| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: PC to CNC TAPE READER  (Прочетена 2012 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен apm

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Стара Загора
PC to CNC TAPE READER
« -: 28 Август, 2024, 10:10:57 »
Здравейте, някой има ли инфо за тази програма?
Служи за прехвърляне на данни от компютър към един български лазер за рязане на метали
Използва се паралелния порт на компютъра
проблема е че като пусна G файл не се случва предаването - стои си на екрана от снимката и нищо не се случва
LPT порта на компютъра е здрав - тествах го с матричен принтер
В нета търсих но не открих нищо за тази програма - пробвах с /? и ?h но нищо не се случва и в момента съм без идеи  ???

Неактивен petromaniq66

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 85
  • Населено място: Варна
Re: PC to CNC TAPE READER
« Отговор #1 -: 28 Август, 2024, 10:21:35 »
А на CNC дали е изправен? Виж дивайс мениджъра открива ли го като някакъв COM.

Неактивен Gabo

  • Собственикът на Sandacite.com
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 641
  • Населено място: Пазарджик
    • https://www.nesiprav.com
Re: PC to CNC TAPE READER
« Отговор #2 -: 28 Август, 2024, 10:56:26 »
А на CNC дали е изправен? Виж дивайс мениджъра открива ли го като някакъв COM.
  :off:Човека пише, че предава през LPT, ти го питаш за COM, че и да го открива? догорим за ДОС програма. Хайде, като не сте наясно, не пишете.!!!

По темата: Като гледам, програмата е доста древна (1995), та е твърде вероятно да не работи под XP (освен ако на стария компютър е работила).
Ако си сигурен, че CNC-то е изправно, то направи една флашка (освен ако нямаш дискета де) с DOS / и пробвай през нея.
Щото другото което древните (а и не толкова) програми ги шашка е дългият път в името на файла /като гледам твоя си го пляснал на Десктоп-а/, направи папка в главната директория на C: и от там пробвай да стартираш.
Общо взето, ако споделиш повече информация какво точно си свързал и как /защото и кабела може да не е стандартен/ и дали е работили това чудо преди, ще е по-лесно да ти се помогне.

Неактивен imagination

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 125
  • Населено място: Варна
Re: PC to CNC TAPE READER
« Отговор #3 -: 28 Август, 2024, 12:16:53 »
В случай, че не ти се отдаде възможност да направиш машина с чист дос, може да погледнеш
https://www.direct-io.com/
Има подробна информация в секция "samples", избира се множеството от портове до които искаш да дадеш възможност твоята програма да има достъп (за LPT1 0x378-0x37B) и съответно програмата (процеса), която трябва да има достъп до тях.
В два от три случая работи :)
Поздрави.

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 447
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: PC to CNC TAPE READER
« Отговор #4 -: 28 Август, 2024, 12:48:16 »
Може да пробваш през DosBox да я пуснеш - няма да ти отнеме много време и ще може да видиш дали има активност през lpt порт-а.

Неактивен apm

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Стара Загора
Re: PC to CNC TAPE READER
« Отговор #5 -: 28 Август, 2024, 14:21:46 »
има компютър с win98, на който преди е работила програма, но принтерския порт е изгорял
купили са настоящия и на него е работила програмата под XP, но след време се е  скапал хард диска
аз копирах директорията с програмата и се мъчих да я пусна под XP но засега удрям на камък.
G файла го преименувах на една буква, както и се намира в папката с програмата но няма резултат

общо взето аз не бях подготвен нито теоретично нито практически за такъв архаизъм и наснимах програмата като си мислех че ще намеря инфо в мрежата ама без успех
и оператора не ми дава много подробна информация щото не разбира много

погледнах кабела откъм порта на компютъра и го наснимах - има два скъсани кабела - един оплетка и един друг, но разгледах паралелния интерфейс и се оказва че е маса, а другите маси са си свързани
то е ясно че пак ще се ходи за нов оглед, но този път искам да събера повече предварителна информация
ще сложа друг LPT порт на стария компютър с 98 и ще мъча и с него

Неактивен apm

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Стара Загора
Re: PC to CNC TAPE READER
« Отговор #6 -: 28 Август, 2024, 14:28:00 »
ето от тук гледам

Неактивен imagination

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 125
  • Населено място: Варна
Re: PC to CNC TAPE READER
« Отговор #7 -: 28 Август, 2024, 15:55:50 »
Всичко след виндовс 95 НЕ може да прави директен достъп до хардуера (включително ЛПТ порта) без да има драйвер за това. Не изключвам варианта на старата инсталация да е имало инсталиран драйвер, през който програмата да е комуникирала с ЛПТ порта. Но какво е било най-вероятно никой не може да каже.
Ако програмата не е секретна, пуснете я на лично съобщение да видя при мене дали ще мога да я подкарам. Нямам XP но имам работеща машина с виндовс 2к, ако там тръгне ще тръгне и при вас.
Поздрави.

Неактивен apm

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Стара Загора
Re: PC to CNC TAPE READER
« Отговор #8 -: 28 Август, 2024, 16:14:15 »
не е секретна - пускам цялата директория с няколко G файла

Неактивен apm

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Стара Загора
Re: PC to CNC TAPE READER
« Отговор #9 -: 28 Август, 2024, 16:18:44 »
видях обаче че в разширения паралелен интерфейс 18 краче е земя за данни

Неактивен Gabo

  • Собственикът на Sandacite.com
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 641
  • Населено място: Пазарджик
    • https://www.nesiprav.com
Re: PC to CNC TAPE READER
« Отговор #10 -: 28 Август, 2024, 19:57:00 »
Не гледай стандартните описания на LPT порта, едно време се правеха всякакви гимнастики за да се управляват ЦПУ-та. напълно е възможно, ако другия край на кабела влиза директно в машината да се използва някой крак за допълнителни данни. . Най-добре премери /и прозвъни/ всички кабели, защото е възможно да има и студена спойка някъде. Можеш да направиш и снимки на управляващите платки вътре, които да дадат насока, но ме съмнява, че са "направи си сам", по модата на онова време.
А колегите които искат да "погледнат" програмата, не мисля че ще постигнат нещо, защото когато нямат машината която да отговори, че е получила данните, само ще гледат и те празния екран. (прочетете за протокола за обмен на данни по Паралелен порт)

Неактивен imagination

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 125
  • Населено място: Варна
Re: PC to CNC TAPE READER
« Отговор #11 -: 28 Август, 2024, 21:56:55 »
Добра вечер.
Да без наличието на хардуера, няма особен смисъл от програмата. Но бърз поглед на програмата "отвътре" показва че за достъп до ЛПТ порта ползва стандартни "out dx, al" инструкции. т.е Не ползва допълнителна библиотека за вход/изход, която би била задължителна за операционни системи от рода на windows 98, xp и т.н. Може би само на 95 ще тръгне. 
Инсталирането на https://www.direct-io.com/ даде резултат до там, че вече програмата не чака с екрана от снимката от първият пост а извежда на екрана много бързо кода на файла подаден като параметър (предполагам гореспоменатият G код), след това зачиства екрана и приключва. Не мога да твърдя, че това и е нормалното поведение, още повече на ЛПТ-то няма нищо закачено.
За съжаление  https://www.direct-io.com/ иска лиценз. Не знам до кога ще работи а и всеки път има досаден изскачащ прозорец, който те подканва да си го закупиш.
За съжаление не знам безплатна алтернатива.
Може би ако се потърси на диска, на който е била самата програма, какво още е имало инсталирано ще стане по-ясно.

Поздрави,
Константин.

Неактивен Gabo

  • Собственикът на Sandacite.com
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 641
  • Населено място: Пазарджик
    • https://www.nesiprav.com
Re: PC to CNC TAPE READER
« Отговор #12 -: 28 Август, 2024, 23:01:34 »
КОЛЕГИ!!!!! ПАК за 5 път ВИ КАЗВАМ, говорим за 92-95 г. тогава не се ползваше и Windows 3 даже масово, ЗНАМ как се разработваха нещата. ЧИСТ ДОС!!!! До преди 6 г.  знаех СНС което още работи така. Имам и клиенти с гатер за платове който ОЩЕ работи на ДОС!!!
Това, че след годни някой "младеж" който не знае как се пише : dir или format a: /S го е инсталирал Windows 95/98 и от там вече е кликал на ДОС програмата е отделна тема.
Вижте първия ред на програмата, пише коя година е писана и кои са я писали, е познавах го тогава този БУЗНИК и знам как са се правили управленията, ама не... Дай да дадем съвети, щото сме почнали през 2000 г с Widnows NT.
За пореден път ви казвам - ако не сте виждали на живо ДИСКЕТА 5 1/2 иначова с ДОС 3.30 и не сте пускали ФАНУК СНС машина с нея - не се обаждайте МОЛЯ!!!!!
Да, може да се напише перфектен ЕМУЛАТОР дори както казаха колеги чрез DosBOX, но за да се разбере причината, си трябва първоначално да се знае какво се прави.
за Радиоапарати и телевизори си мълча, защото само съм трошил, но за ДОС и стари компютри ще почна да трия мнения!!!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: PC to CNC TAPE READER
« Отговор #13 -: 28 Август, 2024, 23:30:43 »
Gabo припомняш ми отдавна минали години.Имах някъде в архивите Windows на една дискета и Windows 2.0 от 1987 мисля беше.

Неактивен apm

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Стара Загора
Re: PC to CNC TAPE READER
« Отговор #14 -: 29 Август, 2024, 10:09:55 »
явно е, че ще се ходи поне още един път до цеха(но е в едно село в близката околност ) и тогава вече ще наснимам и лазера
ще запоя скъсаните жички и пак ще пиша за резултата
не ми е проблем да инсталирам всеки windows между 3.11 и 10, но човека каза че си е работило на ХР
за всеки случай ще мъча компютъра с 98, защото той освен изгорял LPT всичко му е оригинално когато е работила програмата на него
така че ще има продължение темата

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
1189 Прегледи
Последна публикация 18 Май, 2018, 23:01:37
от miroton

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |