| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: УМ100/120 ВС-П Модификация  (Прочетена 2846 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен shyyyy

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 35
  • Населено място: Sofia
  • Важното е да работи!
УМ100/120 ВС-П Модификация
« -: 18 Юли, 2024, 23:16:15 »
Добър ден! Имам една идеа тъй като имам 3 такива модула и просто събират прах в работилницата мислех да взема и да извадя две усилвателни платки и да ги вграда в едно шаси, обаче имам проблем. Преди време разбрах, че говорителите се връзват за изходния трансформатор обаче той пуска 120 вместо ниското напрежение нужно да работят говорителите.  :master2: и бях разбрал, че трябва да се махне първичната намотка и директно да се пусне от там 30В обаче и това ми се струва много, тъй като метъра ми е изгорял няма как в момента да го тествам колко напрежение излиза. Има ли начин да работят платките в стъпалото без този изходен трансформатор? И ми е чудно откъде мога да му вкарам сигнал да тествам дали изобщо ще свири. Ако някой разбира или си е играл с такова стъпало и помогне някакси ще е супер!  :good: Благодаря!!
Много е забавна хоби електрониката!

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 154
  • Населено място: Монтана
Re: УМ100/120 ВС-П Модификация
« Отговор #1 -: 19 Юли, 2024, 20:14:13 »
Попитайте колегата "bobi mw" или "todork".Те са най-компететните в областа жична радиофикация и усилватели за транслационни линии.
Успех ви пижелавам

Неактивен shyyyy

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 35
  • Населено място: Sofia
  • Важното е да работи!
Re: УМ100/120 ВС-П Модификация
« Отговор #2 -: 19 Юли, 2024, 21:31:37 »
Добре благодаря за съвета!
Много е забавна хоби електрониката!

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 579
  • Населено място: Плевен
Re: УМ100/120 ВС-П Модификация
« Отговор #3 -: 20 Юли, 2024, 08:30:04 »
Здравей колега.Тези усилвателни модула от транслационните уредби по нищо не се различават от обикновените усилватели.Можеш спокойно изхода от усилвателя да го закачиш към обикновен високоговорител с импеданс 4 ома.Самият изходен трансформатор повишава напрежението от около 25 волта до 120 волта при последователно свързване на вторичната намотка,а при паралелно свързване от 25 волта на 30 волта.При 30 волта пак може да се ползва изходният трансформатор,но товара трябва да ти бъде не по малък от 8 ома.

Разгледай отзад на усилвателя до десният конектор има един потенциометър за калибриране виж на кое краче на конектора отива към потенциометъра и от там му подаваш сигнала.Задачата на този потенциометър да регулира входната чувствителност на усилвателният блок.

Неактивен shyyyy

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 35
  • Населено място: Sofia
  • Важното е да работи!
Re: УМ100/120 ВС-П Модификация
« Отговор #4 -: 20 Юли, 2024, 13:12:26 »
Благодаря за съвета! А как мога да му вържа потенциометри за регулиране на звук? Аз имах идеа да вграда още един такъв усилвател в една кутия (да имат два канала) обаче няма да мога да побера двата изходни трансформатора, може ли да се направи някаква модернизация и да се заменят с нещо друго?
Много е забавна хоби електрониката!

Активен BatKoce

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 508
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: УМ100/120 ВС-П Модификация
« Отговор #5 -: 20 Юли, 2024, 13:44:46 »
...имах идеа да вграда още един такъв усилвател в една кутия (да имат два канала) обаче няма да мога да побера двата изходни трансформатора...
Изходните трансформатори могат да се премахнат, но пак ще има проблеми с мястото. Трябва да се поместят някак цялото захранване, радиаторите с изходните транзистори и платката.  На теория можем да се откажем от едното захранване и да се примирим с половината мощност, но пак остават доста неща, на които да търсим място...

Неактивен shyyyy

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 35
  • Населено място: Sofia
  • Важното е да работи!
Re: УМ100/120 ВС-П Модификация
« Отговор #6 -: 20 Юли, 2024, 13:48:07 »
Мислех нещо такова..
Много е забавна хоби електрониката!

Активен BatKoce

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 508
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: УМ100/120 ВС-П Модификация
« Отговор #7 -: 20 Юли, 2024, 14:41:47 »
Мислех нещо такова
По този начин трябва да стане. Радиаторите ще са отстрани. Ще се получи доста мощен усилвател. Направо сватбарски!  :)

Неактивен shyyyy

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 35
  • Населено място: Sofia
  • Важното е да работи!
Re: УМ100/120 ВС-П Модификация
« Отговор #8 -: 20 Юли, 2024, 15:15:11 »
Точно това ми е мисълта! Ама не съм нарисувал радиаторите отстрани от мързел хахаха!! А изходния трансформатор като се премахне какво се прави просто тези два кабела които отиват към него се свързват право към говорителите ли? Аз тъй като нямам метър в момента и трябва спешно да си взема не мога да тествам напрежения.
Много е забавна хоби електрониката!

Активен BatKoce

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 508
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: УМ100/120 ВС-П Модификация
« Отговор #9 -: 20 Юли, 2024, 16:03:33 »
На мястото на първичната намотка на изходния трасформатор просто се свързва "говорител". Естествено всичко трябва да е изправно и настроено. За тези стъпала си трябва солидна тонколона...

Неактивен shyyyy

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 35
  • Населено място: Sofia
  • Важното е да работи!
Re: УМ100/120 ВС-П Модификация
« Отговор #10 -: 20 Юли, 2024, 16:58:48 »
Пробвах с един стар говорител респром от телевизор и в интерес на истината не гръмна  :master2: :D а почна много тихо да пръщи и като пипах отзад потенциометъра за чуствителност пръщеше лекичко, сега само остава да намеря къде да му вържа за усилване на звука и да вграда втория модул, ще качвам снимки на процеса!
Много е забавна хоби електрониката!

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 265
  • Населено място: София
Re: УМ100/120 ВС-П Модификация
« Отговор #11 -: 20 Юли, 2024, 17:54:02 »
По принцип това са крайни стъпала, в които няма управление на сигнала. Пред тях трябва да има предусилвател със всички комутации (избор на источник), нормализиращо усилване, регулатори на силата, на тона, баланс...
Такъв вид архитектура имаше (може и сега да има) HiFi техниката от най-висок клас.

Неактивен shyyyy

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 35
  • Населено място: Sofia
  • Важното е да работи!
Re: УМ100/120 ВС-П Модификация
« Отговор #12 -: 20 Юли, 2024, 18:12:16 »
Виждал съм в снимки, че хора добавят потенциометъри ама не знам точно къде в схемата.
Много е забавна хоби електрониката!

Активен BatKoce

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 508
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: УМ100/120 ВС-П Модификация
« Отговор #13 -: 20 Юли, 2024, 18:28:49 »
Пробвах с един стар говорител респром от телевизор и в интерес на истината не гръмна...

Малко несериозно се отнасяш към проблема. Това, с което си се захванал, не е нещо изключително сложно и трудно, но трябват някакви знания и умения. Първо трябва да осигуриш входен потенциометър, за да може да намалиш входния сигнал до нула и от там да започваш всички експерименти. Трябва да гарантираш, че в изхода няма постоянно напрежение, при вход даден на късо. Това постоянно напрежение е познато още под името "офсет". Ако искаш да ползваш  за проби малък говорител, добре е да свържеш последователно на него някакво съпротивление и кондензатор. Ако му подадеш нормални сигнали, не е трудно някоя домашна тонколона да "гръмне" Този говорител от "Респром", тонколона от усилвател "Респром ли е или просто говорител, свален от някакъв телевизор?
« Последна редакция: 20 Юли, 2024, 18:39:23 от BatKoce »

Неактивен shyyyy

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 35
  • Населено място: Sofia
  • Важното е да работи!
Re: УМ100/120 ВС-П Модификация
« Отговор #14 -: 20 Юли, 2024, 18:55:53 »
Благодаря за насоката, и да свален говорител от телевизор "София 31" е.
Много е забавна хоби електрониката!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |