| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Флопи устройство за Правец 16  (Прочетена 2729 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен аnthim

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 19
Флопи устройство за Правец 16
« -: 20 Ноември, 2022, 09:21:23 »
Здравейте,

преди няколко дена приятел изнамери клавиатура за Правец 16 и вчера имах време да го разгледам. Видях, че има модерни решения за обмен на файлове използващи Compact Flash, IDE, USB или флопи емулатор, но в името на духа на тогавашното време реших да ползвам доброто старо флопи. Освен това имам 20-на дискети, чието съдържание искам да запазя. Флопи устройството, производство на Кочо Цветаров, е в лошо състояние - ръжда по релсите, пукнатини по някои ел. компоненти и интегрални схеми, механиката на двигателя също изглежда зле. Мислих си следните варианти:

  • да дам флопито за ремонт (има ли сервизи, които да се занимават с това?)
  • да се опитам сам да го поправя (предполагам има схеми из интернет, но как стои въпроса с частите?)
  • да купя ново флопи
  • да забравя за флопито и да използвам някой от новите решения, мрежова карта, сериен/паралелен кабел и т.н.

Вариантът с новото флопи изглежда най-привлекателен, но и доколкото търсих в интернет най-недостижим, особено ако човек търси някой надежден японски модел. Та, ще се радвам да споделите вашия опит или идеи по темата.

П.П. Забравих да питам за дискетите - предполагам все още може да купят (вероятно употребявани).

Активен mvnaudio

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 72
  • Населено място: гр.София
Re: Флопи устройство за Правец 16
« Отговор #1 -: 20 Ноември, 2022, 09:35:14 »
Пусни една снимка на електрониката.
Някой може да има части.
В една обява за електронна скрап видях няколко платки.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: Флопи устройство за Правец 16
« Отговор #2 -: 20 Ноември, 2022, 09:50:33 »
За автентичност и за да можеш да използваш реални дискети ти трябва поне един флопи-драйв. Но ако искаш този Правец не само да го гледаш, но и да си го ползваш ти препоръчвам и един Gotek, на който да флашнеш FlashFloppy. Това ще ти позволи да инсталираш и въртиш програми свалени от Нета.

За повече информация виж тук: https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=16308.msg123817#msg123817
« Последна редакция: 20 Ноември, 2022, 10:12:39 от CVT »

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: Флопи устройство за Правец 16
« Отговор #3 -: 21 Ноември, 2022, 20:20:38 »
Можеш , да му вържеш и едно стандартно 3.5" флопи, намират се под път и над път за по 5лв както и дискети колкото щеш. Просто трябва да са 720КВ или 1.44МВ , но форматирани като 720 като им залепиш тиксо на едното прозорче долу, че да излъжеш флопито за капацитетът им.
Друг вариант е да заредиш резидентен софтиер под DOS за да използваш дискети с 1.44МВ капацитет  Не си спомням имаше някакви такива програмки, но не съм ги тествал.
Е няма ,да е супер афтентитено, но поне ще си с флопи  :D

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
Re: Флопи устройство за Правец 16
« Отговор #4 -: 21 Ноември, 2022, 23:28:27 »
Бих се изненадал на ръжда по релсите, но знае ли човек. От моя опит мога да споделя, че най-големият проблем е зацапването на главите. Понякога ми е отнемало часове, за да успея да ги почистя, след което флопито започва да "мърка", или ако предпочитате "тик-така". По разбираеми причини по-трудна е "горната". А ако някой е имал неблагоразумието да освободи датчика за пътечка 0 и/или да си играе със стъпковия двигател на главите, нещата стават малко по-сложни. Но и за това има лечение. Във всеки случай ще помогне много, ако е възможно да видим някакви снимки на устройството.

Неактивен аnthim

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 19
Re: Флопи устройство за Правец 16
« Отговор #5 -: 26 Ноември, 2022, 17:05:10 »
Днес най-накрая намерих време да се занимая с флопито. За моя изнада крайния резултат беше, че флопито проработи и даже зареди ДОС от дискета, която със сигурност не съм ползвал от средата на 90-те. Понеже поискахте снимка, прикачвам една преди да започна работа. Накрая бях омазан в мръсотия и нова смазка и реших да не пипам телефона, но резултата беше просто чисто устройство. "Ръждата" по релсите се оказа втърдена смес от стара грес и прах. Явно устройството е било в стая където се пуши, защото щом започнах да го чистя се появи миризма на цигари. Не съм наясно защо, но в момента има все още лека миризма, докато в началото нямаше никаква. Единственото за което имам едно наум, е че поради липса на опит с ремонт на такива устройства реших да използвам течна силиконова смазка, но поне сега блока с главата се движи гладко.

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
Re: Флопи устройство за Правец 16
« Отговор #6 -: 27 Ноември, 2022, 00:06:55 »
Поздравление за успешното съживяване!
Сигурно ли е, че това флопи е българско? Няма нито една българска/съветска схема, което е много странно. Няма наши транзистори 2Т36** или кондензатори КЕА, които изобилстват в подобни устройства. Не виждам и резистори с надписан номинал, а само такива с цветен код, тримери BOURNS и шунтове вместо ПИС-ове?! ...
Иначе за смазване на релси и други триещи се повърхности използвам... бяла трансмисионна грес. Не се разтича, не съхне, не клеясва, не омазва всичко наоколо и издържа дълго време. Разбира се в много малко количество и внимателно нанесена.

Неактивен аnthim

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 19
Re: Флопи устройство за Правец 16
« Отговор #7 -: 27 Ноември, 2022, 08:06:57 »
Мисля, че флопито не е българско. Това го разбрах след като реших сам да го ремонтирам и почнах да търся схеми за "Кочо Цветаров". Причината да мислих, че е българско бяха два етикета, да не кажа две бележки, които стояха полуразлепени. На единия пишеше "КМПТ Правец", още нещо и подпис, на другия "Кочо Цветаров", още нещо и полу-избеляла печатна дата 198х, където последната цифра така и не успях да разчета. Намерих тема от 2018, където доколкото успях да сравня, става дума за (почти-)същия модел сингапурско флопи. Разликата с модела които имам, е че при мен няма въпросната приставка. Затова като цяло бях скептичен дали флопито ще проработи само с почистване, защото не възнамерявах да търся схеми в случай на повреда.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: Флопи устройство за Правец 16
« Отговор #8 -: 27 Ноември, 2022, 15:00:16 »
Оказва се, че и моето флопи в Правец 16-ката е такова чиждестранно само че с кафеникава платка , никога не бях обръщал внимание  :blum1:

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
Re: Флопи устройство за Правец 16
« Отговор #9 -: 28 Ноември, 2022, 00:42:44 »
Въпросната приставка ме заинтригува. Оказа се, че тя е опционална добавка, с която потребителят може да получи сигнал на линия 34 от интерфейса за това, дали дискът се върти с номинална скорост (300 min-1). `123 включва два чакащи моно-вибратори, които се управляват от индексните импулси така, че ако скоростта е нормална, сигналът е постоянно активен. В противен случай се наблюдават импулси. Тук ще намерите ръководства и брошури за MPI 51/52/91/92, а описанието и схемата на приставката са съответно в "Секция 6" (Опции, стр. 91-92) и "Приложение Б" (стр. 98-99) на ръководството за модели 91/92. Осен това, схемата на стр. 104 подсказва, че данните от носителя може да се "прекарат" през добавката преди да се подадат към интерфейса. Можем да спекулираме какво ще правят там, вероятно минаващи през допълнителна логика (споменатите в другата тема XOR-ве). В приложената по-горе схема няма `86, освен на основната платка. И още една опция използва конектор J5. Тя сигнализира по линия 34, дали вратичката е отворена/затворена.
Явно това са функционалности, които са позволявали допълнителни възможности на потребителя за управление и вграждане в други устройства.

Неактивен zdimitrov

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: Шумен
Re: Флопи устройство за Правец 16
« Отговор #10 -: 30 Ноември, 2022, 20:33:21 »
Същото такова флопи при мен работи на Правец 8C. Понеже оригиналното на правеца е с някакви проблеми и (поне за сега) не можах да го подкарам, това тръгна с допълнителна платка Apple - IBM FDC (май трябва да е IBM FDD).
А флопито е MPI, моите са даже с оригиналните стиропорени кутии, а отдолу имат лепенка на Кочо Цветаров.
Темата за пускането на такова флопи за Правец 8 е тук: https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=9684.0

Много бързо се зацапват главите - не знам от моите калпави (стари) дискети ли е или е обща болест. При зацапването сериозно се влошава четенето. Ръчно чистене или с почистваща дискета и се решава проблема.

163021-0

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
Re: Флопи устройство за Правец 16
« Отговор #11 -: 01 Декември, 2022, 18:35:41 »
...
Много бързо се зацапват главите - не знам от моите калпави (стари) дискети ли е или е обща болест. При зацапването сериозно се влошава четенето. Ръчно чистене или с почистваща дискета и се решава проблема.
От носителите е. Затова моите отдавна са на образи. Ако трябва да прехвърлям нещо, ползвам 3.5" флопи и/или NC + LPT. А ако все пак се наложи да чета стари 5.25" дискети, главите се зацапват и още на 5-та започват да "вият". Разбира се, следва почистване. :о)

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: Флопи устройство за Правец 16
« Отговор #12 -: 11 Декември, 2022, 20:37:07 »
Имам две флопита 1.2 мегабайтови - маркови със зелен светодиод,което означава,че са 1.2 мб!Неписания закон е такъв,че ако светодиода е червен е 360 килоб.
Въпросът ми е как мога да чета с тях 360 килоб.дискети???По принцип ги чете,но дава все някакви грешки доста се мъчи и т.н.Общо взето даже и записва файлове на 360кб.дискети,но после друго 360 кб флопи едва ги чете и то някой от записаните файлове.Възможно е даже според мен и да повреди дискетите.Съмненията са ми,че тези флопита ще си останат за колекция,а не за употреба.Ако някой знае начин да се лепи нешо някъде или да се лъже превключвател?Може да има вариант да се използува като 360 кб.
има доста джъмпери - може и да има начин да се превключи, но никаде не намирам описание-мануел някакъв?
« Последна редакция: 11 Декември, 2022, 21:02:04 от lopesbroko »

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: Флопи устройство за Правец 16
« Отговор #13 -: 11 Декември, 2022, 21:04:56 »
С това разположение се разпознава като А-първо

Неактивен imagination

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 125
  • Населено място: Варна
Re: Флопи устройство за Правец 16
« Отговор #14 -: 11 Декември, 2022, 21:45:00 »
За XT със стандартният контролер трябва оборотите да се свалят на 300 rpm. На панасониците има джъмпер до него пише 1m.
За твоето обаче не намирам никаква информация. Има и хард решение. Към платката на мотора отиват обикновенно 3 проводника - два захранване и един за оборотите. Кой точно е проводника и какво е активното ниво - опитно. 
Поздрави.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |