| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Сервиз за магнетофон  (Прочетена 3175 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Сервиз за магнетофон
« Отговор #15 -: 11 Декември, 2022, 19:27:07 »
Само да допълня, тази механика е капризна откъм някои регулировки и точно на превъртането. Само по спомен за 'натягането" на левия и десния куплунзи (носачи) ми се наложи да търся нестандартни ключове не само по размер (16 и 18мм). И сигурно, не само по тази причина Ухер въведоха "варио" механиката?
0888981645, 072365106

Неактивен silver_bolt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 101
  • Населено място: София
Re: Сервиз за магнетофон
« Отговор #16 -: 11 Декември, 2022, 19:40:57 »
 :drinks:

За звука - както вика Слави, много вероятно някой от крайните транзистори е умрял. По-малко вероятно, но все пак възможно, е това да го причинява замърсен превключвател или потенциометър. Трети вариант са буксите за външни колони "точка-тире". Прекъсвачът вътре окислява и най-лесно се оправя като просто го шунтираш. Само че ако го направиш това, вече няма да е желателно да свързваш външни колони.

Неактивен clockwiser

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 12
  • Населено място: София
Re: Сервиз за магнетофон
« Отговор #17 -: 12 Декември, 2022, 01:53:21 »
Благодаря и на двама ви за помощта! Всичко тръгна. Прочетох внимателно инструкцията. За да се извади към усилвател трябва да се намалят двата канала до нула с потенциометъра. Намерих си и лента със стерео запис. Вързах го през кабел петица - чинчове и чудото стана в хола свири Ju[y Morning.
 
Новият проблем е, че когато съм монтирал капаците и съм завинтил малоумните лъскави болтове, когато ролките щракнат докрай при въртене се трият в капака и дори издрах една жестока алуминиева ролка в болта и сега има кръгче. Ако е без капак няма проблем. А капакът не е крив и си влиза хубаво до край. Явно има още някакъв реглаж на гнездата за ролките... утре ще пробвам някакви шайби - подложки от кече или гума, които да отдалечат малко и да оберат биенето. И ще сменя полукръглите болтове с плоски, които да потъват в капака. Освен ако няма някакъв друг чалъм, за който да ме посъветвате.

Собственото усилване и колони свирят но гъгнат, там вероятно има някакви избушили електролити, но това не ми е драма на този етап.

Освен това, тези месинговите водачи на лентата ляв и десен са много близко до пластмасата на капака и там също дере Ще снимам утре. Той самият водач е да винт, дали ако го развия ще се покаже малко по навън? Товава обаче няма ли да се измести лентата спрямо главите и единият канал да заглъхне? .

Другото, за което искам да попитам е транспорта на лентата. На Грундига има една опъната с пружинка лента с кече пред пластината, която притиска лентата към главата. Тук на Ухера няма такива глезотии. Мога ли нещо да направя, така че да е по-щадящо за лентите?

P.S. междувременно върнах към живот и един Grundig TK 17 L. Беше със скъсан основен ремък и разбъркана механика на старт - бутона, -бяха блокирали изцяло десните ботони.Едно лостче се беше извадило от гнездото си на невидимо място :) Този Грундих е моно, само на 9 м/с и беше между другото, за почивка между занимавките с Ухера - целта е Ухерът да стане пълноценен RtoR компонент в аудио системата.
« Последна редакция: 12 Декември, 2022, 02:23:07 от clockwiser »

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Сервиз за магнетофон
« Отговор #18 -: 12 Декември, 2022, 17:37:09 »
Здрасти колега clockwiser, прочетох и накратко:
1. Не си спомням за такова изискване, а не ми се вади моя 724 от шкафа и да пробвам. Просто, според мен, няма логика потенциометрите да са на 0?
2. Оригиналните винтове са достатъчно плоски. Поне сега можах да щракна моите и не виждам накъде да са по-плоски, и накъде да потънат? Иначе, носачите могат да се местят нагоре-надолу така, че малко да "стърчат" за да не опират ролките във винтовете. Има едни плъзгащи вилки под тях стегнати с по едно винтче.
3. Водача да, може също да се регулира нагоре-надолу. Но, първо не ми е ясно какво дере? Това са неподвижни части? Но, ако решиш да го "връцкаш" ще промениш воденето на лентата спрямо главата, а и ако местиш носачите по горната точка, то тогава отиваш на цялостна пренастройка на треакторията на лентата, вкл. главите? Не че е невъзможно..
4. Да, Ухера няма притискащо кече. Разчита се на натиска от опъна на лентата. И ако всичко по механиката е наред няма проблеми. И тук идеята е не толкова пазене на лентата, а повече износването на главата. Впрочем, не споменаваш главата в какво състояние е? Щото като си помисля, че на моите 724 и 520 сега са с трети глави. Голямо свирене беше навремето! :D
5. Погледнах, да си припомня какво беше това TK17L. Да виждал съм такива някога, но са доста по-нисък клас от 724, в което няма и нищо лошо, но както се казва за стоките "има и хубави, има и евтини". Впрочем оказва се, че и двете ти машини са набори.
 Относно звученето на неговите усилватели, споделих едно мое съмнение, но както казва колегата първо се пребори с механиката...
0888981645, 072365106

Неактивен clockwiser

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 12
  • Населено място: София
Re: Сервиз за магнетофон
« Отговор #19 -: 12 Декември, 2022, 23:29:41 »
Залепих хубаво плоскостта на предния капск, че играеше в рамката, сега стои притисната и слушам "гол" магнет. Намерих и едни подходящи гумени спейсъри, но утре ще ги мисля.  Това, което вади като стерео през моята модната уредба с мостови кабели на колоните надминава всичките ми очаквания. Досега не бях слушал стерео магнетофон, но това е по-добро от всичко, което съм чувал в съзнателния си живот. Все едно съм влязъл в китарата на Пако де Лусия. То явно и записът ми е добър, купих го на сляпо от някакъв битак из Европата.Започвам да се зарибявам сериозно!

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Сервиз за магнетофон
« Отговор #20 -: 13 Декември, 2022, 14:27:42 »
Добре си се справил . Магнетофона е хубав . И механиката и електрониката ги бива .  Звука ти харесва . Ами няма по -  хубава звукова ксртина от лентовата . Звучи верно  , и меко , човешки звучи . Успех пожелавам !

Неактивен clockwiser

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 12
  • Населено място: София
Re: Сервиз за магнетофон
« Отговор #21 -: 13 Декември, 2022, 16:16:44 »
При дълга лента към края почна да се задъхва, в един момент започна да изхвърля от главата лентата по-бързо, отколкото приемащата ролка смогва да навива, но все пак съм сложил квадратни ремъци "на око", вместо оригиналните кръгли. Има и едно механично проскърцване и пъшкане някъде откъм въртящите части, предполагам, че нещо по осите на въртящите части трябва да се смаже,гнездата, в които се движат ремъците ги измих с клечка за ухо с изопропанол. Добрият вариант е потенциометрите и контактите също да се промият с контактен спрей, но за това събирам смелост и информация, да не направя някоя беля.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Сервиз за магнетофон
« Отговор #22 -: 13 Декември, 2022, 16:25:16 »
Ако ремъка е  опънат , не е причина  ремъка .  Триенето в подкатушката  виж . Също и водещата ролка .

Неактивен clockwiser

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 12
  • Населено място: София
Re: Сервиз за магнетофон
« Отговор #23 -: 15 Декември, 2022, 10:30:45 »
Кое е подкатушка?  ???

Неактивен silver_bolt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 101
  • Населено място: София
Re: Сервиз за магнетофон
« Отговор #24 -: 16 Декември, 2022, 07:34:35 »
"Подкатушка" - това, върху което слагаш ролката с лента. "Катушка" на руски е ролка.

Първи съвет: НЕ ПИПАЙ ВОДАЧИТЕ покрай главите! Малко вероятно да са разместени. Ако обаче ти ги разместиш, после е голяма болка в задника да ги наместиш правилно. Много по-вероятно е проблеми с воденето на лентата да са причинени от мръсна тонролка. Почистия я и ѝ капни малко масло на оста.

Втори съвет: за да свирне един магнет добре, ВСИЧКО трябва да се почисти идеално и да се смаже. Гарантирам, че тия чаркове не са виждали масло в последните 40 години. Това означава сваляне на всички видове предавки и "подкатушки", идеално почистване със спирт на гумените им повърхности, отвора за оста и самата ос. После смазване с тънко минерално машинно масло. Добра работа върши масло за шевни машини. Задължително сипи масло и на мотора - със спринцовка и по-дебела игла, директно където оста излиза от лагера. Възможно е да има някакво кече там, което също е добре да напоиш с масло.

Много внимавай като разглобяваш колко шайби вадиш, от къде и в каква последователност са наредени! СЪщо така не разглобявай всичко наведнъж. Първо едната предавка - разглобяване, чистене, смазване, сглобяване. После следващата. Отнема време, но не повече от един мързелив неделен следобед.

Трети съвет за това, че приемащата ролка не смогва: помня, че предавката, отбелязана на снимката, създава големи проблеми. Състои се от две или три части, между които има кече - идеята е че това позволява приплъзване, за да не опъва лентата прекалено силно. Там нещо не е в ред. Отново, почисти и смажи идеално.
« Последна редакция: 16 Декември, 2022, 07:44:40 от silver_bolt »

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Сервиз за магнетофон
« Отговор #25 -: 16 Декември, 2022, 09:20:37 »
Това за кичето е много голяма подсказка. Евала на колегата. От омазнено и стиклявено кече произхождат много проблеми.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен clockwiser

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 12
  • Населено място: София
Re: Сервиз за магнетофон
« Отговор #26 -: 16 Декември, 2022, 12:18:33 »
Това означава сваляне на всички видове предавки и "подкатушки", идеално почистване със спирт на гумените им повърхности, отвора за оста и самата ос. После смазване с тънко минерално машинно масло. Добра работа върши масло за шевни машини. Задължително сипи масло и на мотора - със спринцовка и по-дебела игла, директно където оста излиза от лагера.

Благодаря много за съветите! От такава инструкция имах нужда. Сега свири велико, но се чува едно проскърцване и пъшкане от трансмисията.
Ако правилно разбирам, идеята е всяка такава ролка, като показаната на снимкиата подкатушка и гумираните фрикционни колела, както и осите под пластмасовата част на самите шпули, на които се поставят ролките с лентата да се разглоби: да се освободи горната полузатворена шайба, всичко да се извади едно по едно докато остане гола ос, да се изчисти, смаже и сглоби наново. Единствено се питам, дали фино масло е добро решение, или малко грес?

Мисля, че ще се справя. Само оста на маховика ме е шубе да я разкостя, защото трябва да разкача отново много неща, лостове и пружини и си е дърпане на дявола за опашката.

Неактивен silver_bolt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 101
  • Населено място: София
Re: Сервиз за магнетофон
« Отговор #27 -: 04 Януари, 2023, 21:47:59 »
Само масло! Елементи, които се въртат с високи обороти се мажат само с масло. Имай предвид, че моторът в тоя Ухер като нищо развива 1300-1400 оборота в минута. За съжаление не мога да ти кажа точен вид масло, имам предвид като вискозитет, но такова за шевни машини върши добра работа и се намира сравнително лесно. Някъде веднъж бях видял и масло, на което пишеше че е специално за електромотори на вентилатори. Висококачествено масло, за високи обороти, висока температура и да не е прекалено тънко.

Грес евентуално може да сложиш съвсем малко на някои лостове, където се търкат голи метални повърхности една в друга.

При разглобяването на магнета внимавай с полузатворените шайби - загерки им се вика. Има специални клещи за тях, които действат обратно - като ги стиснеш, челюстите се разтварят, за да разхлабят зегерката и да я свалиш/сложиш. Клещите не струват много, а са безценни за тази работа. Без тях пак може да свалиш зегерката, но е трудно, а слагането ѝ обратно още по-трудно. Да не говорим, че като нищо Ухерът по някое време ще се сдобие с другарче по ролки, а в почти всички ги има тия зегерки.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Сервиз за магнетофон
« Отговор #28 -: 05 Януари, 2023, 19:04:08 »
Даа обърнах София преди две години когато ремонтирах моя 724 Stereo и намерих едни клещи, които почти ставаха, но видяха и малко запилване и след това вече бяха точния инструмент. Преди това и аз процедирах със заместителни методи за вадене и вкарване, но не си струва зора.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Сервиз за магнетофон
« Отговор #29 -: 05 Януари, 2023, 20:58:40 »
И аз преди години се мъчех с "обходни технологии", но докато не си купих 4 вида зегер клещи. Вярно, както пише origo, се наложи препилване на шмиргела, но от тогава нямам проблем.
А относно по-горното, за смазките някъде май писах, че ползвам само синтетично моторно масло 5W30 и нямам проблем вкл. и с касетните. Иначе, грес само на плъзгащи и клатещи се лостови двойки.
0888981645, 072365106

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |