Здравейте.
Времето лети, новите апарати стават стари, а старите на свой ред стават класика... и на мен ми е малко чудно да говорим за апарат сравнително модерен, но от 1976 до сега си е почти половин век.
Радиоприемник Telefunken TR 1200 - границата на технически осъществимото (думи на TFK)
https://hifi-wiki.com/index.php/Telefunken_TR_1200https://www.radiomuseum.org/r/telefunken_tr1200_hifitr_120.htmlhttps://elektrotanya.com/telefunken_tr_1200_sm.pdf/download.htmlСлед викане на Неволята нямах друг вариант и лека по-лека започнах да преглеждам този пациент. По външната част на един апарат особено дървен мога да направя може би всичко, но по електрическата... Та волю не волю се почна.
Не издаваше ни стон, светеха само едната скална лампа и индикаторните лампички за избор на функция, капачето вдясно за избор на предварително зададени ФМ станции не се затваряше, променливия кондензатор за избор на станции бе като бетониран - не помръдваше. За моя радост апарата е комплетен, няма счупено и единствената липса е алуминиевата стругована врътка за избор на станция която вече съм набелязал подходяща да поръчам. Едва ли ще намеря оригинална?
Външния вид е добър. Е има някой следи от употреба, явно е преживял небрежно отношение но няма дразнещи белези, липсва и каква да е ръжда. Вътре имаше дълги косми от породист котешки скот, дори и едно птиче перо като веществено доказателство за невинните игрички на "сладкия глезльо".
Но колкото повече събирах всичко което само можеше да се намери от оскъдната информация за този TFK за да знам болежките му и откъде да започна, толкова повече се удивлявах що за мастодонт са направили прецизните дойчовци от тази несъществуваща за безкрайна моя жалост фирма, оставила от най-дълбоките следи в тази област.
С този апарат инженерите на Telefunken си направиха нерушим паметник и до днес - това е коментар в един западно европейски форум. Всъщност това е един слабо известен апарат защото има малко произведени бройки. В това семейство са TR 1200 който е двуканална версия на TRX 2000 черириканален - технически същия като TR 1200 но квадрофоничен, и TRX 3000 по-новата и последна квадрофонична версия - казват, че звуково е малко по-добър и с по-добър ФМ приемник от предните два. Но сега се чудя колко по-добър може да е...,
Та този TR 1200 има невероятен прием на всички обхвати!!! Това е нещо което просто трябва да се чуе за да се разбере защо всички негови собственици са очаровани от този шедьовър и това не е случайно тъй като в Telefunken при създаването "Водещият принцип в концепцията не беше hi-fi звукът, а границата на технически осъществимото" (брошура за TR 1200). Постоянно се убеждавам в дълбочината на тези три думи.
За термините може и да бъркам - все още се уча.
И тъй 16 балансирани и 4 филтровъчни кръга за
УКВ: 87,2-108,4 МХц.
И 9 балансирани и 2 филтровъчни кръга за
СВ: 515-1630 КХц;
ДВ: 141-331 КХц;
КВ2: 5,8-12,43 МХц;
КВ1: 14,5-22,30 МХц.
Ремонта не е детска играчка защото със бойно тегло от 21 кг нямам нужда от фитнес.
Капака е дебел и тежък и за изработката му явно са стопили две немски каски. Размерите му просто са огромни - широк е половин метър. В общи линии няма как да останеш равнодушен към него просто с всеки ден ме удивлява с по нещо, толкова много технически решения са въплатени в него които и досега изумяват. Все още не мога да му намеря поне някакъв недостатък. Всичко е направено не желязно, а железобетонно. Промислено е и за лесния достъп, шасито просто се отваря като книга и всичко е достъпно.
Оказа се, че изучаването не само на неговите болежки, но и неговите предимства ми помогна да чуя прекрасния му глас. Не случайно за TR 1200 казват, че има каквито само са възможни защити. Та започнах от тях и се оказа изгорял предпазител за някакво претоварване. Извадих оста на променливия кондензатор, почистих със спирт, смазах с моторно масло имах 15W10 - все пак това препоръчват за смазване на компютърен вентилатор. Засега се движи отлично, ако се наложи ще сложа нещо друго което препоръчате.
Огледах хилядата спойки (все пак само транзисторите са 113), някой спойки бяха като кухи отвътре при докосване с поялника, други съмнителни. Друга болежка споменават за два вида електролитни кондензатори които може да се срещат и дават дефект които трябва обезателно да се сменят: CIB (виждал съм абсолютно същите с надпис CIA ?) и Philtro ETS. Тогава Телефункен май е нямало как да знаят за тяхната ненадежност във времето. При моя случай засега не съм ги срещал въпреки, че имам да смъквам платката за избор на предварително зададени 7 ФМ станции защото понякога има някакво прекъсване - може би лоша спойка, тези кондери или нещо трето. Тя е едно от малкото неща до които няма видимост.
Зеления светодиоден дисплей вдясно за честотата на предварителната настройка само не свети, но след преглед на горната платка се надявам да светне и той.
Иначе TR 1200 вече е работещ и радва със своето музициране за което трудно се намират думи...
Удоволствие е да се слушат обхватите. Ефира просто бъка от станции които изведнъж просто открих, които с Респром Т 202 (който взех от почитаемия наш събрат Иван-Стършела, да е жив и здрав) не се чуваха, а това е много добър приемник - все пак не само за мен Респром е "здравата марка".
Модела TR 1200 hifi е произвеждан само две-три години 1976-78. Не са продадени много бройки защото цената е 2100 DM което е 43% от цената на чисто нов Fiat 500R - 4900 DM. Днес кой от нас би дал такава цена за радиоприемник. Благодарен съм, че са създавани такива апарати.
Интересна е употребата на лампи с нажежаема жичка не само на скалата, но и миниатюрни на индикаторните лампички за избор на функция дори и осветяването на скалния индикатор... Абе красота от всякъде. Употребата на светодиоди през 1976 май е новост, защото се рекламира като "технология без износване".
Всъщност много ми е чудно, че никъде не открих коя година е произведен моя екземпляр нито на кондензатори... просто нищо още не съм срещал като дата? Някакъв съвет?
Изработката на предния лят панел от някаква май цинкова сплав е поверена на небезизвестната HELLA.
Пускам описание на функциите за да се добие представа. Направих авто-превод за лична употреба защото не шпрехам, иначе ми харесва немския като език.
За оправяне остава също потенциометъра за усилване - в началото пука, за сега не ми пречи но ще видя дали може да се отвори за почистване и може би нанасяне на графитен слой на износеното място. Превключвателя за избор на функции трудно захапва приема на КВ, СВ и ДВ. Та ще се мъча да вкарам някак си WD-40 в закритите превключватели - беким прочисти нещо, не ми се отпояват... какво ще посъветвате в случая.