| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Разпознаване марка и модел на тоя приемник  (Прочетена 1094 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Придобих това чудо скоро , и се опитвам да го  задвужа . Няма нито марка , нито каквито и да са беелези за пройзводитвл . Факр е , че е приемник ,    с разтегнати обхвати , . Аз го оприличавам на ВЕФ , само че дядо му на ВЕФА.
Всяка помощ ще е от полза .
Последната фотка , е надпис на шасито с молив .

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1127
  • Населено място: София
Re: Разпознаване марка и модел на тоя приемник
« Отговор #1 -: 04 Декември, 2023, 12:58:18 »
     Тесла е, личи и по качествената изработка.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 265
  • Населено място: София
Re: Разпознаване марка и модел на тоя приемник
« Отговор #3 -: 04 Декември, 2023, 14:26:01 »
100% е Тесла Ламбда! Но много прилича по дизайн и конструкция на Едистон. Това е основателна причина, да няма отличителни белези - чехите имаха този маниер да копират британски разработки. Със сигурност знам за такъв случай с перална машина, но англичаните ги заплашиха, че ще произведат мотоциклет "Ява". Тогава те ни дали тази машина на нас и това бяха първите неубиваеми БГ перални (неавтоматични). Понеже в индустриално отношение БГ беше "слаба ракия", никой не се е интересувал какво произвеждаме. Чехите, обаче, не бяха за подценяване дори по време на соца.
В руското списание "Радио" съм срещал информация за този приемник. А съм виждал и схемата му, но трябва сериозно ровене. На първо търсене Гугъл нищо не открива...
Всъшност това може да е от полза:
https://forum.qrz.ru/346-kv-voennaya-apparatura/30253-cpets-priyomnik-lambda-917-a.html
« Последна редакция: 04 Декември, 2023, 14:52:18 от ikarlo »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: Разпознаване марка и модел на тоя приемник
« Отговор #4 -: 04 Декември, 2023, 14:57:47 »
Има табелка на която си пише че е Тесла, но явно при колегата е махната и изгубена: (снимката от тук)

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 394
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Разпознаване марка и модел на тоя приемник
« Отговор #5 -: 04 Декември, 2023, 15:16:45 »
Моделът е написан с молив на една от снимките Tesla Т-550012 тип Lambda V. Ако ми дадете ел. поща, мога да ви изпратя оригиналното описание и схемата на Tesla Т-550010, но е на чешки език.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Разпознаване марка и модел на тоя приемник
« Отговор #6 -: 04 Декември, 2023, 19:49:56 »
Благодаря на всички отзовали се колеги . Ще разпечатам квото може , и ще опитам да пусна машината . Ще докладвам резултата .  :unknown:

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Разпознаване марка и модел на тоя приемник
« Отговор #7 -: 06 Декември, 2023, 15:35:53 »
/>
След нощен труд , пуснах радиото. Основно почистване , и почистване и смазване на всички контактни елементи . Смяна на потенциометъра за звука . и подлепване на две парчета плексиглас  на скалата .Поставих и четири  скални лампи , щото нямаше нито една .  Резултата го виждате в клипа . За антена ползвам двуметров кабел.Доколко можах да разбера от сервизното , радиото е с две междинни честоти . Като опъна една външна  дълга антена , ще го тествам  и ако преценя че има нужда от настройка , ще  мисля кво да правя .
Много е шикарно радиото  , и много тежко .
« Последна редакция: 06 Декември, 2023, 15:53:18 от радиото »

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1197
  • Населено място: Пловдив
Re: Разпознаване марка и модел на тоя приемник
« Отговор #8 -: 06 Декември, 2023, 19:22:39 »
Браво колега.
Радвам се ,че сте успели да пуснете радиото.
Вярно ли е ,че радиоприемниците от този вид се водят,като комуникационни и се използват на корабите?
Аз имам  английско радио Eddystone 840A,което работи със слушалки  и много му се радвам,когато го пусна.
« Последна редакция: 06 Декември, 2023, 19:28:56 от dragan »

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Разпознаване марка и модел на тоя приемник
« Отговор #9 -: 06 Декември, 2023, 20:52:52 »
Всички корааби по Дунав  , който не бяха портови , имаха подобни приемници ., като задължителен  атрибут за международно плаване . Аз съм се занимавал само с портовите сранции на УКВ  , и тия не бяха мое задължение . 80 - тв години , се прие Женевската ковенция за Думава , и там се установи общ  радиоканал   за реката / 16 канал /   , и отделни оперативни честоти за отделните пристанища  по поречието .

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 265
  • Населено място: София
Re: Разпознаване марка и модел на тоя приемник
« Отговор #10 -: 06 Декември, 2023, 21:17:56 »
След като разгледах това:
https://eddystoneusergroup.org.uk/data-sheets-and-catalogues/
коригирам поста за копирането на Едистон. Приликата е само външна, освен ако не става въпрос за корпиране на военен образец, който не се е предлагал на пазара (което не може да бъде изключено напълно).
Преди години още като ученик имах възможност да повъртя копчетата на един Едистон, и това, което ме впечатли тогава, беше скалният механизъм с маховик и голяма плавност на хода, практически без всякакъв луфт. Интересно, дали чехите са го постигнали. Между другото, във стари броеве на Wireless World съв виждал, че продават само същият скалнен механизъм за любители "направи си сам".

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 265
  • Населено място: София
С горямо закъснение случайно открих къде е публикувана схемата на този апарат: сп. Радио (българското) от 1954г, кн.5-6

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |