| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Клавиатура за Правец-16  (Прочетена 875 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен аnthim

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 19
Клавиатура за Правец-16
« -: 13 Ноември, 2022, 16:59:25 »
Здравейте,

от десетина дни съм собственик на Правец-16 без клавиатура. При стартиране теста за паметта минава успешно и диска се чува как развърта, което ме обнадежди че машината е в работещо състояние. Показва съобщение за грешка 301, което е повече от ясно в случая.

Почнах да търся в интернет и намерих статии за свързване на стари IBM клавиатури към нови компютри с USB порт, докато аз се интересувам да свържа нова USB клавиатура към правеца (ДИН5) с идеята да си спестя наличието на още една клавиатура, но не намерих нищо по въпроса. Реших първо да ви питам дали знаете за такива решения и в зависимост от резултата да знам дали да пиша в раздела за обяви, че търся да купя клавиатура за Правец 16.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: Клавиатура за Правец-16
« Отговор #1 -: 14 Ноември, 2022, 17:18:33 »
Трябва ти ХТ клавиатура. Или такава с ключе ХТ-АТ. (оригиналната правешка има такова скрито вътре)
Или оригинална IBM модел М (тя няма ключе, но превключва режимите автоматично.
Последният ти на-евтин и одачен вариант е PS/2 към ХТ DIN конвертор , един колега от форума го продава , но не работи с USB клавиатури, а само с истински PS/2 или AT DIN-овски (пробвал съм го)

https://bazar.bg/obiava-27155100/prehodnik-za-pravets-16-za-vklyuchane-na-ps-2-at-ps-2-klaviatura

Неактивен аnthim

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 19
Re: Клавиатура за Правец-16
« Отговор #2 -: 14 Ноември, 2022, 21:05:34 »
Идеята за PS/2 клавиатура и адаптер изглежда добра, благодаря за предложението. Просто искам да си спестя още една клавиатура на бюрото, което и без това няма много място. За съжаление ще трябва да се разделя със сегашната USB клавиатура на която съм свикнал.

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Клавиатура за Правец-16
« Отговор #3 -: 14 Ноември, 2022, 21:40:58 »
Tам имаше някаква разлика.Има един сигнал Reset който Правец16 иска,въобще имат някой разлики разните модификации AT keyboard,освен ако има отделно ключе ХТ-АТ.
XT Keyboard
1 CLK
2 GND
3 DATA
4 VCC +5V
5 RESET

AT-XT Keyboard

1 CLK
2 DATA
3 NC
4 GND
5 +5V

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |