Приемните трансформатори и балуни се различават от предавателните такива, защото въпреки че се работи в един и същи честотен обхват, приемните са изградени с идеята да имат минимални загуби, респективно собствени паразитни капацитети и разсеяни индуктивности, че да не похабяват и без това слабите сигнали. За това и изградих моята антена с компактно ядро от читав материал. Онова чудо за киловат на върха на страницата ще изяде до някаква степен сигнала от една дълга жица, това е траф/балун за диполна балансирана антена. Дългата жица е високоимпедансна небалансирана система, притежаваща и немалък капацитет спрямо земя, около 180-200 пикофарада за 20 метра при 6-8 метра височина, горе-долу. Иска максимално висока трансформация надолу, виждал съм трансформатори 1:64. 1:16 е добър компромис за моята антена, тя е към 28 метра, изпънява се лесно на бинокъл, с малко навивки, има галванична изолация и малък собствен капацитет.
Червения ферит от снимката е зловещо менте, дори цвета не е правилния, и ако някой го продава за Микрометалс, му кажете да си го ползва със здраве. Това е правилния цвят за материал 2 -
http://www.rf-microwave.com/resources/gallery/full/5a43820fafc4a.jpgНо това е тотално ненужно за целите на приема! Това е тороид от синтерован железен прах, а не от ферит. Материал 73, феритен, ще даде необходимата честотна лента, висока индуктивност с малко намотки, позволяваща добра характеристика на предаване в ниския край и също така в горния, защото с толкоз малко навивки паразитния капацитет и разсеяната индуктивност, които развалят характеристиката горе, са минимизирани. Просто трябва да се ползва каквото трябва да се ползва. Но както казваше един мой шеф - Feel free!