| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Тулан 141 Б  (Прочетена 1285 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1639
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Тулан 141 Б
« Отговор #15 -: 29 Ноември, 2023, 20:32:52 »
Ето още един вариант на схемата, събрана благодарение на многобройните и подробни материали, които ми изпрати Петко. Благодарности и на Драган, който предостави собствения си приемник за образец. :hi:
« Последна редакция: 30 Ноември, 2023, 09:59:19 от Любо Божков »

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Тулан 141 Б
« Отговор #16 -: 29 Ноември, 2023, 22:13:45 »
 :good:

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 630
Re: Тулан 141 Б
« Отговор #17 -: 30 Ноември, 2023, 09:12:16 »
Браво!!!

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Тулан 141 Б
« Отговор #18 -: 01 Декември, 2023, 07:54:55 »
Здравейте,
Много интересен проект, вложено е много желание и старание, но това не е реставрация, а привеждане на радиоапарата във функционално изправно състояние. Едва ли ще се изненадате ако ви кажа, че в този нов вид, цената му е много по-ниска, отколкото в първоначалния му неугледен вид.

Реставрацията изисква влагане само и единствено на оригинални елементи, и е много, ама много скъпо начинание не само в България. За съжаление, за последно съм виждал реставратор в България преди повече от 20 години, един дядо в пловдивско село. Тогава ми каза, че има само три реставрирани неща за повече от 50 години, иначе рафтовете му бяха пълни с разни други радиоапарати, телевизори и т.н.

Може и да има реставратори в момента, но те явно не показват своите неща по форумите. Ще се радвам, ако видим нещо на световно ниво "от-до".

Това нашето тук е ТНТМ, ама без пари – колкото, толкова!

Аз бих предложил на хората в този форум, които се интересуват от реставрации и имат знанията и опита, да се обединят, да намерят оригинални части и да направят заедно една истинска реставрация на някой радиоапарат - нещо като показано за младите и за издигане на престижа на форума :-)



Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: Тулан 141 Б
« Отговор #19 -: 01 Декември, 2023, 08:25:34 »
И най добрите реставратори влагат съвременни материали, а като няма части си ги правим.

Видът на реставрираното нещо зависи от вкусът на реставратора.

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1639
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Тулан 141 Б
« Отговор #20 -: 01 Декември, 2023, 10:59:22 »
  ...Реставрацията изисква влагане само и единствено на оригинални елементи...
  Ако реставрирате един автомобил от трийсетте години на миналия век, маслото за двигателя и въздухът в гумите също ли трябва да са от тогава?
  Има елементи в тая техника които стареят независимо дали са работили или не. Монтирането на такива "нови" в приемника не го правят функционален, а балсамиран.
 Ремонта и реставрацията са вид изкуство и не могат да се вкарат в някакви шаблонни правила. Те не трябва да са канон. Всеки занимаващ се с тази дейност си е самостоятелен творец със свой собствен облик, както и всеки обект си е уникален сам за себе си.
  П.П.
И не ми пука как се е променила цената на съответния обект. За мен е по-важно удоволствието от дейността по неговото "съживяване".
« Последна редакция: 01 Декември, 2023, 11:07:53 от Любо Божков »

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 292
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Тулан 141 Б
« Отговор #21 -: 01 Декември, 2023, 11:31:43 »
  П.П.
И не ми пука как се е променила цената на съответния обект. За мен е по-важно удоволствието от дейността по неговото "съживяване".


 :hi:

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1127
  • Населено място: София
Re: Тулан 141 Б
« Отговор #22 -: 01 Декември, 2023, 20:47:49 »
 "Ремонта и реставрацията са вид изкуство и не могат да се вкарат в някакви шаблонни правила. Те не трябва да са канон. Всеки занимаващ се с тази дейност си е самостоятелен творец със свой собствен облик, както и всеки обект си е уникален сам за себе си."
 :bravo: :bravo: :bravo:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |