| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Разни стари неща  (Прочетена 2523 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен LZ10

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 75
Re: Разни стари неща
« Отговор #15 -: 05 Юни, 2024, 10:57:12 »
"Яцек" - първото радио, което сглобих в юношеските си години - около 1970 г. Сглобката е само с болтчета. Комплектът струваше на времето 25 лева.
CW forever!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3539
  • Населено място: Варна
Re: Разни стари неща
« Отговор #16 -: 05 Юни, 2024, 16:04:00 »
Чудесна придобивка,аз такъв Яцек търся вече години на ред,тоя е в перфектно състояние :good:
Честито :drinks:

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Разни стари неща
« Отговор #17 -: 07 Юни, 2024, 06:32:32 »
Благодаря ти,
това беше първото радио от пионерския дом, което сам запоих. Струваше 10 лева, но бяха много пари, защото тогава татко строеше къща, а аз учех в София и не беше лесно...Спомени... :(

Гарантирам ти, че дори ще я чуеш как работи!

Радиото ще бъде напълно възстановено, защото вече му е намерено място, където ще го виждат и чуват доста хора.

Специално за целта се предвижда проектиране и изграждане на нов средновълнов предавател, т.к. MW предавателя, който направих ето в тази тема https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=17149.msg128586#msg128586, май съм го… изхвърлил на боклука  :D




Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Разни стари неща
« Отговор #18 -: 07 Юни, 2024, 06:38:58 »
Кадър от софийския битак - купих радиоточка за 2 лв, само защото беше пожълтяла от времето.
Въпросът е, какво да се монтира вътре, че винаги  след включване да приема една и съща радиостанция, без да са необходими други манипулации – настройки, бутони и т.н.
Включваш и тръгва радио „Хр. Ботев“.

И петъчен бонус - кадър от филма „Есента на демона“, браво на колегата, които е дал радиоточката. Моля, нека да ми се обади, ако е наоколо :D


Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 343
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Разни стари неща
« Отговор #19 -: 07 Юни, 2024, 11:19:49 »
Въпросът е, какво да се монтира вътре, че винаги  след включване да приема една и съща радиостанция, без да са необходими други манипулации – настройки, бутони и т.н.
Модулче RDA5807 под управление на напр. ATtiny13А. Стартиране с предварително записана честота на приемане. Реализация: напр. в 5 cm2.
Ако решението е приемливо, предлагам да изнесем въпроса в нова тема.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Разни стари неща
« Отговор #20 -: 07 Юни, 2024, 14:47:52 »
Модулче RDA5807 под управление на напр. ATtiny13А. Стартиране с предварително записана честота на приемане. Реализация: напр. в 5 cm2.
Ако решението е приемливо, предлагам да изнесем въпроса в нова тема.

За мен е приемливо подобно решение, но трябва да уточня честотата, на която се приема програма "Хр. Ботев" в населеното място.
Ако искаш отвори темата, аз ще се включа с подробности, защо ми трябва точно една определена радиостанция и разбира се, ще изработя платката и всичко друго.

P.S. Сетих се нещо за LZ Силистра kn34pc.com, ако искаш и там може да коментираме, т.к. тук все пак е за стара техника : )
« Последна редакция: 07 Юни, 2024, 14:55:49 от DVS »

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Разни стари неща
« Отговор #21 -: 11 Юни, 2024, 06:57:47 »
Хората с нетърпение си чакат Звездочката, затова отрязах една феритна пръчка, т.к. намирането на оригинална би отнело доста време. Някой има ли спомен колко на брой навивки трябва да се навият  за двете намотки?

Явно нова мода тръгва сред народа, ето и един Електрон-М, който също трябва да проработи. Липсва му само пластмасовото копче за променливия кондензатор, състоянието му е неизвестно.

Построяването на нов MW предавател става все по-наложително и много ме яд, че май съм изхвърлил предишния  :D



Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: Разни стари неща
« Отговор #22 -: 11 Юни, 2024, 10:55:22 »
Хората с нетърпение си чакат Звездочката, затова отрязах една феритна пръчка, т.к. намирането на оригинална би отнело доста време. Някой има ли спомен колко на брой навивки трябва да се навият  за двете намотки?

Здравейте,
Това трябва да зависи от феритната смес която ползвате, параметрите и прочие. Навивива се спрамо капацитета, който ще се ползва за спрагането на обхвата.
И като цяло, винаги може да се мери с грид дийп метър къде точно резонира при отворен и затворен кондензатор.
В краен случай, винаги може да се мине грубо с L/C метър и малко питане в чичко Гугъл, спрамо кондензатора който се ползва, колко мили Хенри трябва да бъде бобината.


Поздрави,
lz3sf
« Последна редакция: 11 Юни, 2024, 11:10:38 от lz3sf »

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3539
  • Населено място: Варна
Re: Разни стари неща
« Отговор #23 -: 11 Юни, 2024, 17:53:12 »
Феритната антена е с проницаемост 400НН,трептящия кръг е 90 навивки,бобинката за връзка е 5 навивки.Разстоянието между тях е около 8мм.Проводника и за двете бобини е ПЕЛКЕ 0,15.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Разни стари неща
« Отговор #24 -: 21 Юни, 2024, 07:10:45 »
Феритната антена е с проницаемост 400НН,трептящия кръг е 90 навивки,бобинката за връзка е 5 навивки.Разстоянието между тях е около 8мм.Проводника и за двете бобини е ПЕЛКЕ 0,15.

Навих навивките :D, ефирът на MW се чува, но в София е само брум и смущения. Като направя и пусна новия MW предавател, друга песен ще запее! 

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Разни стари неща
« Отговор #25 -: 21 Юни, 2024, 07:11:49 »
След  „реставрирането“, така да се каже, този светорегулатор ще работи като демонстрационен в магазин за осветителни тела.
Търсят се стар бакелитов външен контакт и  около 1 м. стара оловна тръба за кабели на ел. инсталация, заедно със скобите за монтаж.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |