| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Микрофон моторола GMMN4063B  (Прочетена 874 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Микрофон моторола GMMN4063B
« -: 13 Юли, 2024, 14:02:47 »
Попадна ми един такър микрофон тип круша на моторола GMMN4063B. Искам да го разглобя за да видя опроводяването и да прозвъня кабела му. Не знам как, видимо няма болчета. Някой ако е в час да удари едно рамо.Намерих как се вади кабела, нокак се отваря.....
179468-0179469-1
« Последна редакция: 13 Юли, 2024, 14:08:41 от shri »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен малкия

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 110
Re: Микрофон моторола GMMN4063B
« Отговор #1 -: 13 Юли, 2024, 16:11:52 »
Пробвай под лепенките може да има поне едно болтче (натисни лепенката с нокът - където потъне), и някъде от другите страни трябва да има капачето зъбчета де не ги счупиш.
“Страна безъ собствена индустрия е колония” - Сава Алтимирски "Бралтъ"

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Микрофон моторола GMMN4063B
« Отговор #2 -: 13 Юли, 2024, 17:27:25 »
Пробвано няма видими болчета. Пробвах от горната страна помръдва но не щраква. Чудя се да не би закачалката да не е нещо такова. Пуля се през дупката ама нищо не виждам.  :unknown:
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 612
  • Населено място: Попово
Re: Микрофон моторола GMMN4063B
« Отговор #3 -: 13 Юли, 2024, 19:38:48 »
Няма болтчета по корпуса. Отварят ги по следния начин. Има зъб към единия край. Трябва да се надигне.  И снимка за ориентация.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Микрофон моторола GMMN4063B
« Отговор #4 -: 13 Юли, 2024, 20:41:54 »
Голямо благодаря, видях го аз това зъбче. Но не посмях да натискам. Пробвах с пласмасова отварачка за телефони от противоположната страна. Видях че не става и спрях да не го окотя. То било лесно ама като не знае човек.  :drinks:
Глася го за моя проект радио носталгия. Асен ми даде ЕМФ та и съм ги запоил. Остава да го оживя и да видим какво ще излезе.
А схема дали може да му се намери. Търсих из нета но нищо не намерих, освен че се включва в някава разпределителна кутия и чрез нея в радиото, а не директно.
« Последна редакция: 13 Юли, 2024, 20:48:09 от shri »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 612
  • Населено място: Попово
Re: Микрофон моторола GMMN4063B
« Отговор #5 -: 13 Юли, 2024, 22:16:33 »
По принцип има само микрофон в кутията. Но е направено, като усилвателя и времето за задържане да се захранва от самото радио. Или чипа, LM и четири транзистора на платката, осигуряват работа на електретния микрофон.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Микрофон моторола GMMN4063B
« Отговор #6 -: 14 Юли, 2024, 02:00:38 »
Добре ще разгледам утре като се наспя. А с колко волта се храни този микрофон? Този капсул ми прилича на кондензаторен миктофон, но щом е електретен трябва да знам с какво напрежение да захраня платката.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен малкия

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 110
Re: Микрофон моторола GMMN4063B
« Отговор #7 -: 14 Юли, 2024, 11:05:59 »
Данни и схеми от Моторола. Има и за GMMN4063

https://www.malux.fi/files/MTM5x00_InstallationManual_EN_68015000181_LB-1.pdf
“Страна безъ собствена индустрия е колония” - Сава Алтимирски "Бралтъ"

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 612
  • Населено място: Попово
Re: Микрофон моторола GMMN4063B
« Отговор #8 -: 14 Юли, 2024, 13:21:29 »
Платката се захранва с 5V. Изтегли си pdf за LM6142AIM. Ориентирай се по чипа.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Микрофон моторола GMMN4063B
« Отговор #9 -: 14 Юли, 2024, 15:43:23 »
Обърнах всички мануали из нета, няма го този кабел даден. Всички останали кабели са дадени разпиновката, само на този не. Мам......им на тея американци сакън човек да не разбере с какъв по-евтин микрофон да смени тая круша дето струва 70 евра. По платката гледам захранващата шина минава през резистор до 8 крак на чипа. Може и с повече от 5В да се храни платчицата. Някъде мернах 7,7В да пише но знам ли го....
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 612
  • Населено място: Попово
Re: Микрофон моторола GMMN4063B
« Отговор #10 -: 14 Юли, 2024, 17:22:17 »
В сервизната документация на Tetra, този кабел го водят RJ-45. Такъв му е стандарта. А по схема, чипа на платката LM6142 е точно -  IC107. Буксата е J005. Самите кабели, кой за какво отговаря е дадено като блокова схема. Подробности има, но трябва да се платят 28 долара  за сервизната документация на Motorola. От английски форум. Хората са направили друг усилвател за микрофона. Като тази платка направо я махат, и на нейно място си монтират тяхната. То реално се ползва копчето за включване на микрофона и самият микрофон. Другата комуникация, забавеното повикване, и следенето кога трубката е отделена от блока, не се използва. Но към тази платка се подава 5V за захранване на електрониката. По твоята схема, която правиш за радиото, този микрофон ще стане ли? Водят го електретен с вътрешен преобразувател. Или с две думи, трябва да му се подаде плюс захранване на единия извод.
« Последна редакция: 14 Юли, 2024, 17:30:01 от didov »

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Микрофон моторола GMMN4063B
« Отговор #11 -: 14 Юли, 2024, 18:28:48 »
Да, предвидил съм на платката захранхване за електретен микрофон през 10Кома и 12В. То тоя микрофон много сложен стана. Аз така и така си имам микрофонен усилвател с 741. Хареса ми корпуса му стабилен е, и капсула е голям ще дава хубав звук. Иначе имам обикновена моторолска трубка с малък електретен и едно говорителче 0,3 вата. Накрая ще взема него. Исках да изглежда по-газарско с тоя. Остава да разпоя куплунга и да му сваля схемата да го видя как работи. То вероятно е и компресор не само микрофонен усилвател. Работих в една фирма с моторола тетра станции и съм запознат долу горе с нещата, но много сложно с тея изчанчени работи. Не че ако се заинатя няма да го разгадая. Тия дни съм нощна и не ми остава много време за хобито.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 430
  • Населено място: България
Re: Микрофон моторола GMMN4063B
« Отговор #12 -: 14 Юли, 2024, 21:30:10 »
Преди време слушах много хвалби че електретните микрофони звучали по добре. Пробвах електретен звученето беше метално без ниски. Нещо му липсваше на сигнала динамика ли не знам какво но не звучеше нормално някак металически. Миналата година експериментирах с динамичен и сигнала стана такъв какъвто трябва да е. Схемата е тук:
https://www.kn34pc.com/construct/lz2xyz_lz2wsg_mic_lotos.html

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |