| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Избор на лабораторно захранване  (Прочетена 3358 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен clansie93

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 1
Здравейте, търся съвет за лабораторно захранване. Искам да започна да се занимавам малко по-сериозно с електроника и да се впусна в по-сложни проекти. Нуждите ми засега са основно 30V5A, но разглеждам и 10A, като мисля, че с допълнителния ток няма да е излишен за вбъдеще.
Текущият ми проект е да осигуря захранване за проект с 8 светодиода 5mm и малък високоговорител, така че общо около 6v и вероятно 1a. Търся нещо до макс 300 лв, като предпочитам да е по-евтино. Разглеждах лабораторни захранвания Nicepower и Wanptek, четох че са китайски и има добри отзиви в чужбина и се чудя дали са добър избор? Някой пробвал ли ги е или може ли да даде препоръка за други подобни модели?

Благодаря!



Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 447
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Избор на лабораторно захранване
« Отговор #1 -: 09 Юли, 2024, 13:03:16 »
Напоследък гледам че този тип модели са доста популярни: https://a.aliexpress.com/_ExKCMlN
Хубавото е че можеш да си избереш нужното съотношение от напрежение/ток. Ако мислиш да го ползваш за аналогови схеми главно бих ти препоръчал линейно захранване.

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Избор на лабораторно захранване
« Отговор #2 -: 09 Юли, 2024, 13:03:39 »
Поясни "по-сериозно с електроника" и "по-сложни проекти".

Импулсни б..ци. Различават се по шарениите на лицевия панел.
За стационарно захранване - да. За лабораторно - не. За там: линеен стабилизатор.
Мога ти посоча напр. 13 устройства, които под импулсно захранване не работят или работят грешно.
Лично мнение.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Избор на лабораторно захранване
« Отговор #3 -: 09 Юли, 2024, 13:27:09 »
Подкрепям veso74!
Аз ползвам такова: https://www.mepro.bg/siglent-spd-3303c
Има и едноканални: https://www.mepro.bg/siglent-spd-1168x
Захранването е изключително важно да има ниски собствени шумове, стабилна регулация и по възможност да има сенс изводи, за да може да регулира по-далечко от собствените си изводи. Иначе не е лабораторно.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 160
  • Населено място: Самоков
Re: Избор на лабораторно захранване
« Отговор #4 -: 09 Юли, 2024, 14:30:28 »
Подкрепям колегата veso74, че лабораторното захранване трябва да бъде линейно.
Първоначално си купих импулсно, оказа се има че доста пулсации на изхода.
Поради което си купих линейно KA3005D и съм много доволен от него.
С други думи: Скъпчията плаща два пъти. :(
За програмируемата версия има проект за замяна на индикацията
с графичен тъч дисплей /за любителите на управление без бутони/  ;)



Неактивен BatKoce

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 508
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Избор на лабораторно захранване
« Отговор #5 -: 09 Юли, 2024, 19:17:44 »
За наистина сериозна работа в областта на електрониката, е добре да имаме и от двата вида захранвания - импулсно и линейно. Има различни задачи за решаване и съответно има нужда от различни захранвания. Например, ако трябва да тестваме някакво промишлено устройство, което трябва да работи в при тежки условия, то е добе да ползваме захранване, каквото се среща често и не е толкова прецизно. Ако ще изследваме някаква свръхпрецизна измервателна апаратура, то следва да използваме захранване, при което няма компромис със стабилност, безшумност, надеждност...

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 147
  • Населено място: Троян
Re: Избор на лабораторно захранване
« Отговор #6 -: 09 Юли, 2024, 19:57:24 »
Пример от уйкенда! Тръгнах да зареждам батерия през ,BMS обърнах поляритета и айде лабораторното показа скрития си бял пушек , понеже съм "бързак" веднага реших да пробвам на линейното, показа ми 25А , но издържа ! Чак тогава забелязах че съм пойнал червения кабел на мястото на черния ! :empathy2:

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 394
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Избор на лабораторно захранване
« Отговор #7 -: 09 Юли, 2024, 23:57:54 »
Аз съм почитател на старата техника - ТЕС 5060 или друг от тази серия в зависимост от търсените параметри. Вече не правят такива! Има подобни западно производство, но там сумите са с три нули и не са в лева :)

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 430
  • Населено място: България
Re: Избор на лабораторно захранване
« Отговор #8 -: 10 Юли, 2024, 00:00:29 »
Поначало тези свободни вариации на изходното напрежение с потенциометър не са за препоръчване защото винаги може да се случи грешка. Поне вероятността е по-голяма.
За ежедневна работа по добре е токоизправител с няколко стандарти фиксирани напрежения с превключвател защита от късо съединение и регулатор за ограничаване на тока.
Няколко 78XX сложени върху общ радиатор за източник на различни напрежения в малки проекти вършат работа.
За космически проекти не говорим там и ракетата не трябва да е крива :D.
« Последна редакция: 10 Юли, 2024, 00:07:07 от lz2lx »

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Избор на лабораторно захранване
« Отговор #9 -: 10 Юли, 2024, 08:16:42 »
Понеже заглавието на темата и питането е за ЛАБОЛАТОРНО захранване, значи само и единствено линейно.
Импулсно става за други цели, където се гони съотношение мощност-тегло и цена разбира се.
Пък не виждам проблем да се изработи и самостоятелно. Със всички защити и с необходимите параметри.
Подкрепям идеята за няколко фиксирани напрежения + изход с регулиране.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен barlog

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 122
  • Населено място: гр. Куклен
Re: Избор на лабораторно захранване
« Отговор #10 -: 10 Юли, 2024, 09:56:46 »
Привет колеги! +1 глас за линейно.   От години ползвам самоделка по схема от сп.Млад конструктор от броевете след 2000г. 0-20v 2A, направил съм 2 канала . Надеждно и непретенциозно. Да, малък ток но ми върши работа. Препоръчвам !

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Избор на лабораторно захранване
« Отговор #11 -: 10 Юли, 2024, 10:10:15 »
До колкото си спомням преди година две Билян прави едно такова с една умна бяла кутия и беше пуснал тема за него. Но не помня името му. Иначе моето мнение за такова захранване е як траф, синхронен изправител и нещо хубаво готово като от Биляновата тема. Сега важно е за какво ще се ползва, аз съм малко повреден радиотехник на тема шумове. Също искам и голям ток за да мога да си тествам различните радиостанции дето ремонтирам. Но за начинаещ нещо като горепосочения ТЕС е добро решение.
Самоделка, най бързата самоделка е следната. Траф, изправител 22000Мф кондер, LM317 който подпира група от мощни транзистори 2N3055 например и в токовата верига един мощен токоограничаващ резистор. Който при късо да не допуска по-голям ток от максималния. С такова съм карал години без проблем, а най-хубавото е че при късо нищо не изгаря, а просто се черпи максималния ток. Винаги има риск от повреда на чипа да пусне максималното напрежение на изхода, но и това може да се оправи със лесна защита с едно реле.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Избор на лабораторно захранване
« Отговор #12 -: 10 Юли, 2024, 11:55:25 »
Иначе моето мнение за такова захранване е як траф, синхронен изправител и нещо хубаво готово като от Биляновата тема.

Синхронен изправител, в лаболаторно захранване, което може да бъде и на 60 волта изход, може и повече...
Айде, нЕма нужда :D
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 287
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Избор на лабораторно захранване
« Отговор #13 -: 10 Юли, 2024, 13:40:31 »
До колкото си спомням преди година две Билян прави едно такова с една умна бяла кутия....

Ако не греша "умната бяля кутия" беше готов мощен ИМПУЛСЕН DC-DC модул със закачени дисплей, контролер, бутончета и всякакви други благинки, но нямащ нищо общо с линейно захранване. Та според мен е безмислено на такава умна бяла кутия да се слага траф ;) По-добре мощен импулсен блок (по-лек,по-компактен, по-евтин), защото така или иначе крайният регулатор (умната кутия) ще си шуми на воля.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Избор на лабораторно захранване
« Отговор #14 -: 10 Юли, 2024, 13:43:36 »
Има голям смисъл. Ето темата - https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=15476.msg113760
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |