| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Тулан 141 Б  (Прочетена 1287 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Тулан 141 Б
« -: 26 Ноември, 2023, 17:22:51 »
Здравейте, на всички колеги. Най накрая и аз се сдобих с Тулан 141 Б . От базара го купих, нямах търпение да пристигне и да видя реалното му състояние. Не се разочаровах много когато установих, че е преработено с лампи U серия даже се нахъсъх да го върна в оригиналният му вид. Но за целта ми трябваше схема или такова недокосвано. Схема намерих с помощта на колегата "radiodb" от форума както и правилните лампи. Схемата помогна но все пак ми трябваше нещо нагледно. Така че помолих Драган да ми даде неговото за да я сваля сам, пък и да придобия представа за разположението на елементите което не е маловажно. Също откопирах врътката за превключване на обхватите, понеже мята липсваше и бе заменена с нещо грозно. А що се отнася за кутията,беше станала на решето от дървоядите .Падна голямо шкурене и колкото повече свалях слой след слой дупките ставаха още по големи и повече. Наложи се да залепя нов фурнир и да реша проблема. Самата скала се оказа че е снимка, и си беше в много добро състояние, но прозрачната пластмаса "целулоид" предполагам така беше пожълтяла, че нищо не се виждаше през него. Говорителят беше оглозган от мишоците доста осърдно.

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Тулан 141 Б
« Отговор #1 -: 26 Ноември, 2023, 17:57:20 »
И така, започнах с кутията както казах дървояд много. За целта си постоя в Фризера две седмици
След което започна подлепване на местата където фурнира се е разслоил. Купих си клечки за зъби голяма опаковка и се започна. Но горната част беше много зле затова залепих фурнир. И се започна боядисване шкурене и така докато да ми хареса. Белите ленти са възстановени с тебеширена боя която е на водна основа което позволява корекции. А черната боя е мат за автомобили, тоест доста устойчива.

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Тулан 141 Б
« Отговор #2 -: 26 Ноември, 2023, 18:07:38 »
Със кутията приключих и дойде ред на говорителят. Разглобяване, почистване на ръждата, и боя. Мембраната и гофрата са нови.

Неактивен малкия

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 111
Re: Тулан 141 Б
« Отговор #3 -: 26 Ноември, 2023, 18:57:22 »
Майстор си Петко. Отдавна не бяхме виждали Туланче. Моите почитания, че го връщаш като излязло от завода. Как работят обхватите.
“Страна безъ собствена индустрия е колония” - Сава Алтимирски "Бралтъ"

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1639
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Тулан 141 Б
« Отговор #4 -: 26 Ноември, 2023, 20:10:25 »
Ако е възможно качи и схемата след уточненията и снимки от шасито. :drinks:

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Тулан 141 Б
« Отговор #5 -: 26 Ноември, 2023, 21:25:03 »
Започнах работа по шасито,моето беше много компрометирано, свалих всичко изчистих ръждата и цинков спрей за разкош. Монтажа е по шасито на Драган, като всички кондензатори са изтърбушени подменени с нови и отново запечатани. Резисторите малкото който бяха останали от оригиналните, бягаха много от номинала си. Подмених ги с такива нови предполагам от епохата си. Входната бобина беше нагризана от плашока и се наложи една от навивките да бъде пренавита. Междинната по сметки L-C излиза около 550кн, не съм я принастройвал. Постарах се да запазя позицията на стъклените кондензатори. Всъщност само бобинният блок не беше променен, при него пооправих спойките.

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Тулан 141 Б
« Отговор #6 -: 26 Ноември, 2023, 21:45:16 »
Качвам снимки от шасито на Драган по молба на Любо Божков. И схемата която свалих.

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1639
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Тулан 141 Б
« Отговор #7 -: 26 Ноември, 2023, 21:48:07 »
Не мога да се нагледам.  :hi: :drinks:

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Тулан 141 Б
« Отговор #8 -: 26 Ноември, 2023, 22:14:27 »
Най накрая се престраших да си направя врътка за обхватите, както и слюдата на дисплея която всъщност Драган ми подари. Но без да искам я залях с лепило и я прецаках, така че се наложи да си правя нова по технологията на Драган.
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=16139.15  С тази разлика че изрязах шаблона от алуминий.
Лявата врътка е оригинал а дясната е мое производство. Оцветих епоксидната смола с бакелит на прах, но резултата не беше задоволителен затова до оцветих  с перманентен флумастер и лакирах. Имам още две, по несполучливи ако има желаещи ги подарявам. Платът е изпран и където липсваше бяла нишка избродирах наново, като свалих такава от краят който се скрива.
« Последна редакция: 26 Ноември, 2023, 22:25:07 от Петко »

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Тулан 141 Б
« Отговор #9 -: 26 Ноември, 2023, 22:38:26 »
Ето го вече крайния резултат. 
    на къси вълни, като захранването не е мое а на Драган. А това са средни вълни   
                           на дълги хвана четири станции. Имам и разработен задният капак на CDR фаил който не мога да кача. Ще кача визуализация на PDF формат който го иска да пише.

Неактивен Слабака

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 38
  • Населено място: с.Фазаново област Бургас
Re: Тулан 141 Б
« Отговор #10 -: 27 Ноември, 2023, 00:16:25 »
 Респект , чудесна професионална реставрация направена с любов ... и аз мечтая за този модел , честито  !
Всеки избира възрастта в която ще премине през живота си !

Неактивен morski

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 100
  • Населено място: Варна
Re: Тулан 141 Б
« Отговор #11 -: 27 Ноември, 2023, 01:32:24 »
Е колега, не се познаваме за да се обърна към тебе по малко име, но не мога да се сдържа.
Петко, това което си направил е МАГИЯ, възхищавам ти се.

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1197
  • Населено място: Пловдив
Re: Тулан 141 Б
« Отговор #12 -: 27 Ноември, 2023, 05:35:37 »
Браво на Петко за прецизното изпълнение.
Имах възможността на живо да видя радиото.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: Тулан 141 Б
« Отговор #13 -: 27 Ноември, 2023, 08:22:45 »
Браво. Всичко е изпипано до съвършенство. Впеатлен съм от реставрацията на платът.

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Тулан 141 Б
« Отговор #14 -: 27 Ноември, 2023, 08:39:20 »
Благодаря, колеги за хубавите думи. Но се уча от най добрите, тоест от всички вас който сте споделили умения и технологий тук във форума. Радвам се, че съществува.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |