| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: PC to CNC TAPE READER  (Прочетена 2013 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: PC to CNC TAPE READER
« Отговор #15 -: 29 Август, 2024, 16:20:49 »
@AMP
Понеже съм правил такива "ремонти" да си дам и аз мойте 10стинки.

1во. Запои всчики скъсани кабели и прозвъни останалите, ама то не били нужни па били маса итн, глупости. Просто запои кабелите и прозвъни всчико да си 100% сигурен че нямаш липсваща връзка.

2ро. Тоя хард дето е с бед сектори предполагам.  ХВани му копирай(има софт за копиране на буут дялове съ все конфигурация на тбалицата от акронис) целия буутващ дял на някакъв друг хард от същата техология(АТА предполагам) ако още може да буутва  и да го подкараш, това е най лесния път.  XP няма гоолеми проблеми ако хардуера е променен.  Просто гледай да е примерно същата технология и производител на  процесора от същото поколение както и чипсета. АКо имаш данни за старото дъно може директно същото да потърсиш.

3то. Ако горния вариант не мине, става сложно.   Инсталирането на някакъв уиндоус не ти е решение... може да се окаже необходима стъпка, но определно не си стигнал до там. 

Въпрос: Ако имаш работещ компютър с win 98 и софтуер инсталиран на него, защо просто не добаваиш една Принтер порт карта там на PCI или ISA ? Ще трябва конфигурация в биос на тая карта или в уиндоус. Може да кажеш модел на дъното на 98  компа

@ GABO . Оффтопик: Дос3 инсталирах преди няколко месеца през Gotek, докато нещо по флопи контролера не реши да се предаде, но ще вдигна нова тема за това.  :D
« Последна редакция: 29 Август, 2024, 16:36:15 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен mbg

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
Re: PC to CNC TAPE READER
« Отговор #16 -: 29 Август, 2024, 18:49:37 »
Има настройка на самия LPT порт от BIOS-a като какъв да работи, както и от Device Manager-a, може и там да е проблема. Има разни стари устройства, които имат специфични изисквания. Спомням си, че за XP имаше и някакъв специален пач или драйвер за директен достъп до порта, като с негова помощ тръгваше почти всичко... но не се сещам в момента как беше, не ми се е налагало да го ползвам повече от 10 години.


Неактивен rumburak

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 79
  • Населено място: София
Re: PC to CNC TAPE READER
« Отговор #17 -: 30 Август, 2024, 04:48:40 »
Giveio.sys изглежда е без лицензи и го има и в сорс, то дава директен достъп до I/O портовете (включително параления порт).
може да се изтегли от тук: https://github.com/prusa3d/avrdude/tree/master/avrdude/windows
Има bat файл за инсталиране.

Неактивен apm

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Стара Загора
Re: PC to CNC TAPE READER
« Отговор #18 -: 30 Август, 2024, 13:56:03 »
както писах ще мъча компютъра с 98 - някакъв IBM, че на него възлагам най-големи надежди

скапания хард е някъде загубен - иначе и аз веднага питах за него и щях да се оправя с подкарването му но за съжаление тази опция е неизпълнима

сега разглеждах кабели - някой може ли да ми каже тоя кабел защо го водят сериен?
https://www.comelsoft.com/product/14986/roline-11-01-3560-rs-232-serien-kabel-d25-m-m-6-0-m-monoliten-25-provodnika.html

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: PC to CNC TAPE READER
« Отговор #19 -: 30 Август, 2024, 15:20:37 »
Пусни снимка и запиши модела на IBM-a(снимки на всички стикери отпред отзад и отдолу, снимки вътре също няма да навредят, както и една на стикера от вътрешната страна на капака), да може да му намеря спековете на портове биос и тн...

Също направи един Мирор/Бекъп на харда. На целия буут дял/хард, че може да не му остава много време...

Относно серийния порт, то не е Физически стандарт това. Тoест има и сериен порт и на DB25, тази функционалност може да се превключва от Биос, бях попадал на такива дъна, дето имаше въпрос за какво да ползва паралелния порт, за принтер или за сериен... ДАже на скоро обмислях да си купя серийна мишка на пралелен порт DB25, че са интересни.  Но за драйвери ще е невъзможно...  :lol:

Разгледай  първите резултати с пинаут в този  гугъл сърч и ще ти просветне.
https://www.google.com/search?q=db25+serial+port+pinout&sca_esv=3a158260ac093e64&sca_upv=1&udm=2&biw=2498&bih=959&sxsrf=ADLYWIKfSy1yTYwbMTS1wcibkJnWF31dmQ%3A1725017836622&ei=7K7RZu--JYGL7NYP1_eq4AE&ved=0ahUKEwjv5Ieb0JyIAxWBBdsEHde7ChwQ4dUDCBE&uact=5&oq=db25+serial+port+pinout&gs_lp=Egxnd3Mtd2l6LXNlcnAiF2RiMjUgc2VyaWFsIHBvcnQgcGlub3V0MgcQABiABBgTSM1jUKEeWKRicAN4AJABApgBWKABkhaqAQIzNrgBA8gBAPgBAZgCGaACzQ-oAgrCAgQQIxgnwgIFEAAYgATCAgQQABgewgIHECMYJxjqAsICCxAAGIAEGLEDGIMBwgIIEAAYgAQYsQPCAgoQABiABBhDGIoFwgIGEAAYBRgewgIGEAAYCBgewgIGEAAYExgewgIIEAAYExgIGB6YAwaIBgGSBwIyNaAHjKYB&sclient=gws-wiz-serp#vhid=Gd0POnHTrBPKJM&vssid=mosaic





« Последна редакция: 30 Август, 2024, 15:28:01 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 287
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: PC to CNC TAPE READER
« Отговор #20 -: 30 Август, 2024, 15:34:38 »
сега разглеждах кабели - някой може ли да ми каже тоя кабел защо го водят сериен?
https://www.comelsoft.com/product/14986/roline-11-01-3560-rs-232-serien-kabel-d25-m-m-6-0-m-monoliten-25-provodnika.html

Ами първо защото е с дължина 6м. Не съм сигурен, че паралелен порт (особено от по-новите боклуци) ще се държи добре. Най-дългият принтерски DB-CENTRONICS който съм ползвал беше 5 метра, доста дебел и с много добра екранировка. Второ, като го пъхнеш в принт порта ще му смениш пола :D. Иначе за къстъм проложения си е ОК пише че е 1:1 25 линии, можеш да вземеш един мъжки DB25, или да отрежеш единия куплунг и да си твориш на воля.

А относно това дали Е или НЕ Е физически стандарт
Цитат
The standard defines the electrical characteristics and timing of signals, the meaning of signals, and the physical size and pinout of connectors.
« Последна редакция: 30 Август, 2024, 15:41:38 от NKK »

Неактивен imagination

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 125
  • Населено място: Варна
Re: PC to CNC TAPE READER
« Отговор #21 -: 30 Август, 2024, 15:46:36 »
Мисля, че кабела трябва да е паралелен нестандартен. Аз имах обратната задача - четях данни от лентово устройство на ПЦ. Лентовото устройство е от CNC мися струг, не съм виждал физически от каква машина е. Устройството е това от прикачените снимки. Не знам дали пинаута е стандарт за всички лентови устройства, ако на някой му трябват ще ги изкопая от архивите.

Неактивен apm

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Стара Загора
Re: PC to CNC TAPE READER
« Отговор #22 -: 30 Август, 2024, 16:38:45 »
щом е 1:1 25 жила за мен си е стандартен паралелен
щеше да е сериен ако беше кръстосан и се ползваха само няколко пина от 25-те

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 287
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: PC to CNC TAPE READER
« Отговор #23 -: 30 Август, 2024, 19:03:02 »
щом е 1:1 25 жила за мен си е стандартен паралелен
щеше да е сериен ако беше кръстосан и се ползваха само няколко пина от 25-те

Колега, има както кръстосани (null-modem) така и прави (удължителни) серийни кабели, по твоята логика 9 пинов 1:1 може да мине за паралелен ;) А в повечето случаи под паралелен кабел се разбира DB25-CENTRONICS37

Неактивен apm

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Стара Загора
Re: PC to CNC TAPE READER
« Отговор #24 -: 03 Септември, 2024, 08:40:44 »
удължителния кабел за мен е с куплунзи мъжки/женски 1:1 :rtfm:
когато е мъжки/мъжки 25 пина 1:1 и позволява да предава наведнъж 8 бита си е паралелен  :hi:

Неактивен hris

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 76
  • Населено място: Варна
Re: PC to CNC TAPE READER
« Отговор #25 -: 05 Септември, 2024, 09:13:32 »
Здравейте apm, програмата r.exe, която сте дали работи в ДОС, за целта ви трябва стар, но работещ, компютър с LPT порт от времето около 1995 год., който да работи с ДОС на който да подкарате програмата и трябва принтерски LPT1 порт 'здрав', където да свържете Лазера. По хардуера без кабела с откачен принтерски порт програмата изписва BUSY което може да означава натиснат авариен стоп бутон на лазера и чака този сигнал за да продължи с изпращането на G-code.
А ако сигналите са нестандартни например програмата направо подава управляващи импулси за управление на стъпковите мотори на Лазера. нали щяхте да качвате още снимки.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1336
  • Населено място: София
Re: PC to CNC TAPE READER
« Отговор #26 -: 05 Септември, 2024, 12:23:50 »
Здравейте apm, програмата r.exe, която сте дали работи в ДОС, за целта ви трябва стар, но работещ, компютър с LPT порт от времето около 1995 год., който да работи с ДОС на който да подкарате програмата и трябва принтерски LPT1 порт 'здрав', където да свържете Лазера.
...

Не е нужен толкова стар компютър. Става и с Windows 10 лаптоп, стига да има паралелен порт.

1: трябва да се влезе в административен режим и да се активира NTVDM посредством командата:

         DISM /online /enable-feature /all /featurename:NTVDM

2: трябва да се иде на Properties на конзолата и да се активира Legacy режима.

3: след като се затвори конзолата и се отвори наново, вече ще може да се работи с R.EXE програмата.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
1189 Прегледи
Последна публикация 18 Май, 2018, 23:01:37
от miroton

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |