| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Питане за ГИ-30  (Прочетена 1093 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 321
  • Населено място: София
Питане за ГИ-30
« -: 27 Юли, 2024, 19:09:14 »
Лампов усилвател с ГИ-30 . Питането е следното. Днес получих четири броя нови лампи запечатани и опаковани заводски . Вадя слагам пускам и виждам следното на снимките , това нормално ли е за тези лампи ? Работи свири но ?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Питане за ГИ-30
« Отговор #1 -: 27 Юли, 2024, 19:12:37 »
Не е нормално,има въздух вътре,гетера е побелял.

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 321
  • Населено място: София
Re: Питане за ГИ-30
« Отговор #2 -: 27 Юли, 2024, 19:15:34 »
Добре , но защо работи ? И не товари захранването . Колко може да се разчита на радиолампа в това състояние ?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Питане за ГИ-30
« Отговор #3 -: 27 Юли, 2024, 19:18:25 »
Гетера е вече активиран.Това бялото,част от въздуха е реагирал,но временно.Тия лампи обикновено пропускат въздух между метала на крачетата и стъклото.Дълго е седяла на склад.Подлежи на смяна,то е ясно.

Неактивен mirkata

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 148
  • Населено място: Хасково
Re: Питане за ГИ-30
« Отговор #4 -: 27 Юли, 2024, 19:23:29 »
Всяка лампа която не е работила повече от 2 години, преди да се пусне в експлоатация трябва да се натренира. Иначе виждаш резултата. Някои по мощни предавателни лампи даже гърмят и може безвъзвратно да заминат. Направо им се пробива катода.
Прочети по въпроса в нета. Понякога е нужно да се включат на отопление за около  24 часа. След това  им се пуска ниско захранване на решетките ДОПЪЛВАМ: И НА АНОДА за известно време и се наблюдава тока на анода.
Това е един от методите за натренирване на радиолампи.
Другия метод изисква високоволтов изправите до към 10-20 киловолта.Там е по лесно, но трябва да се направи у-во от ТХО на телевизор.
Дано съм бил полезен донякъде.
« Последна редакция: 27 Юли, 2024, 19:54:20 от mirkata »
Който може, го може.

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 321
  • Населено място: София
Re: Питане за ГИ-30
« Отговор #5 -: 27 Юли, 2024, 19:33:45 »
Значи да си търся други ? Или да ги мъча ?

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Питане за ГИ-30
« Отговор #6 -: 27 Юли, 2024, 19:54:02 »
И печатът не е син? Ако е така, то още едно наум за лампите ...

Неактивен mirkata

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 148
  • Населено място: Хасково
Re: Питане за ГИ-30
« Отговор #7 -: 27 Юли, 2024, 19:56:09 »
Значи да си търся други ? Или да ги мъча ?
Ти си решаваш. Но без натренирване на новите лампи, ефекта ще е пак същия.
Който може, го може.

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 321
  • Населено място: София
Re: Питане за ГИ-30
« Отговор #8 -: 27 Юли, 2024, 20:24:52 »
Всички ли рогати лампи имат тази склонност да гълтат въздух ? Гу29 ? ГМИ-6 ? Аз лесно мога да сменя режимите но ме интересува коя от всичките няма да е проблемна .

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 265
  • Населено място: София
Re: Питане за ГИ-30
« Отговор #9 -: 28 Юли, 2024, 08:16:42 »
Имам руски лампи 6С19П - всички са побеляла "шапка" (в момента съм далеч от тях и не мога да ги снимам). Оказа се, че това е нов вид гетер и е съвсем нормално. Просто имайте предвид, преди да хвърляте :D

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Питане за ГИ-30
« Отговор #10 -: 28 Юли, 2024, 08:49:57 »
Всички ли рогати лампи имат тази склонност да гълтат въздух ? Гу29 ? ГМИ-6 ? Аз лесно мога да сменя режимите но ме интересува коя от всичките няма да е проблемна .

Вакумирането за дълъг период на съхранение винаги е било проблем за производителя.За това за мощните лампи гетерирането е задължително.Писах ти по горе че въздуха прониква около изводите,особено ако са по дебели.Влезе ли гетера побелява.Това е индикацията и процеса е необратим.Относно 6С19П,там огледален гетер по балона няма,на пръстена над анода е.Там технологията е малко по различна.
След дълго съхранение се налага да се гетерира,това става като се постави само на отопление за дълго време.Обикновено между 24 и 48 часа.За различните видове лампи е различно.В някой разширени специализирани справочници има таблица как се прави,за съжаление в момента нямам възможност да сканирам.За предавателни лампи с голяма мощност е задължително.По памет за ГУ50,8 часа на на отоплителен ток 0,6-0,6 А,после се вдига то 0,8 А за един час и след това минимум 8 часа на оптималния 0.7 А.Нагряването активира гетера.Има два начина за гетериране бавен който описах,има и бърз с ВЧ нагряване.Много по ефективен е но се прави само в завод производител при производството на лампите.Това се прави ако лампите се съхраняват дълго на склад.Там има едно правило,20 години на съхранение,след това гетериране,после още 10 години и след това се бракуват независимо от състоянието им.Ако се пусне напрежение на анодите или решетките на негетерирана лампа след дълго съхранение на склад и в балона присъства остатъци от въздух в балона се образуват тежки йони които обикновено се отлагат на катода.Получава се т.н. отравяне на катода.Ефекта е добре познат на телевизионните техници с проблемите на цветните кинескопи.

ikarlo,дай някоя снимка.Не съм виждал 6С19П с гетер върху стъклото.

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 321
  • Населено място: София
Re: Питане за ГИ-30
« Отговор #11 -: 28 Юли, 2024, 11:43:41 »
Добре благодаря ти много за мнението , сега ще подбера една за този експеримент. Имали значение какво ще е напрежението променливо или постоянно ?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Питане за ГИ-30
« Отговор #12 -: 28 Юли, 2024, 16:00:05 »
Тока е важен.

Неактивен mirkata

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 148
  • Населено място: Хасково
Re: Питане за ГИ-30
« Отговор #13 -: 29 Юли, 2024, 18:29:25 »
Давам информация за натренирване на радиолампи, може на някои да им е интересно.
Както бях писал, има някои способи за тренировка на усилвателни лампи, които съм практикувал.
Преди доста години тренирах радиолампи за промеишлени цели, като ГУ 96 Б, ГУ 5 Б, ГУ81Б, ГУ43Б и други. Първоначално ги натренирвах по дълъг и мъчителен начин, защото искат постоянно наблюдение. А именно: с постепенно увеличение на отоплението за 48 часа, след това захранване на лампата с понижени напрежения и следене на тока на анода до достигане
на номиналните стойности.
Впоследствие по идея на Коцето LZ1DJ  как техниците от Радио Ст. Загора напренирват
мощните  мегаватови радиолампи за радиоразпъскване на средни вълни, се заинтересувах и си направих такъв уред.
При мощните радиолапи за радиоразпръскване историята е много интересна. Те се разглобяват, подменят им катод, решетки, анод и др.  При сглобяване се пуска агрегат за обезвъздушаване, следи се съсоянието и и т.н.  За охлаждането им  има специален басейн за водно охлаждане, а бе много интересно е.
Между другото от района на радио Ст. Загора вече нищо не е останало, минавал съм покрай него.
Давам по долу схемата с ТХО от ТВ и начина на натренирване на ГУ81Б.
Става много бързо за 1-2 часа и абсолютно сигурно.
Който може, го може.

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 321
  • Населено място: София
Re: Питане за ГИ-30
« Отговор #14 -: 29 Юли, 2024, 19:18:43 »
Директен терор ще е с това
https://www.aliexpress.com/item/1005004698415152.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.5.5ca11802XdVzV7
Само да дойде . После ще снимам , пиша  .Иначе от четирите броя всички са с различен максимален ток на отоплението . Като при тази която изглежда най зле тока е 1.8А при захранващо 12 волта . Най добре изглеждащата е с ток 1.2А пак при същото напрежение . Понеже нямам време да контролирам процеса реших да купя един високо честотен нагревател , то така или иначе ще ми трябва за други цели . Ще пробвам с него да запаля гетера , гледах няколко клипа в тубата точно за този тип изгаряне на остатъчни газове , но след производство на радиолампите .
В този случай моя не е ясно какво ще се получи аз вече съм ги прежалил .Поръчах нови от сигурен търговец след молба да бъдат проверени .
« Последна редакция: 29 Юли, 2024, 20:26:53 от Bengata »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |