености.

Неактивен BatKoce

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 508
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Заземяване
« Отговор #29 -: Вчера в 13:45:01 »
При нас оператор е EVN. Проводник PEN изобщо не минава през електромерите. Има само едно тънко проводниче към електромера. Монтирал съм някакви турски електромери за вътрешни нужди на някои фирми. там също не се мери ток през нулата. За други места и други оператори не знам. През старите електромери уж минава проходно нулата, но "входната" и "изходната" клема са само две дупки в едно месингово блокче.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |