| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Каква е тази платка?  (Прочетена 2529 пъти)

0 Потреб. и 5 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Каква е тази платка?
« -: 04 Юни, 2023, 14:53:16 »
Здравейте,
Дали тази платка е от това, за което си мисля и ако е от това, дали има начин да я "подкарам" без осцилоскоп и поялник? :D

Има надпис TAB Austria и Google подсказва, че май е точно това, за което си мисля.

На един от чиповете D27C256AD-15 липсва лепенката, батерията е с U = 0 V. Има и НЧУ с МС1242.
Платката е в перфектен външен вид и е била съхранявана в антистатичен плик.





Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 922
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Каква е тази платка?
« Отговор #1 -: 04 Юни, 2023, 15:04:39 »
Може да е детска игра, но може и да е за възрастни.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: Каква е тази платка?
« Отговор #2 -: 04 Юни, 2023, 19:55:31 »
лепни тъмна лепенка на джамчето на EPROMA, дано не е твърде късно вече  :flag_of_truce:

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 293
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Каква е тази платка?
« Отговор #3 -: 04 Юни, 2023, 20:16:04 »
Като я гледам си е така наречената Jolly Joker - хазартен покер автомат.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Каква е тази платка?
« Отговор #4 -: 05 Юни, 2023, 06:42:50 »
За паметта EPROM вероятно е късно да слагам лепенка, но ако  наистина е Jolly Joker, може да стане интересно.

Взех платката като бонус към една значка ТНТМ, която е много по-ценна за моите цели и аз няма да се занимавам с тази платка, но знам един млад и заблуден ентусиаст :-), който би се пробвал да я задвижи, т.к. определено е по-стара от него.

Вероятно е от времето преди интернет и не отрих някаква полезна информация – напр. за куплунга и пиновете, къде се подава захранването и колко волта, видео изход и т.н. За съдържанието на EPROM дори не ми се мисли, т.к. не познавам живи хора, които да са работили с чипове с прозорчета.

Ако някой има информация за захранване, Pinout изводи, DIP ключетата и т.н., и иска да я сподели, моля, ако не – действаме по План Б!

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Каква е тази платка?
« Отговор #5 -: 05 Юни, 2023, 16:13:04 »
Само това намерих в интернет и никаква техническа информация, затова продавам платката.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: Каква е тази платка?
« Отговор #6 -: 05 Юни, 2023, 16:42:29 »
Посъветвай се с колегата lopesbroko. Той е по аркадните игри, даже и продава подобна платка в Базара: цък!

Има също отделна тема за аркадните игри: ТЕМА: АРКАДНИ ИГРИ ПЛАТКИ ИДЕИ ПРОЕКТИ

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Каква е тази платка?
« Отговор #7 -: 05 Юни, 2023, 16:57:56 »

Има също отделна тема за аркадните игри: ТЕМА: АРКАДНИ ИГРИ ПЛАТКИ ИДЕИ ПРОЕКТИ

Добре, че си дал линк към темата, дори и аз съм писал в нея, но съм забравил.
Често виждам такива платки на битака, но не ме интересуват. Тази не е биташка, взех я покрай нещо друго, защото ми я дадоха бонус. 
Видях и цените в базара - то ако 100 лв е работеща платка, неработеща колко ли е  :D
Темата е за изтриване, архив, или каквото там се прави...

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: Каква е тази платка?
« Отговор #8 -: 07 Юни, 2023, 22:47:40 »
Платката можеш за я подкараш, ама трябва доста познания и опит!В темата за аркадни игри съм дал доста информация и дори бин-файловете на епромите 27с256.Има начин за стартиране ,но най напред трябва да тръгне до там,че да изпише електроник дефект.Най-честата повреда при тези платки е,че се окисляват пистите около батерията,позеленяват и прекъсват!Прекъсналите,се прозвъняват ,проследяват и се ремонтират с кабелчета от здраво до здраво място!
А цената в базара е за ремонт на платка, а не че се продава на такава цена.В обявата пише всичко.
Ремонта е трудоемък и отнема време.Свързва се към rgb-монитор посредством 5 проводника ,трите цвята маса и синхросигнал!При липса на такъв може да се свърже към телевизор със евробукса-шкарт който има rgb.Схемата на свързване я има в темата за Правец8Д.И в стотици сайтове из интернет!Другото изискване е работещо компютърно непотребно захранване от което се използуват само 5 и 12 волта.Измерени и точни и сигурни!Накрая се свързват копчета -бутони ,по желание за цвят и модел без значение.Дал съм схема на свързване не е проблем на всякъде я има.
Но за ремонта си трябват умения и опит,защото това си е един цял компютър направен само за тази игра.
Не работеща платка може да се намери и без пари!Даже по битаците ,за 5-10 или 20 лева.Бъдете сигурни,че тя-няма да работи посмъртно,заради старата батерия се затрива нв-рам паметта и след възстановяването на платката трябва да се инициализира.Това се прави с комбинация от бутони!На времето така е проектирана платката за да се избегне намесата на никоректни наематели на играта.Които например си мислят,че като извадят батерията за определено време играта ще забрави спечелените и изгубените суми.Итрата блокира и трябва да се инициализира със скрита комбинация от поредно натискане на бутони,някой едновременно!Още веднаж напомням да прочетете написаното в темата аркадни игри.ВТОРА СТРАНИЦА.Там съм дал и пиноута в обикновенна картинка.Лично съм ремонтирал стотици такива платки Мога на любопитните да обясня всеки от чиповете какво прави за играта и какъв е .Програмата седи в средния епром, а другите са за графиката.Процесора е като на правец8Х ,видео интерфейс и периферия.а видеоизхода има и бипром за цветовете Това е.Успех!
« Последна редакция: 07 Юни, 2023, 23:13:04 от lopesbroko »

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Каква е тази платка?
« Отговор #9 -: 08 Юни, 2023, 10:36:24 »
Платката можеш за я подкараш, ама трябва доста познания и опит...

Не разбирам от тази техника, а и вече не съм в бизнеса със сандъците :D

По-скоро ще направя сандък с имитация на подобна игра, защото ми трябва за един видеоклип.

Ето и окислените спойки в зоната около батерията, за която споменаваш:

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Каква е тази платка?
« Отговор #10 -: 04 Юли, 2023, 12:36:57 »
Внимателно разгледах темата: АРКАДНИ ИГРИ ПЛАТКИ ИДЕИ ПРОЕКТИ, но там нещата са сериозни и за да не драскам в нея, ще попитам тук  :D

Оплаках се на един познат, че никой не иска да купи платката за тази игра, и, което е още по-странно – никой не пожела да му я подаря. Пробвах я пробутам на него и да се отърва, но моят приятел усети капана и ми направи контра предложение - бръкна в шкафа и ми предложи част от неговите боклуци, чисто нова батерия 3.6 V и едно старо, но изправно и неизползвано захранване за РС :-)

Сега… нямам абсолютно никакво желание да се занимавам с тази платка, но все пак да попитам:

1. Какъв тип/вид куплунг се включва към платката? (по-добре да си купя един, за да се избегне запояване върху пистите).
2. От къде се броят изводите Х1-01(22) и Х1-А(V)?
3. Тези изводи, който съм оградил с червено, за какво са? Не видях някаква информация в темата за игрите.
4. Можете ли да ми препоръчате някаква схема за включване от RGB+Sync към VGA?
5. Ако платката случайно е изправна и подам само захранващите напрежения, ще се види ли нещо на екрана, някакъв тест?


Неактивен vasil.lyutskanov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 52
  • Населено място: Бургас
Re: Каква е тази платка?
« Отговор #11 -: 04 Юли, 2023, 14:24:07 »
1-jamma 44 pin има ги в eBay
2-както си снимал платката от ляво на дясно,буквите-са долните
3-лампички
4-GBS-8200 но си е огромен компромис картината е много смотана
5- на кой екран?

Дори и да тръгне първо трябва да се инициализира паметта, понеже батерията е свалена.
« Последна редакция: 04 Юли, 2023, 14:34:27 от vasil.lyutskanov »

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Каква е тази платка?
« Отговор #12 -: 05 Юли, 2023, 06:34:01 »
Идеята е да включа видеото от платката към монитор или телевизор. Освен захранването и батерията, взех 17 инчов стар монитор DELL и два телевизора - Амстрад и Елит. Всичко съм скрил в багажника :-)
 
Видях в ebay, че куплунг Jammа 44 има в Испания за около 6-7 лв,  но в нашите магазини такива екзотики няма, така че ще го поръчам и ще чакам 2-3 седмици.

Да разбирам ли, че тези изводи, които са за лампичките, не са ми необходими за тестване на платката, т.е. към тях не трябва да свързвам нищо на този етап?

Едната памет, според мен в нея е била записана играта, беше без лепенка и вероятно всичко е изтрито. Възможно ли е без този чип да се провери платката, за да знам, дали да продължавам.

RGB+Sync към VGA си го представях по-просто, но явно греша.



Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Каква е тази платка?
« Отговор #13 -: 07 Юли, 2023, 05:56:07 »
Как и с какво почиствате подобни окислени спойки?

Мисля да пробвам механично почистване с мека четка и дремел, както и последващо презапояване.
Има и няколко писти, които все още не са прекъснати, но са силно окислени. Запояването на кабели върху тях е грозно, но не се сещам за друга технология.

Неактивен vasil.lyutskanov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 52
  • Населено място: Бургас
Re: Каква е тази платка?
« Отговор #14 -: 07 Юли, 2023, 08:51:30 »
Това да подкараш покера на vga монитор направо го забрави.Вярно е че има такива монитори който поддържат 15кхц но трудно се намират.
Намери някой стар телевизор с скарт и виж в нета има на много места как да подадеш RGBs сигнала.
Най лесно е сложи мамето на някой компютър и цъкай като искаш джоликарт :)
Та тоя окис е мега гаден няма сваляне , само твърда четка и изопропилов спирт + яко търкане .
Лошото е че окиса е и под чиповете където каквото и да правиш така не може да го свалиш.
Имах подобно окислена платка jolly която едвам подкарах . Много пътечки се прекъсват точно до спойката и са трудни за откриване с поглед.
Виж снимката на друга платка под микроскоп която съм качил за какво иде реч :
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=17004.msg134037#msg134037

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |