| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Как да увелича тока на този High Voltage DC-DC Boost Converter  (Прочетена 3554 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Здравейте колеги,
става въпрос за доста популярната платка HIA4V1.4 Xtechnic

179166-0" class="fancybox" rel="topic">

която прави от 5V - 200V

ПРоблема е малко с тока, че малък- абсолютен максимум 50ма,

А на мен ми трябват  200ма.

Платката е простичка ne555, MOS irlr2905zpbf(42А/55v) , трафче което изкарва 75vAC на вторична

Та въпроса ми е къде е ограничението:Трансформаторчето, честотата на таймера, за друго не мога да се сетя в таз проста схема ?

ДАвайте идеи , ако се сещате как да се модифицира.



Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Не се вижда там в сорса на мосфета има ли някакъв резистор.

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 447
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Така като гледам има множител след трафчето - предполагам че ще трябва да се увеличи капацитетът на кондензаторите там. Останалото би трябва да се компенсира от обратната връзка на бууста. Разбира се тук играе роля и индуктивността на дроселът. Като за начало може да провериш коефицента на запълване на импулсите на гейта при товар от 50ма. Ако са близко до 100% лимитиращия фактор е дроселът.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 476
  • Населено място: Пловдив
Хмм

200 mА на  200V си е  40VA това от 5 V си е доста ток без да броим КПД-то .
Сигурен ли си в концепцията на това което ше правиш и дали да не минеш на някакво по-високо захранващо напрежение например ?

Туй за какво ще го ползваш ( ако не е секретен проект), няма ли някакви алтернативни решения за високото , или имаш ограничение да е от 5V ( то USB-C дава и повече ако знаеш как да си поискаш ;) ( шегичка) ).


"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Темата е почистена от не продуктивни мнения. НЕ го вземайте на вътре, бъдете Продуктивни.  :D
 
@lz2xl Не се вижда там в сорса на мосфета има ли някакъв резистор.

Мисля, че няма, което оставя само трафчето като ботълнек. И евентуалната му замяна като евентуално решение.

@Борис Борисов Няма да ползвам умножителя. Играл съсм си стакива умножители с различни схеми, най-много 25ма за някоя индикаторна лампа и повече не може.

@TheHungry Да 40W , някакво евентуално решение да вдигна входното напрежение до към 15в като  регулирам допълнително захранването на ne555 е възможно, но май нещата отиват на към месец чакане за друг вид модул

Частично секретен проект, по заместъване на едно захранване което реши да се запали с пламъци  с друго решение.  ОК, ЩЕ взема да ви разкажа в следващия пост по подробно, то се е видяло...
Това е само 1 от напреженията, които изкарва, и е едиственото което е всъщност проблем, другите ще ги изкарам от модули за по 1$

USB-C (знам как дагизикарам напреженията, преходната платка с чипа който говори със захранването мисля никой не я внася още в БГ, ще тр да се чака от алито) Проблема е друг, че тука ако сложа USB-C за източник ще трабва да е около 120W, а такова USB-C за 10лв още няма на пазара, виж всякави лаптопски захранвания с тая мощност за 10кинта без проблям се намират, така че...


@rolling_heads Гледах го този от линка ти и няколко други, проблема ми е, че  ги няма налични в BG  и ще трабва да ги чакам около месец да пристигнат ... Вероятно натам отиват нещата.
« Последна редакция: 18 Юни, 2024, 13:09:20 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Нека започнем историята от начало:

Става въпрос за следния захранващ модул:

179170-0
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Та тоз модул дойде при мен в следното състояние:

179172-0179174-1179176-2

Имало е пожар вътре , И някой е решил да го "ремонтира"с 2 руски резистора по 10 ома, сложени на мястото на овъглени диод и няккъв резистор.  Резултат от този ремонт не е имало, освен в джоба на майсотра, понеже отиват от високото на трафа на управляващия крак на един Тиристор за пускане на мек старт... Тиристора беше взел дал и захранването е работило през 2 мощни съпротивления(мекия старт) в 100% от времето.

Та след като  горните проблеми бяха решени. Захранването рекпнато, понеже горките опърлени електролити бяха с производство, когато аз съм произведен. а по маломерните от тях бяха протекли ...

Всичко си дойде на мястото като напрежения или поне аз така си мислех... Живота хубав, всчико работи към 30мин безпроблемно и не забелязвам, 2та лисващи охлаждащи внтилатора, които  оня с руските резистори е свалил от охлаждането и не е заменил с нищо( явно са му трябвали вентилатори )...


И в края на последния тест на техниката, която се заханва от въпросното захранване...

Пред очите ми се самозапали  :bomb: с пламък Един от резисторите на генератора на импулси за крайния МОС транзистор на Първичната на трафа...


Та Следните щети бяха установени:
  • Греца 6А- побил 2 диода,
    КРАйния 8А МОС 2sk7878  на първичната вече не е транзистор,
    ГЕнератора на тоя транзистор и може би компаратор и какво ли още не с маркировка AN6518(за който интернет зане , че можеби е някалъв ОУ но няма данни щото никога не е пускан ПДФ от производителя му ) Вече не работи....

Та в тоя случай Взех кардиналното решение , след като първичната е заминала цялата..., да сложа едно Полуготово решение(SMPS КРАен транзистор и управление в 1 корпус):

TOP227YN

И о чудо , Появиха се Всички Вторични напрежения, но са малко ниски с по 1 волт надолу. А Като сложа товар всчико кляка на 50%, а трафа чуваермо щрака при работа... Решавам, да обвиня несправедливо магазина, че са им продали китайско копие или честотата му е ниска 100khz и отивам в КОМЕТ да купя гарантиртано истински чип...За съжаление точно от тоя нямат, та взимам по слабичък само 120W:

TOP266EG на 136khz, чиито монтаж е истинско предизвикателство... но  тръгва и работи и изкарава вторичните напрежения, Проблема му е че като му сложа по масивен охладител почва да се възбужда и се гаси.

Решавам да пробвам с друг, поръчвам си от Комет:

TOP280 ,който е хем по мощен , хем на правилния корпус за монтаж, лесна работа. Чкам да ми го доставят от UK 5 дена , взимам го, слагам го И не ще. Пробвам всички схеми от PDF-a.И единственото което успява да направи тоя чип е да се възбуди, да направи пик, и да утрепе 2 ценера във вторичната, ПРоверявам всчико във вторичната, сменям , ценерите и...

Този чп Го махам и слагам друг-

TOP266EGm успявам да го излъжа да работи с голям охладител, като не замасявам охладителя... Всичко Точно:

Регулация на на напреженията през схмата на оптрона.
Всички вторични напрежения в норма... С тестови товар работи без проблем.

И връзвам го на каквото трябва да захрани...(Голяма тайна, въпрос на друга тема, не питайте, ще кача по натам) и  Кляка на 50% от вторичните напрежения  ???. ПРедполагам е просто слаб крайния транзистор(аз си знам че е слаб) в чипа или 136khz не са достъчни за тоя траф(предполагам че самия траф е "мек", но няма идея на каква честота оригинално е работил, щото продължавам да съществувам без осцилоскоп, даже се чудя на себе си.).
179178-3

Та Реших да изпълня цялото захранване от модули DC/DC , с външен Лаптопски адаптер (вече съм го правил за друга подобна заменка, но там нямаше тия 200в/200ма)

Обеления, Филтров кондер, не го гледайте, чисто нов е от комет, просто беше сцепен шлауха и го до откъснах и сега е грозен  :lol:...

« Последна редакция: 18 Юни, 2024, 17:48:40 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен vladimirstanoev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Sofia
въпроса ми е къде е ограничението:Трансформаторчето, честотата на таймера, за друго не мога да се сетя
Oграничението е от честотата, мощността на транзистора и на трафа.
Най-лесно може да увеличиш тока по долната формула като намаляваш плавно честотата на таймера:
I=U/2пf.L
При пробата първо трябва да следиш тока на входа и температурата на транзистора.
А накрая температурата на трафа и на целия модул, при пълен товар на изхода.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
бъдете Продуктивни.  :D

По въпроса с преработката на платката най-продуктивното мнение беше на Бат коце-губиш си времето

По въпроса с ремонта на захранването - сигурен ли си че оригинално е работил като обратноходов преобразувател, а не като правоходов?
Изключително важно е!!!
Защото с тези промени и употребата на ТОП... ти го караш да работи като флайбек, а може да не е.
Ако допуснем че все пак е флайбек, то препоръчвам да опиташ нещо от типа на SG6858 който чип да управлява мощен Мосфет. По този начин ще имаш контрол с един резистор в сорса на тока през транзистора.
Предварително да кажа че тази схема изисква намотка на трафа която да захрани чипа, но предвид на това че вече оригинално си бил с някаква подобна схема, не очаквам да е проблем. Виж даташийта.  :drinks:
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
По въпроса с преработката на платката най-продуктивното мнение беше на Бат коце-губиш си времето

По въпроса с ремонта на захранването - сигурен ли си че оригинално е работил като обратноходов преобразувател, а не като правоходов?
Изключително важно е!!!
Защото с тези промени и употребата на ТОП... ти го караш да работи като флайбек, а може да не е.
Ако допуснем че все пак е флайбек, то препоръчвам да опиташ нещо от типа на SG6858 който чип да управлява мощен Мосфет. По този начин ще имаш контрол с един резистор в сорса на тока през транзистора.
Предварително да кажа че тази схема изисква намотка на трафа която да захрани чипа, но предвид на това че вече оригинално си бил с някаква подобна схема, не очаквам да е проблем. Виж даташийта.  :drinks:


В първичната НЯМА дросел, който да съхранява енергията повреме на OFF стейта на транзистора,та как ще е правоходов ?

ЗА съжаление няма маркировки по трафа кое е  начало, кое край, а по написаното не измиза нищо в нета.

Иначе би обяснило пробемите с клякането, просто перфектно, ако съм го объркал, но мисля не съм за съжаление.


« Последна редакция: 20 Юни, 2024, 00:32:25 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
@pansim
SG6858 ,намира  ли се по нашите ширини ?
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански

В първичната НЯМА дросел, който да съхранява енергията повреме на OFF стейта на транзистора,та как ще е правоходов

Накратко - НЕ. Няма нужда.

По въпроса с намиране на подходяща ИС
Това което съм написал се употребява в някои китайски заваръчни техники. И съм поръчвал от Китай. В БГ май няма
Ето и друга подобна LD7550...сигурно ще излезнат още доста ако пуснеш едно търсене...
Ето това го има при поляците - NCP1251
Ако ти се занимава с повече елементи може и UC 3843 да употребиш. Перфектно се получава. Накратко - варианти много.
« Последна редакция: 20 Юни, 2024, 08:57:38 от pansim »
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София

@pansim
" Накратко - НЕ. Няма нужда."

ТУка вече, не те разбрах ?

"Това което съм написал се употребява в някои китайски заваръчни техники. И съм поръчвал от Китай. В БГ май няма"

АКО имаш Една бройка в повече от PWM-a и някакъв подходящ краен транзистор примерно N-Mos 900v8A. ДА ти дам данни за Eконт с наложен платеж  ?




Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
@pansim
" Накратко - НЕ. Няма нужда."

ТУка вече, не те разбрах ?

"Това което съм написал се употребява в някои китайски заваръчни техники. И съм поръчвал от Китай. В БГ май няма"

АКО имаш Една бройка в повече от PWM-a и някакъв подходящ краен транзистор примерно N-Mos 900v8A. ДА ти дам данни за Eконт с наложен платеж  ?

Няма нужда от дросел в първичната, това исках да кажа.
Пускай адрес ще ти подаря една или две...само да видя колко имам. Пари не търся :drinks:
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
61 Отговора
10097 Прегледи
Последна публикация 19 Януари, 2020, 06:59:26
от azop_v
16 Отговора
4949 Прегледи
Последна публикация 08 Февруари, 2020, 23:29:41
от триод
0 Отговора
2118 Прегледи
Последна публикация 24 Юни, 2022, 18:59:28
от freesofia

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |