| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: SPS DOS-16 v3.30  (Прочетена 3336 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
SPS DOS-16 v3.30
« -: 19 Ноември, 2022, 19:18:32 »
Колега от форума ме помоли за дискета със SPS/DOS-16.
Предполагам, че това би било в интерес за всички тук и затова качвам образ на такава.
Бих искал да направя следните пояснения:
  • Образът не е свалян от Интернет, а е създаден от файловете на работещ "Правец 16".
  • В архива са приложени три формата (IMA, VFD, FLP) на дискета за първоначално зареждане, създадени с WinImage.
  • Ако се питате защо размерът на образа е 720КВ, ще намерите отговора на този адрес, както и друга полезна информация.
  • Съдържанието на папката DOS е такова, каквото е било преди 30+ години. Не съм го сравнявал с друга аналогична версия и има вероятност за липси.
  • Възможно е да има и някои допълнителни инструменти. Постарах се да ги махна, но може да съм пропуснал нещо.
  • Въпреки, че не съм имал проблеми досега и файловете са тествани за вируси с нови и дори с древни програми ;о), бъдете предпазливи. Ползвате ги на своя собствена отговорност и не нося такава за щети и загуби произтичащи от това!

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: SPS DOS-16 v3.30
« Отговор #1 -: 19 Ноември, 2022, 23:49:04 »
Ще го пробвам, само се чудя как ще зареди като самият DOS 3.0 не поддържа малки дискети изобщо.  :disk:

https://en.wikipedia.org/wiki/MS-DOS

Неактивен Didson

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 8
Re: SPS DOS-16 v3.30
« Отговор #2 -: 20 Ноември, 2022, 01:07:43 »
Ще го пробвам, само се чудя как ще зареди като самият DOS 3.0 не поддържа малки дискети изобщо.  :disk:

https://en.wikipedia.org/wiki/MS-DOS

Това е DOS-16 3.30, който е модифициран IBM PC DOS 3.30, а от версия 3.30 и IBM PC DOS и MS-DOS поддържат 3.5 1.44MB флопи.

Иначе този ДОС-16 зарежда и работи без проблем, няма вируси и е почти пълен пакет, какъвто до сега не съм виждал.
В IBM PC DOS 3.30 има и BASIC,BASICA и EDLIN, които тук ги няма. Може би не са ги слагали в SPS/DOS-16 или
просто и колегата ги няма.

Още веднъж благодарности на Грет  :drinks:

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
Re: SPS DOS-16 v3.30
« Отговор #3 -: 20 Ноември, 2022, 18:49:37 »
... DOS 3.0 не поддържа малки дискети изобщо...
Това е DOS-16 3.30, който е модифициран IBM PC DOS 3.30, а от версия 3.30 и IBM PC DOS и MS-DOS поддържат 3.5 1.44MB флопи.
Иначе този ДОС-16 зарежда и работи без проблем
...
Определението "малка" дискета може да се разбира двузначно.
В случая е важен форматът 720КВ, който за да бъдем по-точни се поддържа от ДОС 3.2, както се вижда в тази архивна статия на Microsoft.
В "Справочник по Персонални Компютри" (Техника, 1988, стр.142) откриваме таблица, макар и непълна, на произвежданите в НРБ дискети. Обърнете внимание на модел ЕС5259 и забележката под нея. Вече нямам спомен, дали на времето съм ползвал такива дискети. Не можах и да открия пример за тях, а само неясни снимки на техен вариант под номер ЕС5281. Интересното е, че са с емблемите на ИЗОТ и Видеодрагор :о).
Но да се върна на темата, за създаване на образа е използвана 1.44" дискета със закрит отвор за плътност. Гарантирам, че Правец-ът зарежда без проблем от такава дискета във FDD 1.44" свързано като устройство 0 на оригиналния контролер.  Подробностите са в цитираната по-горе статия.

... няма вируси и е почти пълен пакет, какъвто до сега не съм виждал.
В IBM PC DOS 3.30 има и BASIC,BASICA и EDLIN, които тук ги няма. Може би не са ги слагали в SPS/DOS-16 или
просто и колегата ги няма.
...

Нямам инсталационна медия на тази ДОС. Взех компютъра с нея, и както казах файловете са такива, каквито са били тогава.
На няколко пъти се е налагало да възстановявам машинката, но винаги връщах същата ДОС :о).
Радвам се, че все още може да е от полза.  :drinks:

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: SPS DOS-16 v3.30
« Отговор #4 -: 20 Ноември, 2022, 19:04:19 »
Тези 5¼" дискети Видео Драгор са доста редки!  :hi:  :good:  :bravo:

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: SPS DOS-16 v3.30
« Отговор #5 -: 21 Ноември, 2022, 18:57:07 »
объркал съм се, че е префасонирана версия на 3.0 весто 3. 30  :blush: . Ще трябва, да си поиграя, да си направя бултваща голяма 360КВ дискета с този SPS DOS за Правец 16-ката :) щом сте качили само образ на малка 720КВ. Един съфорумник ме открехна преди време ,че версия 3.31 поддържа дори големи дялове от по 512МВ за дяловете на твърдите дискове  :D , Това май би било ултиматната версия за ХТ машини с 640КВ памет, оборудвани с ХТ-IDE , че версия 3.30 поддържа само до 32МВ дялове, което разбира се за повечето Правец-и 16 е предостатъчно, ако са със здрав все още оригинален MFM диск от по 20МВ (макар, че има и по-големи от по 40МВ ама са по-редки)

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
Re: SPS DOS-16 v3.30
« Отговор #6 -: 21 Ноември, 2022, 23:03:27 »
Прилагам образ за 360КВ.
В папка DOS оставих само някои основни инструменти (по мое скромно мнение).

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: SPS DOS-16 v3.30
« Отговор #7 -: 21 Ноември, 2022, 23:52:35 »
супер благодаря! предполагам си оставил най-важните неща , като например :
FORMAT.COM, SYS.COM, FDISK.COM, DEBUG.COM
 :hi:

Впрочем ето 2 много полезни програмки за DOS ,
с тази можете да правите "образи" от дискети DISK2IMG.EXE
с тази съответно да записвате "образи" на дискети  IMG2DSK.COM

Много са удобнни да си създаваш или записваш директно от Правец 16ката или всяка друга машина под DOS :)

« Последна редакция: 22 Ноември, 2022, 00:03:36 от FAMICOM_87 »

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
Re: SPS DOS-16 v3.30
« Отговор #8 -: 22 Ноември, 2022, 00:18:30 »
Да, както и някои други.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: SPS DOS-16 v3.30
« Отговор #9 -: 22 Ноември, 2022, 00:21:11 »
ехе и всичко това се е побрало :) супер!  макар че повечето от тия програми, дори не знам за какво служат  :blush: :unknown:

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
Re: SPS DOS-16 v3.30
« Отговор #10 -: 22 Ноември, 2022, 00:32:46 »
Ами да, на времето 360КВ побираше и много, и малко.
А за останалото, нали знаеш, Гугъл знае всичко ;о)
Сега виждам, че съм оставил една много полезна в контекста на темата програма - FDFORMAT.

Неактивен sve

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 41
  • Населено място: Sofia
Re: SPS DOS-16 v3.30
« Отговор #11 -: 22 Ноември, 2022, 10:41:17 »
BTW: Посочената в справочника ЕС5259 - DS/QD е 5"1/4 дискета и не е 720к 3"1/2 дискета без прозорче за плътност.
Въпреки че уж по спецификация на QD 5" дискета може да запишеш 720к не си спомням да имаше такъв стандартен формат. Даже и за ДОС като форматираш на 5" опциите ти са или 360 или 1.2.
Със специална програма и може би 1.2 флопи може и да може да се докара 720к, но не е стандартно.

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
Re: SPS DOS-16 v3.30
« Отговор #12 -: 22 Ноември, 2022, 20:05:08 »
BTW: Посочената в справочника ЕС5259 - DS/QD е 5"1/4 дискета и не е 720к 3"1/2 дискета без прозорче за плътност.
...
Да, ЕС5259 е 5.25". Не намерих нейна снимка и затова показах друга DS/QD дискета - ЕС5281.
Факт е, че сме произвеждали такива дискети, но не си спомням да съм ги ползвал.

...
Въпреки че уж по спецификация на QD 5" дискета може да запишеш 720к не си спомням да имаше такъв стандартен формат. Даже и за ДОС като форматираш на 5" опциите ти са или 360 или 1.2.
Със специална програма и може би 1.2 флопи може и да може да се докара 720к, но не е стандартно.
Относно 1.2МВ флопи, трябва да имаме в предвид следното. Нормално то се върти с 360 min-1 и за да работи с дискети 720КВ DS/QD трябва да поддържа и скорост 300 min-1, както и съответните трансферни скорости за тези режими, а те се управляват от контролера. Ако производителят е предвидил възможност за потребителски настройки, това става с джъмпери на самото флопи. Разбира се, контролерът и ДОС също трябва да поддържат това. Много хубав пример е TEAC FD-55GFR-7149. След като магията с джъмперите е направена, устройството се обявява в BIOS (говорим за АТ) като 3.5" 720КВ и всички са щастливи. Недостатъкът е, че се губи възможността за ползване на формат 1.2МВ. За съжаление, нямам DS/QD носители за проба. Но така или иначе, този формат не е разпространен.

...
Със специална програма и може би 1.2 флопи може и да може да се докара 720к, но не е стандартно.
Относно форматирането не е нужно да търсим далеч. Например DRIVER.SYS и DRIVPARAM покриват всички поддържани от Microsoft формати. И едно уточнение. Горните "неща" само указват типа на устройството по един или друг начин. Самото форматиране става с FORMAT.COM. Разбира се, има и специализирани програми с много по-високо ниво на контрол върху параметрите. Сещам се и за SFORMAT от NU, която за 1.2МВ флопи освен стандартните 360КВ и 1.2МВ предлага още 160КВ, 180КВ, и 320КВ, но в ръководството пише да се игнорират :D

Отделно от всичко това, темата малко се измести ;о).
За образа използвах обем 720КВ, просто защото той побира всички файлове на една дискета, която без проблем може да се ползва за начално зареждане на Правец-а.

Неактивен Didson

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 8
Re: SPS DOS-16 v3.30
« Отговор #13 -: 22 Ноември, 2022, 23:59:07 »
Като стана въпрос за дискети и SPS-DOS ми попадна една снимка на дистрибутива - 2 дискети по 360KB

162778-0

Неактивен аnthim

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 19
Re: SPS DOS-16 v3.30
« Отговор #14 -: 26 Януари, 2023, 09:26:21 »
Благодаря за образа на SPS DOS-16! Интересни неща намирам като се разровя из форума. Първият скрийншот ме кара да мисля, че този ДОС е брандиран за компютъра описан в тази тема. Помня, че през 80-те ползвах ДОС, който при стариране изписваше ДОС-16 на кирилица. Не помня дали беше на SPS или не. Знае ли някой какъв е бил този ДОС?

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |