| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Какви елементи разпоявате от стари платки?  (Прочетена 2433 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Здравейте,
След като излезнах в отпуска за да направя разчистване (не за да си почивам) и цял ден премятане на стари платки, предимно от телевизори се зачудих дали съм само аз с това заболяване. Не мога да изхвърля платка без да си разпоя туй онуй от нея. Преди разпоявах буквално всичко - резистори, кондензаторчета. После започнах само по едрите части и тези от дребните които са по редки или са ценни. Към настоящия момент разпоявам едрите части плюс едрите полупроводници. Доста чаркалък съм натрупал през годините и реално съм ползвал под 1 процент от всички части. Да не говорим за частите от съветско време - там почти нищо не съм ползвал, просто преди години имаше такава техника която отпадаше от употреба. Вие разпоявате ли и какво и има ли смисъл в цялата работа? Дори и да ги имаш тези части схемотехниката е вече друга и не са подходящи навсякъде.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 430
  • Населено място: България
Re: Какви елементи разпоявате от стари платки?
« Отговор #1 -: 19 Август, 2024, 16:59:31 »
 Не се забърквай в електролити тях директо в кофата.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Какви елементи разпоявате от стари платки?
« Отговор #2 -: 19 Август, 2024, 17:02:00 »
Преди години бях същия - не изхвърлях нищо.
Ама това беше последица от онова "хубавото" време.
Време на дефицит на всичко и навсякъде.
Отдавна преодолях този синдром :D и сега почти нищо не събирам.
В моята си област съм закупил достатъчно нови елементи като резервни части, за да пестя своето и на клиента време.
И толкова. Нищо старо не ми е влезнало в употреба освен в някой изключително рядък случай, какъвто избягвам всячески :D
Та мнението ми е - излишна работа.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: Какви елементи разпоявате от стари платки?
« Отговор #3 -: 19 Август, 2024, 18:31:36 »
Вадя високоволтовите кондензатори, дори миналата седмица купих от битака за 2 лв. захранване от някакъв телевизор с  два електролита на 450в., Перфектни, на магазина са по4,5-5лв!

Неактивен BatKoce

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 508
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Какви елементи разпоявате от стари платки?
« Отговор #4 -: 19 Август, 2024, 18:55:02 »
От доста време е безсмислено да се запасяваме с елементи по този начин. В платки от битова техника няма никакви елементи, които могат да покрият разходите по разпояване, сортиране и съхранение. Последно съм разпоявал само някои кондензатори, които предполагам, че са  са полипропиленови или някакви подобни, но вече имам достатъчно и не разпоявам нищо. В сериозни изделия не можем да ползваме такива елементи. Иначе аз не изхвърлям нищо. В момента имам 10-11 чувала с разни видове платки, които ще отпътуват за преработка...

Преди известно време имах и цели кашони с неупотребявани елементи от старото производство, но почти не съм запазил и от тях.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Какви елементи разпоявате от стари платки?
« Отговор #5 -: 19 Август, 2024, 19:19:45 »
Изхвърлих и подарих няколко кашона с такива супер "ценни" неща при последното разчистване разглобих и сумати измервателна апаратура и СВЧ гигахерцови модули и купища друга военна техника която никога няма да използвам , а и никой не искаше . От нея излязоха доста позлатени платки и скоро ще се занимая с тях по-подробно .
Така че ако имаш нещо което съдържа ценни метали отдели , а другото директно в кофата .

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 630
Re: Какви елементи разпоявате от стари платки?
« Отговор #6 -: 20 Август, 2024, 08:48:14 »
Аз ги съхранявам на оригиналните платки.Ако имате място.Много по лесно е така,защото свалиш ли елементи,те изчезват в небитието и нямат намиране.

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1636
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Какви елементи разпоявате от стари платки?
« Отговор #7 -: 20 Август, 2024, 09:38:31 »
Аз ги съхранявам на оригиналните платки.Ако имате място.Много по лесно е така,защото свалиш ли елементи,те изчезват в небитието и нямат намиране.
:good:

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: Какви елементи разпоявате от стари платки?
« Отговор #8 -: 20 Август, 2024, 11:20:32 »
Момчета млади!  :D
Разглобяването на платки има и терапевтичен аспект. С мноого по-голям процент успеваемост е развалянето на нещо, от колкото правенето на  ново. Аз лично понякога си почивам така.  :) :) :)

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 265
  • Населено място: София
Re: Какви елементи разпоявате от стари платки?
« Отговор #9 -: 20 Август, 2024, 18:37:14 »
Преди време и аз свалях и сортирах елементи от платки докато всичко се препълни и като тръгна да търся нещо, не го намирам когато трябва. Затова предпочитам да си останат на платките - по-лесно се открива това, което трябва в момента. Особено се отнася за SMD елементите.

Неактивен mbg

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
Re: Какви елементи разпоявате от стари платки?
« Отговор #10 -: 21 Август, 2024, 01:54:24 »
Аз си се занимавам най-вече с лампова и аудио техника, когато бракувам нещо обикновено събирам разни "специални" елементи, които струват повече пари или се чакат да пристигнат. Например за сервиз на захранвания събирам висококачествените електролити когато има такива, високоволтовите - винаги, мощните транзистори, диоди и резистори... от маломощните обикновено не подминавам някои серии редки транзистори и jfet-и, както и прецизните резистори. МКП и всякакви фолийни кондензатори също не подминавам. За реставрации свалям и стари логически схеми когато има такива. Имам някъде един кашон, който се пълни с мърша за глозгане... като дойде момента - тъкмо съм приключил някоя задача или проект и преди да започна следващия, хвана че ги оглозгам тия платки и елементите отиват в по-малък кашон, ако нямам време в момента - остават за по-нататък... После всичко се сортира и описва, имам списъци за всички елементи, които ползвам, както и кутии и всичко е подредено така, че като ми трябва да го намеря за секунди. Най-тегаво се оказва да си подредя и опиша радиолампите, понеже за да са подредени, трябва да им правя специални кутии, после за опис трябва всяка да съм я мерил и да си запиша в какво състояние е, кой производител и тн. Последните 2 дена си играя да подреждам едни 5 кашона, които сигурно година съм ги трупал и утре сутринта с кафето ще съм ги приключил... до следващия курс :D От всичко, което събирам, най-рядко ми се налага да ползвам мощните резистори - обикновено е когато правя или меря някоя нова лампова схема, но радостта да имам или да мога да си сглобя точна стойност веднага на момента, е огромна.

Иначе имам идея да направя няколко усилвателя с изцяло метални транзистори, както и с изцяло германиеви, все още събирам компоненти, за да мога да пусна малка серия от 5 броя примерно... и става бавно цялата работа със събирането - нещо взеха много трудно да се намират.

Прикачвам снимки на примерен файл как ми изглеждат списъците с транзистори и кондензатори, както и как съм подредил електролитите. Новите резистори, които имам, също са подредени като кондензаторите.


Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Какви елементи разпоявате от стари платки?
« Отговор #11 -: 21 Август, 2024, 10:42:28 »
Много труд си положил с тази класификация.
Явно ти доставя удоволствие :)
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Какви елементи разпоявате от стари платки?
« Отговор #12 -: 21 Август, 2024, 13:20:46 »
Благодаря на всички писали в темата. Мненията са разнопосочни и все едно водим дискусия кафето със захар ли е по - добре или без захар. Като цяло разбирам че не съм само аз така, с тази разлика че аз всички елементи ги събирам в кофа от сирене  :rofl:, докато някои колеги ги подреждат и описват до съвършенство. Между другото много често се дава съвет електролитите директно да се изхвърлят, но при мен те са най-често използваната част, особено високоволтовите в захранването. До сега не съм имал проблем с нито един. Доста често ремонтирам телевизори които са ми подарили като за изхвърляне или на възрастни хора, като и в двата случая спестените пари от части са напълно оправдани. Друга разпоявана част която често влиза в употреба са резистори от 0.5/1 ват. Транзистори почти не са ми трябвали. Диоди влизат в употреба от време на време за изправители някъде или правя лампи, като на обикновена лампа с нажежаема жичка слагам диод в цокъла и става вечна по този начин. Идеални са за мазета и тавани.
Като цяло подобна занимавка има и психологически и философски аспект - цял ден да се хванеш да разпояваш си иска здрави нерви, но пък оставаш сам със себе си и можеш да си разсъждаваш над живота.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 430
  • Населено място: България
Re: Какви елементи разпоявате от стари платки?
« Отговор #13 -: 21 Август, 2024, 14:50:25 »
Накратко когато клиентите са неплатежоспособни.
За да не се цапаш с прахоляк и сажди първо ги мий шаситата с маркуч докато пече августовското слънце  :D и ги окачай по стените а ако нямаш място в чували може да се складират ама иска силна памет трябва да си млад и да помниш.
 Щом е за ремонти става всеки влак си има пътници по евтин начин няма.
 Аз вадих от мерак малки дросели от японски телевизори преди време но отбягвам да ги ползвам новото си е ново- не е горяло.
Другото което е че някои клиенти не искат втора ръка части. Tрябва да се пази реномето.

Неактивен mbg

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
Re: Какви елементи разпоявате от стари платки?
« Отговор #14 -: 21 Август, 2024, 20:31:38 »
Благодаря на всички писали в темата. Мненията са разнопосочни и все едно водим дискусия кафето със захар ли е по - добре или без захар. Като цяло разбирам че не съм само аз така, с тази разлика че аз всички елементи ги събирам в кофа от сирене  :rofl:, докато някои колеги ги подреждат и описват до съвършенство. Между другото много често се дава съвет електролитите директно да се изхвърлят, но при мен те са най-често използваната част, особено високоволтовите в захранването. До сега не съм имал проблем с нито един. Доста често ремонтирам телевизори които са ми подарили като за изхвърляне или на възрастни хора, като и в двата случая спестените пари от части са напълно оправдани. Друга разпоявана част която често влиза в употреба са резистори от 0.5/1 ват. Транзистори почти не са ми трябвали. Диоди влизат в употреба от време на време за изправители някъде или правя лампи, като на обикновена лампа с нажежаема жичка слагам диод в цокъла и става вечна по този начин. Идеални са за мазета и тавани.
Като цяло подобна занимавка има и психологически и философски аспект - цял ден да се хванеш да разпояваш си иска здрави нерви, но пък оставаш сам със себе си и можеш да си разсъждаваш над живота.

От повечето резистори с малка мощност съм купувал от кометските RW6MF, - 0,6 вата металослойни, когато ми потрябва стойност, която нямам директно купувам 100 бр, които струват няма и 3 лева. Същото съм направил и с малките електролити, които се ползват по импулсни захранвания - те са не повече от 15ина стойности, там съм ги пазарувал без никакъв компромис със качеството - Panasonic FC, FM, FR; Rubycon ZL, ZLH, ZLJ, YXF; Epcos B43....; Kemet ESL и още няколко от високия клас импулсни с по над 5000 часа живот на 105 градуса - когато се сложи такъв, никога повече не се поврежда.


Много труд си положил с тази класификация.
Явно ти доставя удоволствие :)

Удоволствие ми доставя като ми потрябва нещо да знам, че го има и да го намеря за няколко секунди търсене... Иначе като се хвана да правя нещо - я сервиз, я разработка... каквото и да сложа на масата, всеки липсващ чарк ми отнемаше често по половин час ровене и търсене, без да съм много сигурен че го има. Сега - отварям списъка, виждам, че го имам, виждам и в коя кутия... взимам го, актуализирам количеството и всичко е точно. Докато имах една кофа части, и аз ги държах заедно накуп, ама като станаха няколко кашона, вече се наложи да има някаква подредба - малки транзистори, големи, мосфети... после опис и малко по малко съм стигнал до това положение.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |