| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Стабилизиране и промяна на напрежението в един тороидален трансформатор  (Прочетена 2853 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Имам тороидален трансформатор който е с характеристики 12 волта 20 ампера (250 VA, но май някъде към 20 ампера е това)
искам да си направя от него стабилизирано захранване за радиостанция .... и всичките схеми които намирам за стабилизация използват трансформатори с по високо напрежение ... 15 ..17, 18 ...
та си мислих да донавия няколко намотки със същото сечение медна тел с която е направена неговата намотка...

и искам да питам по запознаите ...
гледах няколко видеота , но повечето такива които намерих са на индийски ....  , гледам с някаква лента омотават трансформаторите много хора ....
някаква си "кото тейп"  но с какво може да е това нещо ?  и от къде да си взема ако искам и аз да го "замотая" след донавиването ?
а да разпределям ли намотките около цялата окръжност ? или както го намотая ....

Ако някои е правил  , подскажете някоя схема за стабилизиране на напрежение която сте използвали ... ?
да не попадна на някоя неработеща и само да се мъча защо не става после .... защото на някои, на които попаднах в интернет имат негативни коментари ... то вярно, че може да са хейтъри и схемите да са си работещи ....

Благодаря предваритено
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
как да го изтрия този втория пост бе хора ?   
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен BatKoce

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 508
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Като начало, точно колко трябва да е изходното напрежение и в какви граници трябва да може да се изменя изходният ток? То е лесно да се каже 12 волта, 20 ампера, но може за станцията да е подходящо примерно 13,2 волта. Изходният ток също е един при приемане и съвсем друг при предаване...

Неактивен morski

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 100
  • Населено място: Варна
Почти всички трансивери на приемане консумират около 2 ампера а на предаване до 20 или 21 ампера при пълна мощност 100 вата на телеграф.Напрежението е около 13,5 волта, но под товар дори на стабилизирано фабрично захранване пада до към 12,5 волта  и това е неизбежно и нормално. За пример си изтегли схемата например на Yaesu FP 757 HD или нещо подобно.
Като махнеш защитите и ето ти изпробвана готова схема.
Успех.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Вземи си едно сърварно и не се занимавай с глупости .
Аз съм с такова от години 56 А
13,8 В Няма клякане . Единсвено вентилатора малко му шуми но под масата не се чува

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
явно не сте могли да ми проследите мисълта :) или аз неправилно съм се изразил

трансформатора който имам е 12в 20 амп

аз искам да го .....модифицирам на 15-16 ....  , за да мога след това да го "изправя" и  стабилизирам на 13,8 или на 14 волта

а въпросите ми  ... с каква лента замотават трансфоматорите  ?  и ако някой има изпробвана схема за стабилизацията
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 147
  • Населено място: Троян
Не разбирам , защо ти е необходимо по-високо напрежение ? Ако трафа пуска 12v променливо , след като го изправиш и филтрираш , напрежението ще е 16,92v. Спокойно може да се стабилизира на 13.5v. Отделен въпрос е че да стабилизираш 20А ще ти е трудно (меко казано)!

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Лента за трансформатори може даже хартиено тиксо от магазина за автобоя. Има леко кафеникаво /не бяло/ което му дават устойчивост до 90гр
Ако искаш може и КАПТОН. Пиши в гугъла...
Преди да навиваш обаче, натовари трафа с максималния ток който очакваш и измери колко е напрежението именно под товар. За да не останеш изненадан.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Отделен въпрос е че да стабилизираш 20А ще ти е трудно (меко казано)

Че защо? Добрата стара МА723 и няколко мощни транзистора, комбинирани с вентилатор с просто управление по температура.
Фасулска работа :)
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 902
  • Населено място: Варна
Не разбирам , защо ти е необходимо по-високо напрежение ? Ако трафа пуска 12v променливо , след като го изправиш и филтрираш , напрежението ще е 16,92v. Спокойно може да се стабилизира на 13.5v. Отделен въпрос е че да стабилизираш 20А ще ти е трудно (меко казано)!

Пробвал ли си? Да, на теория е така, но тази теория е вярна само в най-първо приближение. На практика, при такива големи токове, които не са синусоидални, напрежението на вторичната намотка силно се деформира и амплитудната му стойност силно пада. Този ефект зависи от мощността на трансформатора - ако искаш да няма такъв ефект, ще ти трябва примерно 2 киловатов траф. Отделно, колкото и голям кондензатор да слагаш, в изправеното напрежение пак има значителни пулсации - поне няколко волта. За да имаш на изхода постоянно 14В без пулсации, на входа на стабилизатора ти трябва поне 14 + големината на пулсациите.

Неактивен BatKoce

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 508
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Относно донавиването на трансформатора-може и без никаква лента. Просто се използва изолиран проводник, например ПВА1.

Неактивен vladimirstanoev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Sofia
Ако трафа пуска 12v променливо , след като го изправиш и филтрираш , напрежението ще е 16,92v. Спокойно може да се стабилизира на 13.5v
Това е така, но само на празен ход.
При 1-2 ампера напрежението ще стане 12волта-1волт(върху греца) = 11волта.
При 20 ампера със сигурност ще падне под 10 волта и няма как да се стабилизира на 13.5 волта.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
за сега на това съм се спрял , има ги тези транзистори много .... и в елимекс и в базара ( но не знам дали си струва да рискувам да е някой менте за 1 лв разлика в цената .... + доставка. ...сигурн от елимекса ще взема

ето от тука го гледах   https://ludens.cl/Electron/Ps20/Ps20.html

Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 902
  • Населено място: Варна
От де я намери тази схма? Тя изобщо не стабилизира напрежение. Не ти върши работа.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
От де я намери тази схма? Тя изобщо не стабилизира напрежение. Не ти върши работа.

ами дал съм страницата  , защо не ми върши работа ?
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |