| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: зарядно - самоделка от времето на соца  (Прочетена 1481 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kalimari

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: varna
Малко съм се занимавал с елекроника... (любител).
Виждам, че тук има професионалисти.
Намерих зарядно направено по време на соца и вкарано в кутия на стабилизатор...
Включих го - разбира се не "бръмчи"..., но съм възхитен от гения, който го е създал...

Има ли смисъл да се мъча да го възстановявам?
Сигурно е правено по разпространена схема, с указания на точки за замерване...
За всяка идея/мнение/помощ ще съм благодарен.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1305
  • Населено място: София
Re: зарядно - самоделка от времето на соца
« Отговор #1 -: 16 Август, 2023, 11:20:46 »
Защо не? Идеален проект за начинаещ любител. Всички части ги има по магазините, а релетата ако са заминали можеш да поръчаш от Алито за 5 лева с доставката за 2 бройки:

https://www.aliexpress.com/item/1005003134963304.html

Неактивен kalimari

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: varna
Re: зарядно - самоделка от времето на соца
« Отговор #2 -: 16 Август, 2023, 11:33:36 »
Благодаря за бързият и обнадеждаващ отговор...
Опитвам се сам да "реконструирам подвързването", но отнема доста време, а и на някои елементи надписите не се четат...
На някой "от старите кучета :-)" да му се намира схема ?
Някой "да удари едно рамо"... ? (мойте са бая слабички):-)

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 439
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: зарядно - самоделка от времето на соца
« Отговор #3 -: 16 Август, 2023, 15:33:45 »
Бих предположил, че е някакъв тригер на Шмит, който след изключва изхода чрез релето. Типична схема може да намериш в интернет. Ако си решил да го ползваш ще е най-добре да махнеш тази плетеница от кабели, чакаща да се запали и да сложиш нещо друго, има доста схеми и готови модули за зареждане на оловни акумулатори. Разбира се няма нищо лошо да свалиш схемата от платката и да я разучиш как работи и да си поиграеш. Щом казваш че не бръмчи е добре да започнеш с измерването на първичната намотка. Мериш директно между двата края на щепсела, изключен разбира се, и трябва да има някакво ниско съпротивление.

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 609
Re: зарядно - самоделка от времето на соца
« Отговор #4 -: 16 Август, 2023, 15:53:29 »
Направи това което ти е написал Борис Борисов.Обикновенно тия гнезда за бушон правят проблеми.С прибора,който имаш ,включен на омове и изгасен щепсел измери съпротивлението на бушонното гнездо,съпротивлението на ключа за включване и първичната намотка на трансформатора.За да не ти бръмчи е някой от тия.Пак пиши после.Направено е интелигентно.Тия три работи са включени последователно към 220 волта.Тия зарядни страдат от окисляване,защото ги оставят до стари акумулатори.Провери всички кабели за студена спойка,лошо запояване.

Неактивен kalimari

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: varna
Re: зарядно - самоделка от времето на соца
« Отговор #5 -: 16 Август, 2023, 21:47:57 »
- започнах с измерването на първичната намотка - директно между двата края на щепсела е 19-20 Ом
- бушонът е подсилен "външно запоен", което не е редно, но пак някак си "с финес" направено...
- гнездото проверено - то е ок...
- от щепсела до първичната намотка 0,4, а до друят и край (включващ и нея) е 9,3 Ом ... би трябвало и тя да е наред...
- откачих единият край на вторичната намотка и я замерих - 0,4 Ом ... би трябвало и тя да е наред...

явно трябва да освободя платката и огледам за студена спойка, както и да "прозвъня" кабелите...
ако всичко е наред - трябва "да сканирам" платката...
за сега дори не ми е ясно прекъсвача (1) дали е за "освобождаване на напежение" ли е ? (с цел точно отчитане на Амперметъра)
както и ключът за вклучване и изклучване ли е или за промяна 12/24 Волта...


Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 609
Re: зарядно - самоделка от времето на соца
« Отговор #6 -: 17 Август, 2023, 09:08:08 »
По-бавно!Какво стана с първичната?Започна ли да тече тока през нея?Появи ли се напрежение  променливо на вторичната?

Неактивен kalimari

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: varna
Re: зарядно - самоделка от времето на соца
« Отговор #7 -: 17 Август, 2023, 20:51:50 »
проблема ми е, че съм много бавен (много дини под една мишница)...
сега пак съм "в цайтнот", но от любопитство го включих...
Напрежение 238 "идва" през бушона до платката, но до първичната бубина "стигат" само 28-30, а вторичната показва само 3 ...
Ключът "2" не играе никаква роля...

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: зарядно - самоделка от времето на соца
« Отговор #8 -: 17 Август, 2023, 22:19:44 »
Чакай малко защо до платката, мрежовото напрежение през ключ и бушон трябва да отиде директно на първичната на трафа. Освен ако тока на заряд не се регулира чрез протичащия ток през първичната. Направи хубави снимки да можем да видим опроводяването на трансформатора и платката.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен kalimari

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: varna
Re: зарядно - самоделка от времето на соца
« Отговор #9 -: 20 Август, 2023, 10:21:41 »
постоянно "някой ми е на главата и гледам на пресекулки" без да имам време да мисля...
дано не съм объркал нещо...

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 609
Re: зарядно - самоделка от времето на соца
« Отговор #10 -: 20 Август, 2023, 13:47:46 »
Тия работи,които си снимал,нищо не ти помагат.Не видях да снимаш трансформатор.Я,вземи поспри,свали ги от главата си тия които са се покачили и вземи си изясни какво правиш.Вземи прочети туй онуй.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1305
  • Населено място: София
Re: зарядно - самоделка от времето на соца
« Отговор #11 -: 20 Август, 2023, 14:39:38 »
...
Не видях да снимаш трансформатор.
...

А това какво е??

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: зарядно - самоделка от времето на соца
« Отговор #12 -: 20 Август, 2023, 14:43:04 »
Свалих снимката огромна е! Така, явно захранването на трафа минава през едното реле. Поне така се вижда на платката. Сигурно неговите контакти са кофти и затова ти е ниско напрежението на първичната. Ако искаш за пробата подай на трафа директно напрежение. Можеш захранващия кабел да свържеш единия му край на трафа, а другия последователно през ключа и бушона на другия край на трафа. Разпой часта която отива към платката. Така ще имаш сигурно напрежение на първичната страна на трафа и ще можеш да мериш по нататъка по платката и изхода. Момчета проблема е, че снимката му е огромна 7Мб незнам как е успял изобщо да я качи.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: зарядно - самоделка от времето на соца
« Отговор #13 -: 20 Август, 2023, 15:47:57 »
......или трябва да има включен акумулатор за да се включи това реле. Предполагам това е защитата от презареждане. Когато напрежението на акумулатора е по малко от необходимото релето включва тока на трафа и започва зареждането. Когато напрежението на клемите на акумулатора достигне необходимата стойност релето изключва трафа и зарядката но продължава да следи напрежението на акумулатора. Това са догадки но логични мисля. Това много лесно можеш да го установиш, закачи някакъв акумулатор и виж какво ще се случи.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 604
  • Населено място: Попово
Re: зарядно - самоделка от времето на соца
« Отговор #14 -: 20 Август, 2023, 16:08:07 »
На цялата тази техника, за да тръгне да работи и трябва акумулатор включен към изходните изводи. Релето, което подава чрез контакта си напрежение към първичната, трябва да включи. Но е направено, да се следи на колко волта да се изключи зареждането. Част от захранването на платката е разделено като взема от външен акумулатор а с тиристора, се явява изправяне по минуса. За да тръгне да се отпушва управляващия електрод, или да зарежда изправителя, на транзисторите, трябва да има напрежение. Което сега липсва.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |