| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Флопи устройство за Правец 16  (Прочетена 2730 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: Флопи устройство за Правец 16
« Отговор #15 -: 12 Декември, 2022, 08:33:19 »
А дали ще мога дискетите да ги форматирам на 1.2 мегаб. и да ги използувам като такива с това флопи или самите 1.2мегабайтови дискети са други,по-различни?
Например ако го монтирам на 286 и в биоса му е казано че е 1.2мб и всичко бачка нормално?
Не е въпроса за четене на стандартни 360кб дискети, а дали ще може самото флопи да си ги форматира за него си?
Защото гледам на дискетите има различни надписи,някой може и да станат на 1.2мб!
« Последна редакция: 12 Декември, 2022, 08:40:19 от lopesbroko »

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: Флопи устройство за Правец 16
« Отговор #16 -: 12 Декември, 2022, 08:41:07 »
различни видове са?

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: Флопи устройство за Правец 16
« Отговор #17 -: 12 Декември, 2022, 09:35:01 »
...
Защото гледам на дискетите има различни надписи,някой може и да станат на 1.2мб!

Ако самия флопи драйв поддържа 1,2 MB, дискетите трябва да са DS/DD (double side, double density).

Неактивен Didson

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 8
Re: Флопи устройство за Правец 16
« Отговор #18 -: 12 Декември, 2022, 10:02:58 »
Ако самия флопи драйв поддържа 1,2 MB, дискетите трябва да са DS/DD (double side, double density).

Говорим за 5.25 инчови дискети:

DS/DD няма как да се форматират на 1.2МВ.
Трябва да са DS/HD (Double Side/High Density)

DS/DD неформатирани са 500КВ и след стандартно форматиране (IBM) стават 360КВ.
DS/HD неформатирани са 1.4MB и след стандартно форматиране (IBM) стават 1.2МВ.

Помня, навремето (преди 20 години) имаше някаква програма FDFORMAT, която можеше да форматира
5.25 DS/HD дискети нестандартно на 1.44MB.
Тогава така копирахме 3.5 инчови дискети 1.44MB върху 5.25 инчови DS/HD, но мисля, че трябваше за да се
четат да се зареди и една резидентна програма 800.COM за да се четат 5.25 инчови 1.44MB дискети след това.
 

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: Флопи устройство за Правец 16
« Отговор #19 -: 12 Декември, 2022, 11:28:48 »
Прав си - обърках плътностите!

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: Флопи устройство за Правец 16
« Отговор #20 -: 12 Декември, 2022, 12:49:56 »
интересно, не знаех за това с зеленият и червеният светодиоди хех. И аз имам разни на вид еднакви флопита с червени и зелени светодиоди , например много червени TEAC и само един зелен  :D
ИНаче ако наместиш в BIOS-a да е на 360к няма ли да ти реши проблемът?

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: Флопи устройство за Правец 16
« Отговор #21 -: 12 Декември, 2022, 12:57:36 »
За биос говорим при 2,3,486?Мисля ,че преди време пробвах и дава грешки не си спомням добре.Пак ще пробвам.Някой по-горе писа,че при ХТ-машина няма да има проблем да чете 360кб дискети със ХТ-контролер.Имам Български имам и западни.ще пробвам.

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
Re: Флопи устройство за Правец 16
« Отговор #22 -: 12 Декември, 2022, 13:24:20 »
...
По принцип ги чете,но дава все някакви грешки доста се мъчи и т.н.Общо взето даже и записва файлове на 360кб.дискети,но после друго 360 кб флопи едва ги чете и то някой от записаните файлове.Възможно е даже според мен и да повреди дискетите. Съмненията са ми,че тези флопита ще си останат за колекция,а не за употреба.Ако някой знае начин да се лепи нешо някъде или да се лъже превключвател?Може да има вариант да се използува като 360 кб.
има доста джъмпери - може и да има начин да се превключи, но никаде не намирам описание-мануел някакъв?
Описаното поведение е нормално за тази комбинация и много е изписано по темата. Най-общо казано, DD дискети ФОРМАТИРАНИ и ЗАПИСАНИ на 360КВ флопи се ЧЕТАТ без проблем на такова с капацитет 1.2МВ. Обратното не е гарантирано. Дори форматът да е направен на 360КВ устройство, записаното след това на 1.2МВ флопи може да НЕ СЕ ПРОЧЕТЕ от първото. Основната причина за това са размерът на главите (два пъти по-малки на 1.2МВ) и "геометрията" на записа (TPI и т.н.). Отделно старите носители много бързо зацапват главите и за надеждни четене/запис последните трябва да се почистват преди работа. Налагало ми се е да правя това на всеки 5-10 дискети.
Джъмперите на тези устройства винаги са били "предизвикателсво". За съжаление с малки изключения, всеки производител ги именува по различен начин и често се налага да гадаем. В този случай сме улеснени, защото е отпечатана "легенда":
  • DS 0, 1, 2, 3 - избор на номер на устройство. Избран е #1, което позволява да се включи като А (на крайния съединител на кабела) или В (на първия съединител) без да се променя нищо
  • АТ / ХТ - включва се в зависимост от хоста (АТ или ХТ). В момента е на АТ
  • DC / RY - указва какъв сигнал се подава на линия 34 на интерфейса (Disk Change или disk ReadY). За АТ режим трябва да е DC, както е в момента.
  • MS / MM - кога да се включи двигателя. MS - при избрано устройство; ММ - по сигнал Motor On
  • МВ - ПРЕДПОЛАГАМ, че управлява скоростта на въртене (едно-скоростен или дву-скоростен режим) за различните типове носители (по сигнал Density Select).
С последното трябва да се експериментира.
И накрая, но не по значение, трябва да се има в предвид и версията на операционната система.

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
Re: Флопи устройство за Правец 16
« Отговор #23 -: 12 Декември, 2022, 13:33:43 »
...
Помня, навремето (преди 20 години) имаше някаква програма FDFORMAT, която можеше да форматира
5.25 DS/HD дискети нестандартно на 1.44MB.
Тогава така копирахме 3.5 инчови дискети 1.44MB върху 5.25 инчови DS/HD, но мисля, че трябваше за да се
четат да се зареди и една резидентна програма 800.COM за да се четат 5.25 инчови 1.44MB дискети след това.
Въпросната програма съм я включил в пакета на SPS DOS-16 v3.30, за който писахме преди време :о).

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: Флопи устройство за Правец 16
« Отговор #24 -: 12 Декември, 2022, 14:00:40 »

    • DS 0, 1, 2, 3 - избор на номер на устройство. Избран е #1, което позволява да се включи като А (на крайния съединител на кабела) или В (на първия съединител) без да се променя нищо
    • АТ / ХТ - включва се в зависимост от хоста (АТ или ХТ). В момента е на АТ
    • DC / RY - указва какъв сигнал се подава на линия 34 на интерфейса (Disk Change или disk ReadY). За АТ режим трябва да е DC, както е в момента.
    • MS / MM - кога да се включи двигателя. MS - при избрано устройство; ММ - по сигнал Motor On
    • МВ - ПРЕДПОЛАГАМ, че управлява скоростта на въртене (едно-скоростен или дву-скоростен режим) за различните типове носители (по сигнал Density Select).


    безценна информация, веднага си я копирам някъде   :hi:

    Неактивен lopesbroko

    • Квантов генератор
    • ****
    • Публикации: 565
    • Населено място: град Добрич
    Re: Флопи устройство за Правец 16
    « Отговор #25 -: 12 Декември, 2022, 15:01:36 »
    Аха,джъмперите?благодарско,като гледам май е настроено както трябва.

     

    ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

    Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
    ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
       Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
      Creative Commons Attribution License.
      Текстът на договора за ползване на български
    Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

    Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |