| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ламбовия печат на СЗКВ  (Прочетена 875 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен малкия

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 112
Ламбовия печат на СЗКВ
« -: 29 Август, 2023, 14:59:38 »
Здравейте, приятели на ламбите!
Печата поставян на радиолампите в СЗ "Кл. Ворошилов" буди някой недоумения (поне за мен), които се надявам да изясните.
Търсейки каква да е информация не намерих почти нищо и само някой съфорумци имаха информация за което благодаря на уважаемите "mjet" и "СтароПламен" за тяхната отзивчивост.
Добре е да се изясни дали е щемпел или печат. Установих, че според езиковата норма щампела не носи цялата информация и тя се допалва след поставянето му, така той става валиден. Печата съдържа цялата информация и няма нужда от допълване след поставянето си, такъв например е пощенския печат (официално название в министирството) който съдържа дата. Но кой знае, може и клеймо да се е наричало в СЗКВ.
Печата обикновено е жълт и съдържа на първия ред знака на завода, а на втория ред няколко цифри. От цифрите само е сигурно за последните две, че са годината.
Ето информация от извора предоставена любезно от "mjet" който е работил в СЗКВ. От старите работници е научил за подобна маркировка при което първата цифра е седмицата от месеца (месеца има само 4 седмици) втората е месеца (последните три месеца от годината са с по две цифри и те се маркират с букви 10 месец е А, 11 месец е Б,а 12 месец е В, и последните две годината.
Разполагам с ламби означени като: ✫0959, ✫1059 и ✫3759. При първите два печата горното разяснение не се вписва.
По мое скромно мнение поне до края на 60-те години е имало друг стандарт при който първите цифри са означавали седмицата от годината (те са 52 пълни седмици за година), а последните две цифри са годината. Тъй като е объркващо да се узнае кога е 37-та седмица (началото на септември), то е по-удачно да се използва означението описано от заварените стари работници които са започнали работа 70-те години в СЗКВ.
Моля който има каква да е информация да я сподели. За да се изясни с факти зейналата празднина, най-добре е да качите снимки с означението на вашите ламби.
Благодаря за търпението и всичко добро.
“Страна безъ собствена индустрия е колония” - Сава Алтимирски "Бралтъ"

Неактивен малкия

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 112
Re: Ламбовия печат на СЗКВ
« Отговор #1 -: 29 Август, 2023, 15:04:57 »
Простете за лошата снимка.
“Страна безъ собствена индустрия е колония” - Сава Алтимирски "Бралтъ"

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 265
  • Населено място: София
Re: Ламбовия печат на СЗКВ
« Отговор #2 -: 29 Август, 2023, 15:15:32 »
Предполагам, че изписването на продукта с "Б" вместо с "П" е някакво намигване, а не непознаване на правописа. Иначе всички знаят кой е "Ламбо", мир на праха му!

Неактивен малкия

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 112
Re: Ламбовия печат на СЗКВ
« Отговор #3 -: 29 Август, 2023, 15:18:54 »
Привет, "ikarlo".
Старите хора навремето не казваха лампа, а ламба - вероятно от газените ламби. Просто е архаично и ми харесва.
“Страна безъ собствена индустрия е колония” - Сава Алтимирски "Бралтъ"

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1642
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Ламбовия печат на СЗКВ
« Отговор #4 -: 29 Август, 2023, 17:42:34 »
Боби МВ имаше маркировката на завод "Ворошилов", но не мога за сега да открия къде съм сложил записа.
За радиозавода във В.Търново:
« Последна редакция: 29 Август, 2023, 17:52:35 от Любо Божков »

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 265
  • Населено място: София
Re: Ламбовия печат на СЗКВ
« Отговор #5 -: 29 Август, 2023, 20:06:01 »
Привет, "ikarlo".
Старите хора навремето не казваха лампа, а ламба - вероятно от газените ламби. Просто е архаично и ми харесва.
Това е вярно, "ламПа" е дошла от руска техническа литература, но и от немски и се е утвърдило вече като норма. Тук във форума има тенденция да се придържаме към правописа. Акумулатор срещу "акОмулатор"  , бобина срещу "бУбина" и т.н. :D

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: Ламбовия печат на СЗКВ
« Отговор #6 -: 29 Август, 2023, 20:25:14 »
Британците пък им викат клапани.  :D

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 265
  • Населено място: София
Re: Ламбовия печат на СЗКВ
« Отговор #7 -: 29 Август, 2023, 20:37:36 »
По основното питане: често жълтия печат на лампите надживяваше основния заводски за типа. Имам лампи, за които трябва боб да хвърлям, за да разбера дали е EF80 или EF89, но жълтото не се е изтрило.

Активен BatKoce

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 508
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Ламбовия печат на СЗКВ
« Отговор #8 -: 29 Август, 2023, 21:05:26 »
Това е вярно, "ламПа" е дошла от руска техническа литература, но и от немски и се е утвърдило вече като норма. Тук във форума има тенденция да се придържаме към правописа. Акумулатор срещу "акОмулатор"  , бобина срещу "бУбина" и т.н. :D

В по-старо време книжовната норма е била "бубина". Срещал съм думата, изписана така, в литература от преди 1945 година. Предполагам, че произходът на думата е свъзан с копринените буби. Те намотават копринена нишка-бубина. "Ламба" също е архаична форма на думата, а не погрешна. "Акумулатор" е думата, която има най-много грешни варианти: "акОмОлатор", "акумОлатор", "акОмулатор","акОмОлатУр" и още няколко подобни... :)

Неактивен малкия

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 112
Re: Ламбовия печат на СЗКВ
« Отговор #9 -: 29 Август, 2023, 21:06:18 »
По основното питане: често жълтия печат на лампите надживяваше основния заводски за типа. Имам лампи, за които трябва боб да хвърлям, за да разбера дали е EF80 или EF89, но жълтото не се е изтрило.
Добре е, че имате ламби с печат, още по-добре е да споделите №-та, а идеално снимки. По този начин може да се види нагледно развитието през годините и да се направят съответни изводи. Това не е маловажно за изясняване развитието на нашата радиопромишленост. Благодаря предварително.
“Страна безъ собствена индустрия е колония” - Сава Алтимирски "Бралтъ"

Неактивен малкия

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 112
Re: Ламбовия печат на СЗКВ
« Отговор #10 -: 30 Август, 2023, 13:28:32 »
Благодаря на Любо Божков за конкретната информация, поне е ясно каква е била маркировката през 1981 г. във радиозавода в Търново.
Как е излеждала остава да гадаем без снимки.
Имам лампи, за които трябва боб да хвърлям, за да разбера дали е EF80 или EF89.
Да това е голям проблем за който има лесно решение. На запад предлагат ламбата да се сложи във фризера да се охлади, след изваждане конденза полепнал на повърхността на стъклото очертава ясно означението дори напълно да е изтрито. За мен това е направо катастрофален шок за ламбата и нали сме "нация техническа" аз ползвам щадящ метод като просто с дъха си отблизо дъхвам и за секунди се задържа конденз. Предполагам, че може да се пробва и над вряща вода за конденза - е не да я щавиш разбира се. Дано съм бил полезен.
« Последна редакция: 30 Август, 2023, 13:35:06 от малкия »
“Страна безъ собствена индустрия е колония” - Сава Алтимирски "Бралтъ"

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 293
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Ламбовия печат на СЗКВ
« Отговор #11 -: 30 Август, 2023, 22:56:45 »
Цитат
За мен това е направо катастрофален шок за ламбата

Е пък защо? Маниаците на тема ламБови усилители си купуват специално крио-обработени подбрани двойки за още по-топъл ламБоФ звук.

Малко разяснения и цени:

https://www.pearl-hifi.com/03_Prod_Serv/Cryo/Cryo_Intro.html
https://www.watfordvalves.com/products.asp?ID=10&man=110
« Последна редакция: 30 Август, 2023, 23:03:30 от NKK »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |