| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ремонт на Правец 8С, въпроси за тактови сигнали, клавиатура, памет  (Прочетена 3525 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен pplaninsky

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 20
  • Населено място: Монтана
дравейте,

трудно е да опиша всичко накратко, но ще се опитам да го разделя на кратки секции.

Като цяло си мисля, че или доста схеми са изгорели (от СМ*** серията)
или въобще не съм разчел схемите правилно и съм задълбал в глупости.
Предваритерно благодаря на всеки, който може да даде съвет.


1. Ремонтирам Правец 8С, пострадал от коризия в областта на паметите.
2. Изчетох висчко във форума (което) намерих.
3. В момента компютъра не биийпва на старт и изкарва екран пълен с боклуци, които не са отделно
   различими символи (де да бяха), а по скоро сляти бели полета с черни дупки и тук таме мигане.
   Виж снимките.
4. Проверил съм и презаписал всички РОМ-ове където е било необходимо.
5. Пътечките по платката са проверени и възстановени, където бяха прекъснати от корозията.
6. Адресните буфери (D44, D48) - работят - проверено с осцилоскоп - методично проверяване на
   всичките 16 адресни линии.
7. На вътрешната адресна шина излиза някаква активност при включване и после всичката активност умира
8. Тъй като имаше известни проблеми с РОМ-овете (виж по-долу), свалих файлове, които пише,
   че са за видео РОМа (D20 от схемата) и Флопи РОМа (D38) и ги записах на стандартни 2764 схеми,
   както е по документация. То и на самата дънна платка е маркирано 2764 на гнездата за тия
   РОМове (както и за другите два).

Въпроси:
1. Може ли Правец 8С да стартира без клавиатура?
   Доколкото видях в схемата - от там се чака само сигнал РЕСЕТ, който си подавам ръчно,
   с кабелче към маса и и краче 3 на конектора за клавиатурата.
   Също така СМ632 изработва РЕСЕТ при включване на захранването, според документацията.
2. При оставена на дънната платка само СМ633, генерираните сигнали RAS, CAS, Phi0, Phi1, Q3,
   изглеждат добре, вижте картинките.
3. При връщанета на останалите схеми СМ630, 631, 632 (сложих ги всичките на цокли),
   се появява “аномалия” в CAS и се наблюдава фазово изместване (jitter) във Phi0,
   Phi1, погледнете картинките. Тази аномалия може и да си е съвсем нормална,
   просто нямам база за сравнение.

Факти:
1. Компютърът в момента има само 8 чипа памет, т.е. 64К. Толкоз имах и ги сложи в банката за основаната памет.
   Допълнителната памет е просто празна. Но в 40 колони би трябвало да си работи само с 64К без проблем (дали?)
2. Няма клавиатура, но виж въпрос 1.

Любопитни факти:
* двата рома СМ7864Р-06 и -07, които съдържат BASIC и програмата МОНИТОР,
  се четат без провблем на  програматор и съдржанието изглежда правилно,
  в сравнение с файлове свалени от нета за ромовете на този компютър.
* в цокъла на видео РОМа (D20) беше забоден СМ7864Р-06, така ми дадоха дъното
  Явно някой си беше играл с него вече. При изчитане с програматор, се установява
  идентично съдържание с другия -06 чип, така че не е печатна грешка. На картинки в нета,
  гледам видео рома трябва да е СМ7864-10 (или 18 - не се вижда баш добре).
  Ако имате такъв за продан или може да го изчете с програматор, моля пишете.
* РОМ-а за флопита и центрониска СМ7832Р (D38) (по-късият чип) при изчитане - е пълен само с FF, т.е. празен.
  Явно е повреден. Но доколкото знам и без него компа трябва поне да бииип-не. Чета го каато 2732, защото
  изглежда това е еквивалента, но не съм сигурен. СМ7832Р = EPROM 2732

Работни материали:
* РОМ файлове от тук: http://pravec8.agatcomp.ru/danni.htm
* Документация (намерих във форума): https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=16043.msg119242#msg119242

Работни инструменти:
* Осцилоскоп
* Мултицет
* EPROM програматор
* Средства за предпазване от статично електричество: гривна, подложки, т.н.
* Поялници, разпоялници и т.н.
* LCD монитор с композитен вход

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Правец 8с - никога не стартира без клавиатура!!!Ей така пише простотии по екрана и не бипва!!!
Второ - мисля,че си търси другите 8 чипчета-памет.Не съм пробвал,не съм сигурен.
Трето,проследи и огледай да не е стигнала корозията към цоклите на големите чипове,или ако са нови тия цокли,дали ввсички шини са ок.
НЕ пречи да тръгне нормално без частите за флопи и центроникс.То.е. с тях или без тях трябва да ресетне и да бипне!Но без работеща клавиатера - не!
Ако символите ги реди един след друг надолу по екрана последователно - гори едно ид7!
Тестове - само с работеща клавиатура от друг или от 8А - други не стават.Понеже имат програмиран чип който си го търсят!
УСпех,като гледам не е чак толкова зле работата.
« Последна редакция: 13 Ноември, 2022, 08:27:34 от lopesbroko »

Неактивен pplaninsky

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 20
  • Населено място: Монтана
Здравейте,

Първо благодаря за съветите!

Малко "ъпдейт"

Вчера открих, че екрана, който показваще Правеца всъщност е графичен режим, затова нямаше букви (виж оргиналния пост). Сигналът GR беше постоянно висок и включваше компа в графизен режим. Детайли по-долъ.

В момента, Правеца вече тръгва (почти).  :D
При пускане на тока влиза в Монитор програмата и не бийпва.
Но после в монитора може да се пише от клавиатурата и да се изпълняват различни команди на Монитор програмата, например да се листва съдържанието на паметта. Ако се напише грешна команда - дори бийпва. За мен това е знак, че CPU-to и другите две големи схеми (631 и 632) са ОК. Както и по-голяма част от компа, тъй като освен, че не пуска Бейсик, всичко останало работи. За да покаже Асемблер инструкциите, да приеме вход от клавиатурата, да бийпне на говорителя и да показва видео, означава, че всички компоненти работят. Дори може да се пише и на Кирилица. Сега защо не стартира с надписа Правец - още не знам.

Допълнителната памет не е нужна. Работи си и без нея.

След това реших да видя какво ще стане ако отново махна клавиатурата. Някак си според схемите на Правец 8С (и Aplle IIe), все ми се струва, че липса на клавиатура, може и да спре стартирането, ама чак да блкоира в графичен режим и всичко да умира на осцилоскопа, не ми се вярваште.
Та изключих клавиатурата и дори клавиатурния буфер D18 (74LS374) и хоп - пак тръгна по същия начин - влиза в Монитор програмата директно, но разбира се не може да се пише, като няма включена клавиатура. Ще направя видео и ще го кача. Или с други думи, поне на този етап клавиатурата не прави разлика за началното стартиране. Така де, със и без клавиатура, показва екран с маймуняци (този път текст) и отдоло "*" и курсора мига. И можеш да си програмираш на Асемблер - ако ти стиска.

Как се стигна до тук
След вчерашното писане във форума, реших да запоя оставащите цокли за паметта и за клавиатурата и да сложа клавиатурния буфер D18. Оригиналният беше К555ИР23 (Руски), но беше толкоз корозирал, че му паднаха крачетата. Сега съм сложил един 74LS374, който е западния заместител и всичко е точно.

Докато слагах новите цокли открих още някои съсипани пътечки, или по скоро прекъснати 'via', дупките които свързват горна и долна страна на платката.
С много тънки жички ги оправих, прекарвайки през дупката и запоявайки отгоре на пътечка, а отдолу на крачетата. Според мен това е нещото, което съживи компа, тъй като имаше прекъснати адресни линии. И въпреки, че бяха само в областта на допълнителната памет, то адресните линии са общи и за двете банки и кой знае какво е ставало. Още баш не мога да си го обясня. Като разбера какво е станало, ще пиша. Лошото е че не си записах, кои линии бяха скъсани, за да мога сега да анализирам ситуацията, амс не ми се разпоява всичко наново само за да гледам какво съм оправяал.

Предполагам, че поправкат на тези адресни линии го оправи тък като наколкото байпас кондензатора, които върнах на платката няма как да дадат такъв ефект. Както и клавиатурата, не променя как точно стартира компа в момента.


Ще продължавам да пиша тук, за да го има за други колеги и за в бъдеще, ако евентуално някой се заеме с такъв вид ремонт.

Снимки
На снмиките показвам:
1. Началният екран, без включена клавиатура
2. Платката, както е в момента - без клавиатура и дори с изваден D18, клавиатурен буфер.
3. Програмата монитор, с включена клавиатура, за да мога да пиша. Но дори и в този случай, началният екран е същият като е точка 1.



Неактивен pplaninsky

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 20
  • Населено място: Монтана
Набързо, че стана късно и утре едвам ще се влача на работа ...
Компа работи, след като изпълних програмата Монитор следната команда
*E0000G

Бейсик се стартира и всичко работи.
Явно някакъв Авто-Старт РОМ не тръгва, ако някой знае как се оправя това - да каже.

Може би е липсващият трети РОМ на платката (CM7864P-10 или 18). По-къс, с едно краче дължина, от другите РОМове. Цокълът е заграден в червено на прикачената снимка. Аз си мислех, че той е за флопито, центроникса и RS232 сериен интерфейс. Но явно има още нещо в него. Ако някой го има на файл, моля да ми го пратите.




Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 477
  • Населено място: Пловдив
При първоначално стартиране монитора-а чете състоянието на цифровите входове 0 и 1 които в твоя случай се явяват клавишите F1 i F2 , ако има натиснат клавиш то монитора предава управлението на програма за тест на компютъра ( в твоя случай графичният екран ) и затова не стартира BASIC .
Провери цифровите входове дали няма счупени / прекъснати резистори ползвани като PullDown. Също така може да е дефектна IOU схемата която се грижи за четенето им .

браво за прекрасното описание
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен pplaninsky

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 20
  • Населено място: Монтана
Колега TheHungry,

няма думи да изразя благодарност!

Правеца вече работи!  :bravo:

Без твоя съвет кой знае къде щях да забия.
Оказа се pull-down резистора на F2, но по особен начин. Детайли по-долу.


Каква беше повредата?

Елемтарно, пин 16 на клавиатурния конектор беше отчупен. Съответно пина е плаващ (floating) откъм страна на дънната платка.
Предполагам, че ако бях рестартирал достатъчно на брой пъти, може би един от тях е щял да се разчете като нула и да тръгне.
И тогава съвсем щях да се объркам - представете си, един от 100 пъти тръгва. Ходи дебъгвай.

Собсвтената ми глупост

Бях го забелязал отчупения пин, но лично (с голямата си и разбираща кратуна) проверих, че това е клавиша F2 и го отсвирих.
"Че за какво ми е F2 - имам си по-големи проблеми", казах си аз.

Въобще не съм обърнал внимание, че това са цифровите входове SW0 и SW1, които са същите и на джойстик конектора,
вероятно оригиналните бутони на Apple II paddles.

А също така вероятно и оригиналните Запълнен и Празен Apple клавиш, които имат точно такива функции - да извикват Монитор програмата и т.н.

Решението

330 ома резистор, вкаран в конектора на джойстика межу пин 3 (SW1/F2) и пин 8 (GND), виж снимки.
Компютъра стартира и си работи.

Детайл
С този 'мод' (330 омовият резистор) може да стартирате Правец 8С и без клавиатура.
Да, няма да може да пишете, но поне ще стартира.

Следва
Имам и флопи, което е доста мръсно, но може и да си работи.
Следва да се опитам да го подкарам.
Намерих в Интернет РОМ файл за повредения РОМ чип (D38) Флопи/Центроникс драйверните програми.
Ще го запиша и ще пробвам да буутна.
Казвам повреден, защото се изчита като празен на EPROM програматора, но този чип е по особен,
вместо 28 има 24 пина. Може и да не го чета правилно и да си работи. Ще го пробвам.


Ама нямам никакви дискети - та ако някой може да даде съвет какво да правя без дискети или поне от къде да си сваля и запиша неща някак си ...
ще съм благодарен.
Сигурно има и тук във форума писано по въпроса за дискети/сваляне, та ще взема и да потърся и почета.


Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 477
  • Населено място: Пловдив
Колко краков е чипа и като какво го четеш ?
Реално там е boot програмата на флопи контролера и центроникса ( както и 80 колонната поддръжка май ) вече не помня а и не обичам 8Ц  .
Реално чипа може да е и 2732 или 2764 ( каквото са имали ) то не им трябва много място за тези работи .Без него няма да ти работи флопито със сигурност ( няма да може да boot-ва ).

Има много писано относно дискетите и начина на записването има , най лесно е с емулатор на флопи , скоро ще има и други интересни решения ( ако не ме домързи пак ) .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен hris

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: Варна
За да проработи флопи контролерa ще трябват и PROM-овете оградени на картинката освен I/O EPROM-a който вие сте оградили. И да те са различни и има значение кой къде се слага в двата цокъла. Защо не ползвате описанието на Правец 8С https://www.kn34pc.com/sch/sch_device/comp_pravetz_8c.html
Персонален компютър "Правец 8С" - сервизна документация [zip,pdf][51,7mb]
Съдържанието на Е8 Епрома за флопи контролера 2764 чип мисля само началото се използва. Има две версии в зип архива оригиналната която Centronics контролера практически е неизползваем заради калпавия драйвер и модифицирана с драйвер ProPrint за центроникса, който се разпознава от програмите: Pixit, PrintShop и др..
« Последна редакция: 14 Ноември, 2022, 20:58:34 от hris »

Неактивен pplaninsky

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 20
  • Населено място: Монтана
Здрвейте Колеги,

благодаря за РОМа.
Документацията вече я ползвам. Научих я наизуст почти.

Още малко ъпдейти

С двата малки ПРОМа, извадих късмет - намерих ги забутани надлежно в едно чекмедже.
Записах и "E8 (Центроникс с поддръжка на осемразряден знаков набор).bin" върху един 2764 ЕПРОМ, предполагам това е правилният (не калпавият РОМ), така ли?

Закачих флопито и тръгна. Така де - завърта и се чува типичното чаткане на главите на флопито.
Тъй като нямам дискети, не знам дали може да чете нещо самото флопи, но поне контролера работи и моторчета, които въртят дискетата и местят главите също.

Наблюдения

E8 (Центроникс с поддръжка на осемразряден знаков набор).bin е 8КВ.
Според документацията, този РОМ е 4К
Оригиналният чип, въобще няма пин, който да влиза в контакт с адресна шина А12.
Предполагам, поради същата причина - съдържа само 4КВ информация.


Някои въпроси

* Зашо "E8 (Центроникс с поддръжка на осемразряден знаков набор).bin" фаилът е 8КВ? Какво има в останалите 4КВ в този Е8 файл?

EDIT: Отговорих си сам: горните и долните 4К от файла Е8.....bin са почти идентични. Много дребни разлики. Записан е същият софтуер два пъти с някаква дребна корекция. Кой знае каква е.


Оригиналният чип СМ7732Р-А има само 24 пина, вместо 28, т.е. при него липсва адресна шина А12 въобще и той най-вероятно съдържа само 4КВ данни.

EDIT: Отговорих си сам: Да, точно 4КВ, еквивалентен е на 2732 ЕПРОМ.


В документацията на Руски език (вижте снимка по-долу) пише, че вторите 4К, може да съдържат “Програмно Обезпечение на потребилята” и че двете банки се превключват посредством мостче XP7, което като се отвори, дърпа А12 към +5 волта и селектира горните 4КВ от РОМа, което няма как да стане с оргиналния чип, защото той няма краче там въобще. Ще пробвам утре да мръдна мостчето, за да видя какво ще стане.
 
* Оригиналният чип, който беше в моя Правец 8Ц има маркировка СМ7732А и е пълен само с FF (празен). Съответно флопито не работи с този оригинален чип при мен. Каквито снимки намерих в нета на 8С-та, тези чипове са маркирани СМ7732Р А. Както при 8К ромовете СМ7864Р 06. При моят липсва буквата Р и се чудя дали този чип е просто повреден или като няма Р просто не е програмиран от фабриката, т.е. Р да стои за Programmed. Тук вече доста си измислям. Дали мога да го програмирам, ако това е така?

* Мога ли някъде да намеря .bin файл за този чип (СМ7732Р А) или някой да го копне. За разлика от Е8 файлът по-горе, този трябва да си е 4КВ. Или точно това е скапаният РОМ, в който Центроникса не работи.

EDIT: Отговорих си сам: Вероятно долните 4К от файла Е8....bin, нали?

* Може ли ннякъде да се намери BIN файл за двата малки ПРОМА (82S129 или К556РТ11)на FDC-то? Те изискват специален хардуер за четене и аз нямам такъв. Искам да ги “бекъпна” за всеки случай, че са доста стари Руски схеми. Какво има в тях? Доколкото рабрах State Machine за командване ан флопито, така ли е?

От чисто любопитство

* Защо РОМовете са маркирани CD, EF, E8, F8 = character ROM. Това адреснинете пространства на които са достъпни РОМовете ли са? Има и друга маркировка от документацията на български (вижте снимка) е: CD, EF, 8C и VBA. Предполгам 8С е от Праве 8Ц, тъй като е специфичен за него, а VBA е нещо свързано с Видео?
« Последна редакция: 15 Ноември, 2022, 03:06:59 от pplaninsky »

Неактивен pplaninsky

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 20
  • Населено място: Монтана
Здравейте отново,

някой може ли да отговори на въпроса за двата FDC ПРОМа КР556РТ11.

* Как може да се изчетат (бекъпнат). Нали са в крайна сметка памети. Не би ли следвало всеки ЕПРОМ програматор да може да ги чете. Подваваш адреси и чакаш битове. Виж за записам, може да има особености.

* Има ли някъде вече качени файловете от тези ПРОМове

Неактивен pplaninsky

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 20
  • Населено място: Монтана
Сам си отговарям, поне на част от въпроса. Файловете ги има качени.

Добавям BIN-чето за FDC с обърнатия чип. Трябва да се ползва 82S129 или руският 556РТ11. За нормалният вариант ще го кача по-късно, че не откривам къде съм забутал контролера.
[/s]

Нещо не довиждам днес, това е за Правец 16.

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 281
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Това което цитираш е за контролера на Правец 16. За 8Ц би трябвало да са същите като от стандартна FDC карта за Правец8. Мисля, че ги бях качвал някъде, но може и да се бъркам. Ако не ги откриеш, ще ги кача отново.

Неактивен pplaninsky

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 20
  • Населено място: Монтана
Това което цитираш е за контролера на Правец 16. За 8Ц би трябвало да са същите като от стандартна FDC карта за Правец8. Мисля, че ги бях качвал някъде, но може и да се бъркам. Ако не ги откриеш, ще ги кача отново.

Благодаря!
Да таке е - за Ппавец 16 е. Нещо не довиждам днес май.

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 149
  • Населено място: Самоков
Старите EPROM програматори поддържат КР556РТ11 /82С129/ например ALL11 или LABTOOL-48.
Прилагам съдържанието на 4-те PROM-a на флопи контролера за Правец 82.
Не си спомням коя двойка 5L, 5H или 6L, 6H се слагаше на 8С. :(
Надявам се колегите да подскажат.
« Последна редакция: 15 Ноември, 2022, 20:35:30 от -JonnS- »

Неактивен pplaninsky

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 20
  • Населено място: Монтана
Старите EPROM програматори поддържат КР556РТ11 /82С129/ например ALL11 или LABTOOL-48.
Прилагам съдържанието на 4-те PROM-a на флопи контролера за Правец 82.
Не си спомням коя двойка 5L, 5H или 6L, 6H се слагаше на 8С. :(
Надявам се колегите да подскажат.

Благодаря много за файловете!


Само за информация за бъдещи читатели:
Тези ПРОМове КР556РТ11 (82S129, 93427С) са от тип биполярни, които са доста бързи,
в срванение с ЕПРОМИ като 2764 (които мисля, че са MOS технология), 45 наносекунди, срещу 200 наносекунди.

За STATE машината на флопи контролера е нужно бързина от порядъка на 45-55 наносекунди, за да работи правилно.
Съответно четенето и писането на такива ПРОМове иизсиква специален програматор.
Не съм сигурен дали е заради скоростта, но предполагам, че е заради това.

Това е, което прочетох до момента, колко е вярно, не знам. Така че си четете и проверявайте и в други места.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |