| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Разни стари неща  (Прочетена 9048 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Разни стари неща
« Отговор #30 -: 15 Юли, 2024, 08:16:29 »
Заради демонстрация на работата на стар димер се налага да изградя цяла електрическа инсталация с оловни тръби и стари кабели. Липсва само един ретро бушон след електромера, ако някой продава нещо подходящо, моля, нека да ми изпрати цена :-)


Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Разни стари неща
« Отговор #31 -: 19 Юли, 2024, 07:33:32 »
Някои хора от определени кръгове много държат да чуят точно този грамофон от 1968 г., не че нямат аудиоуредби за по 30-50к и повече  :D
Какво нещо е носталгията – не те интересуват пари, къщи, кариера и коли, само ако можеше отново да бъдеш млад!




Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Разни стари неща
« Отговор #32 -: 27 Юли, 2024, 15:17:52 »
Толкова усилия за този грамофон, една детска играчка  :D
"Реставрирам" кондензаторите, моторчето не работи, игличката е счупена, а има и куп други щети.





Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 430
  • Населено място: България
Re: Разни стари неща
« Отговор #33 -: 29 Юли, 2024, 16:56:47 »
За мен е приемливо подобно решение, но трябва да уточня честотата, на която се приема програма "Хр. Ботев" в населеното място.
Ако искаш отвори темата, аз ще се включа с подробности, защо ми трябва точно една определена радиостанция и разбира се, ще изработя платката и всичко друго.

P.S. Сетих се нещо за LZ Силистра kn34pc.com, ако искаш и там може да коментираме, т.к. тук все пак е за стара техника : )

между другото

https://labkit.ru/html/radio_shm?id=464

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Разни стари неща
« Отговор #34 -: 02 Август, 2024, 11:28:37 »

между другото

https://labkit.ru/html/radio_shm?id=464

Този приема много радиостанции, на мен ми трябва да приема само една :-)

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Разни стари неща
« Отговор #35 -: 02 Август, 2024, 11:31:41 »
Ремонтът на димера беше малко сложен, може би защото схемата му е елементарна, но пък вече всичко работи. Сега търся гетинаксова плоча с подходящи размери (напр. 30-40 х 40-50 см) и дебелина 5-6 мм.

Ето и видео на работата на димера - специален поздрав от времето, когато  хората не са били толкова дребнави и това, че някаква си крушка я върти, я не върти електромера, не е било проблем  :D

https://www.youtube.com/shorts/rjU-gKKBUHc

P.S. Колегата slavi ми подари едно керамично гнездо за този проект, за което му благодаря, но то ще отиде за нещо друго, по-интересно. Виждат следи от употреба, които са  се получили по естествен начин и това е много важнo, когато се тръси  един точно определен стил на възстановяване на стари неща.



Неактивен Private

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: София
Re: Разни стари неща
« Отговор #36 -: 02 Август, 2024, 21:58:46 »
Ето и видео на работата на димера:

https://www.youtube.com/shorts/rjU-gKKBUHc
Симпатична постановка, върна ме в първи клас. :)

Сетих се, че имам нещо в този стил, което може да се добави към нея или към друга подобна:

179809-0
179811-1
179813-2
179815-3
179817-4

Ако ти допада идеята, пиши ми да се уговорим.
-= All our life, we are beta testers =-

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1636
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Разни стари неща
« Отговор #37 -: 02 Август, 2024, 23:25:21 »
Този е от по-новата версия. Старата е без пружинки.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 430
  • Населено място: България
Re: Разни стари неща
« Отговор #38 -: 03 Август, 2024, 22:44:33 »
Ремонтът на димера беше малко сложен, може би защото схемата му е елементарна, но пък вече всичко работи. Сега търся гетинаксова плоча с подходящи размери (напр. 30-40 х 40-50 см) и дебелина 5-6 мм.

Ето и видео на работата на димера - специален поздрав от времето, когато  хората не са били толкова дребнави и това, че някаква си крушка я върти, я не върти електромера, не е било проблем  :D

https://www.youtube.com/shorts/rjU-gKKBUHc

P.S. Колегата slavi ми подари едно керамично гнездо за този проект, за което му благодаря, но то ще отиде за нещо друго, по-интересно. Виждат следи от употреба, които са  се получили по естествен начин и това е много важнo, когато се тръси  един точно определен стил на възстановяване на стари неща.

Сега трябва да се намерят монети от 5 стотинки иначе тези бушони не уплътняват и искрят доколкото знам. Случвало ми се е като малък да вадя стотинки от таблото за вафли от сладкарницата. :)

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Разни стари неща
« Отговор #39 -: 04 Август, 2024, 12:34:52 »
Новото ми старо чисто ново фенерче :D

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Разни стари неща
« Отговор #40 -: 07 Август, 2024, 08:01:03 »
Чуйте вече „реставрираната“ „Звездочка“ и новия средновълнов предавател – Рей Бредбъри и  „451 градуса по Фаренхайт“, 1024 KHz:

https://youtube.com/shorts/AGf_QHhA2WM

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Разни стари неща
« Отговор #41 -: 09 Август, 2024, 05:54:28 »
Голямото нощно къпане  :D


WGb-130 е батериен преносим грамофон, възпроизвежда плочи с диаметър не повече от 25 см и само при скорост 45 об./мин.
Технически данни:
- захранване: 6 батерии 1.5 V, тип R20, консумиран ток 120 mA;
- изходна мощност 200 mW;
- нелинейно изкривяване макс. 10 %;
- обороти на плочата 45 ± 35% rpm.;
- честотна характеристика 200 Hz - 7 kHz;
- преобразувател Uk-5 с налягане 6 ± 0,5 g.

Грамофонният усилвател е клас В, с германиеви транзистори, с ръчно зададена работна точка и няма термична стабилизация. DC моторът се захранва директно от батерията, без стабилизиране на скоростта.
Производството започва около 1968 г.,  продължава много кратко и в днешно време този грамофон е рядкост. Дизайнът на грамофона е бил крайно  неуспешен - механиката не гарантира стабилност на въртенето и е било възможно да се възпроизвеждат само сингли и звукови картички. Причините за лошото качество на звука са грамофонната доза и усилвателят, който е с малка мощност, тясна честотна лента и малък високоговорител. Грамофонът е бил скъп за закупуване в ония времена (според поляците около 950 PLN, което на днешни пари е около 300 евро).

« Последна редакция: 09 Август, 2024, 05:59:45 от DVS »

Неактивен shyyyy

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 35
  • Населено място: Sofia
  • Важното е да работи!
Re: Разни стари неща
« Отговор #42 -: 09 Август, 2024, 12:14:53 »
Търся два броя  MBA810 – моля, без линкове от интернет, разгледах ги, има по 1.90 лв за брой, но куриерът иска 7 лв за доставка. Ако някой от София има такива и иска да ми  продаде MBA810 (без аналози като А210 и т.н.), обаче само в сряда, четвъртък или петък, между 12.00 и 12.30 ч. на южния вход на МОЛ Парадайс, нека да ми се обади  8)

Има един магазин в центъра на софия "Радио части" до женския пазар и там продават всякакви соц останали стоки, имат цяло чекмедженце с МBА2020. Сигурно имат и МBА810DAS. Разбрах, че си намерил интеграли и си го нагласил но ето ти линк ако ти потрябва в бъдеще  :): https://maps.app.goo.gl/BW4htk5wzMzSySep6
Много е забавна хоби електрониката!

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Разни стари неща
« Отговор #43 -: 16 Август, 2024, 06:58:28 »
Ако имате желание, чуйте как пее Fonica WGb-130  :D

https://youtube.com/shorts/ZpNQomGKGjA



Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Разни стари неща
« Отговор #44 -: 19 Август, 2024, 07:00:56 »
Феритна антена от някакво неизвестно радио. Трябва ми само средновълновата намотка, но се зачудих, за какво е служила другата намотка?


 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |