| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Разни стари неща  (Прочетена 9070 пъти)

0 Потреб. и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 287
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Разни стари неща
« Отговор #60 -: 13 Септември, 2024, 11:51:41 »
Има ли друго особено освен бързата готовност за работа?

Нищо друго няма, освен че подмяташ двукилограмова "гиричка" в ръка и ако ти се налага да запояваш по 5-6 часа......

Неактивен mbg

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
Re: Разни стари неща
« Отговор #61 -: 13 Септември, 2024, 12:50:25 »
Нищо друго няма, освен че подмяташ двукилограмова "гиричка" в ръка и ако ти се налага да запояваш по 5-6 часа......

Именно, когато започнеш да работиш и да си вадиш хляба с поялника, особено производство и си барнал истински поялник, повече не щеш и да чуеш за този кютук, камоли да го барнеш.

Има и проблеми с него във съвремието - горе в спойката се индуцира някакво напрежение, което е способно да изгори транзистор, интегрална схема и какво ли още не.

Weller-a, който имам на работа, от 2 години и вкъщи, загрява 15 секунди след включването. Малко по-дебел от писалка и в пъти по-удобен, има терморегулатор с термодатчик под човката и таймер да се изключи след 30 мин неползване. Предният поялник, който ползвах - станция Gordak 952 имаше същите екстри без таймера, но примерно Gordak 938C също има таймер да се изключи или да намали температурата след някакво време неползване.

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 265
  • Населено място: София
Re: Разни стари неща
« Отговор #62 -: 13 Септември, 2024, 13:25:55 »
Нищо друго няма, освен че подмяташ двукилограмова "гиричка" в ръка и ако ти се налага да запояваш по 5-6 часа......
Не е само това. При работа с такъв поялник температурата му се регулира чрез ръчно включване изключване по време на запояването/разпояването, което води до мощни електромагнитни импулси в близост до спойката, демек елементите. За някои чувствиелни елементи това може да се окаже фатално. По тази причина се отказах да правя олекотен инверторен вариант с феритен траф.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1336
  • Населено място: София
Re: Разни стари неща
« Отговор #63 -: 13 Септември, 2024, 13:36:54 »
...
Има и проблеми с него във съвремието - горе в спойката се индуцира някакво напрежение, което е способно да изгори транзистор, интегрална схема и какво ли още не.
...

??

Напрежение между кои два полюса?

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1636
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Разни стари неща
« Отговор #64 -: 13 Септември, 2024, 14:05:27 »
Десетки години съм работил и продължавам да работя предимно с индукционни поялници и не съм имал проблеми дори и с "махнатите" полеви транзистори от серията КП. Вярно е, че няма термурегулатор - всичко опира до усет. За това и карам автомобил с ръчни скорости, а не автоматик. Вярно е също, че не са подходящи за SMD монтаж. Всичко опира по-скоро до навик.  :hi:

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Разни стари неща
« Отговор #65 -: 13 Септември, 2024, 14:27:36 »
Всичко е вярно, пак ще повторя въпрос на потребност. Важно е какво поиш. Когато поях селсини и селени и клеми. Индукционния беше незаменим. Сега като човъркам трансивери и аз съм със велер. Примера който дадох беше показателен. Когато отидох за първи път на Калякра да ремонтираме фара. Ами 100 ватовия кютюк го чакахме 2 часа да загрее че да работим. Не че лошо да си побъбриш с фараджията. Но за следващата година се бях подготвил с индукционния и ремонта мина за половин час включая отваряне-развиване и затваряне-завиване на блоковете. И те така, за всяка жаба нейния си гьол.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен hris

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 76
  • Населено място: Варна
Re: Разни стари неща
« Отговор #66 -: 13 Септември, 2024, 16:08:10 »
Нищо друго няма, освен че подмяташ двукилограмова "гиричка" в ръка и ако ти се налага да запояваш по 5-6 часа......

Проблема на Индукционния поялник от миналото е че трансформатора работи на 50 херца затова е голям и тежък. Има решение от AKA KASYAN с ВЧ феритен траф и схема от електронен дросел за луминисцентни лампи:

/>Паяльник СЕКУНДНОГО нагрева

Схема:
180671-0
Платка:

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Разни стари неща
« Отговор #67 -: 16 Септември, 2024, 14:45:30 »
Малко ретро - ако някой реши да си прави сам глави за магнетофон или касетофон, имам подробно описание :-)


Неактивен lz3yy

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 10
  • Населено място: Burgas
Re: Разни стари неща
« Отговор #68 -: 19 Септември, 2024, 16:04:41 »
ЕЛКА 160, 1974 г., не работи, ама трябва да тръгне, защото мой познат счетоводител много я хареса и обеща, че ще я пази като банковата си сметка и ще я използва само пред големи и корпоративни клиенти, за да ги впечатлява  :D
Ще проверя пистите, дискретните елементи, лампите и май само това, а ако е изгорял чипът...

Здравей,
счетоводителите са важни хора! Донора го имаш, ако се наложи. Само Куриера от теб и каквото остане може да ми го върнеш.
Поздрави1

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Разни стари неща
« Отговор #69 -: Вчера в 14:08:17 »
Здравей,
счетоводителите са важни хора! Донора го имаш, ако се наложи. Само Куриера от теб и каквото остане може да ми го върнеш.
Поздрави1

Благодаря!
Започнах да презапоявам елементите, защото видимо има некачествени спойки. Ако се окаже, че проблемът е по-сериозен, може би ще ми трябва някакъв донор на части. Само да не е чипът  :D


Неактивен lz3yy

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 10
  • Населено място: Burgas
Re: Разни стари неща
« Отговор #70 -: Вчера в 15:00:03 »
И чипът да е, ще го смениш. Тази няма капаче отпред, също и за батериите. Отделно, че част от бутоните и са почти блокирали в пластмасовия корпус, вероятно от мръсотия. Не мисля,че си заслужава да се възстанови, но поне вътре изглежда ОК. Успех!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |