| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Окъсен Променлив Кондензатор Латвия  (Прочетена 751 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Dennislaw91

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 92
  • Населено място: София
Здравейте отново, имам късо почти по цялата скала и исках да попитам кой е най-лесния метод за оправяне на проблема?

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Окъсен Променлив Кондензатор Латвия
« Отговор #1 -: 23 Юли, 2024, 22:38:37 »
Сменяш със същия.

Но да е лесно - това не е нашият метод :).

Ако не се оправи с леко усукване на пластините, то отпояваш, отвиваш, разглобяваш на съставните компоненти, почистваш, изправяш пластини с тънкоустни клещи, смазваш, поправяш, запояваш пластините на статора, сглобяваш ротора, балансираш, измерваш с оммер за възможно закъсяване. Последните 4 действия може да се повторят до безкрай.

Хубавото от втория начин: дълго време ще си спомняш за ремонта на въздушен променлив кондензатор :).

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 359
  • Населено място: София
Re: Окъсен Променлив Кондензатор Латвия
« Отговор #2 -: 24 Юли, 2024, 09:45:27 »
Аз съм ги правил на времето по следния начин: Най-напред грубо изправям очевидно окъсяващите пластини. Отпоявам изводите, подавам напрежение от звънчев трансфолматор, започвам от напълно отворен променлив кондензатор и изправям в началото на ротора каквото опира до спиране на късото. После постепенно затварям кондензатора, и в момента, в който се появи късо, се получава искра на мястото на окъсяване. Съответно правя нови корекции и продължавам, докато изчезне късото и при докрай затворен кондензатор. Звънчевият трансформатор понася продължителна работа на късо и няма опасност да изгори.

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 630
Re: Окъсен Променлив Кондензатор Латвия
« Отговор #3 -: 24 Юли, 2024, 11:08:03 »
Това е начина.По-безобидния е с ОМметър.Така и така ще го сваляш ,смажи му и лагеруването.

Неактивен mirkata

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 148
  • Населено място: Хасково
Re: Окъсен Променлив Кондензатор Латвия
« Отговор #4 -: 24 Юли, 2024, 16:33:03 »
Аз съм ги правил на времето по следния начин: Най-напред грубо изправям очевидно окъсяващите пластини. Отпоявам изводите, подавам напрежение от звънчев трансфолматор, започвам от напълно отворен променлив кондензатор и изправям в началото на ротора каквото опира до спиране на късото. После постепенно затварям кондензатора, и в момента, в който се появи късо, се получава искра на мястото на окъсяване. Съответно правя нови корекции и продължавам, докато изчезне късото и при докрай затворен кондензатор. Звънчевият трансформатор понася продължителна работа на късо и няма опасност да изгори.
И аз навремето поправях окъсели променливи кондензатори. Само, че слагах последователно 12 волтова крушка между кондензатора и звънчевия траф. Първоначално съм го правил по същия начин с 220 волта и крушка, но внимателно.
Който може, го може.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |