| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: монитор чернобял ВКП-271  (Прочетена 1417 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
монитор чернобял ВКП-271
« -: 12 Ноември, 2022, 12:29:40 »
Днес ми попадна един монитор чернобял ВКП-271,от един склад.Но със извадено захранване и нарязани кабели от-към
потенциометрите , предпазителите и входовете.Монтирах едно щаси от София21 като премахнах тунера и мчу.Монтирах два резистора по 22 килоома на първия видеотранзистор съответно във веригите база-емитер и база-колектор.Входа го прекарах през разделителен електролитен кондензатор както е на фабричното шаси!Всичко тръгна от рас!Опроводих потенциометрите за яркост и контраст и монтирах женски чинч за вход понеже оригиналната букса е женска-антенна.Остана да вържа високоговорителя и да опроводя потенциометрите за звук,но това ще стане на по късен етап.Просто се зарадвах на работата на монитора!Искам да намеря някаква фабрична схема,но за сега- няма!Този монитор е 25 инча и е произвеждан м много малък тираж.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: монитор чернобял ВКП-271
« Отговор #1 -: 12 Ноември, 2022, 12:42:24 »
Ето го оригиналното шаси стопроцента работещо! има монтиран транзистар 2н3055  на огромен охладител отдолу.Най вероятно краен стабилизатор както при стандартната схема на София21?
Куплунзете са видими разбрах кое краче за какво е ,но явно ще има две захранвания или 3 ? Едни 30 волта за хоризонтал,24 за вертикалката и 12 волта за основно напрежение.Всички те са изработени в шасито на София 22 чрез пад-резистори и ценери!Освен  напрежението за хоризонтал което е направено с три транзисторен стабилизатор!От него с 56 ома и ценер 24 волтов на во-платката,създават нужното напрежение и така. . .
Монтирана е и малка платка нчу-със стабилизатор.Не се знае от кое напрежение ще взема ,за да направи нужните 12-14 волта за тва810.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: монитор чернобял ВКП-271
« Отговор #2 -: 12 Ноември, 2022, 12:52:12 »
До сега не бях виждал такъв, даже и в Нета!  :bravo: :bravo: :bravo:

Иначе платката му доста прилича на моя ВКП-170, но не е същата. Още снимки на ВКП-170/171 платката тук:
 
https://bazar.bg/obiava-28277494/novi-ne-montirani-platki-za-balgarski-monitor-vkp-171
« Последна редакция: 12 Ноември, 2022, 13:14:41 от CVT »

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: монитор чернобял ВКП-271
« Отговор #3 -: 12 Ноември, 2022, 13:26:00 »
Е тези ги намерих още докато търсих!Инъче е стандартна схема,с разлики в захранването!Понеже блока липсва,явно освен трафа е имало и платка ,на която са били филтриращите кондензатори,греца и стабилизатора без крайния транцистор.С ценерчета и резистори за другите напрежения.Понеже на ВКП171 виждам,че има два трафа???
На мястото където е стабилизатора при вкп171 , при мен е празно и има монтарана платка НЧУ.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: монитор чернобял ВКП-271
« Отговор #4 -: 12 Ноември, 2022, 13:57:11 »
Трафа е само един, ако не броим ТХО-то разбира се. Сторило ти си е че са два, защото го преместих от оригиналното му място, което е отдолу и го сложих отгоре да не ми люлее картината при 60 кадъра в секунда. На по-първите снимки е отдолу, а след това е отгоре.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: монитор чернобял ВКП-271
« Отговор #5 -: 12 Ноември, 2022, 14:06:57 »
И моя го монтирах най-долу в ляво където  имаше дупки фабрично - далече е и не люлее картината.Въпреки,че се получи перфектно ще възстановя оригиналната изработка като направя захранващ блок!Голям е и не е много грозен като замисъл.Ще е атракция.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: монитор чернобял ВКП-271
« Отговор #6 -: 12 Ноември, 2022, 15:26:32 »
Има интересен тежък и дебел ламарирен капак и панел за управление одзад заедно със входовете и захранващия кабел с предпазителите.
Отклонителната система е перфектно настроена да няма изкривявания.А кинескопа е нов понеже никога този монитор не е използуван.Както е закупен преди години е стоял в склад,докато колеги не са му взели трафа за мед и културно са затворили капака обратно.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: монитор чернобял ВКП-271
« Отговор #7 -: 12 Ноември, 2022, 16:06:09 »
Това което показваш на снимките не е монитор а телевизор. Сега какво си намерил в кутията му е друг въпрос. На задния капак не пише ли как се казва. Иначе то няма разлика в работатата на кинескопа в в мониторен режим и всичко си пасва. Шасито за София 21 си пасва супер. Но ако решиш да сложиш някакво оригинално шаси от монитор като посоченото в базара, няма да пасне на кинескопа. Много е голям и не знам колко киловолта дига ТХО то му. И дали тока през отклонителнителните бобини ще пасне за шасито. Не съм сигурен но като гледам снимката ти показваш 20" кинескоп, а мониторното шаси е за 14". То пасва на София 31 и подобни малки.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: монитор чернобял ВКП-271
« Отговор #8 -: 12 Ноември, 2022, 16:25:57 »
Това което показваш на снимките не е монитор а телевизор. Сега какво си намерил в кутията му е друг въпрос. На задния капак не пише ли как се казва. Иначе то няма разлика в работатата на кинескопа в в мониторен режим и всичко си пасва. Шасито за София 21 си пасва супер. Но ако решиш да сложиш някакво оригинално шаси от монитор като посоченото в базара, няма да пасне на кинескопа. Много е голям и не знам колко киловолта дига ТХО то му. И дали тока през отклонителнителните бобини ще пасне за шасито. Не съм сигурен но като гледам снимката ти показваш 20" кинескоп, а мониторното шаси е за 14". То пасва на София 31 и подобни малки.
Това е монитор,не телевизор пише го на капака дето съм го заснел по-горе.Писах също,че имам оригиналното шаси но с откраднато захранване и понеже бързах да го запусна монтирах шаси от софия 21-временно.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: монитор чернобял ВКП-271
« Отговор #9 -: 12 Ноември, 2022, 16:29:12 »
Това е монитор в оригинален фабрично дървен сандък.Просто е необичайно ГоЛеМиЧъК.Правен е най вероятно като поръчков,за презентации,зали и др.Има и ниска честота вход - ЗвУк.Може и да е бил към някой медецински апарат,понеже го намерих в склад в болницата.Но нямаме такива апарати които да използуват такъв монитор и не сме и имали освен старите видеозони които имаха видео изход за да се включи допълнителен монитор.
« Последна редакция: 12 Ноември, 2022, 16:34:43 от lopesbroko »

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: монитор чернобял ВКП-271
« Отговор #10 -: 12 Ноември, 2022, 16:53:05 »
Снимки в цял размер.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: монитор чернобял ВКП-271
« Отговор #11 -: 12 Ноември, 2022, 17:14:07 »
Няма съмнение че това си е ВКП-271. Освен това оригиналната му платка е малко по-различна от тези за ВКП-170/171, които нямат секция "звук". Това е сигурно супер рядък екземпляр, след като в Нета никъде другаде не фигурира. Само не ми е ясно от къде изкопаваш такива находки!  :unknown:

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: монитор чернобял ВКП-271
« Отговор #12 -: 12 Ноември, 2022, 17:36:42 »
Ми наскоро в същия склад намерих ремонтирах и профилактирах един Български магнетофон НОТА,с германиеви транзистори и емблема на респром!Уникален рядък модел.
Сигурен съм ,че в България има доста клийники или  други институции със стари складове където не са успели да се промъкнат СКРАБАДЖИИТЕ.Всеки скрабаджия си намира връзки или вратички към ценната техника за да я унищожи за жълти стотинки.За това говори и флопитата които бях намерил-без платки и Правеците -без жълти епроми!Добре,че бяха малки липсите и успях да подкарам доста техника!За съжаление от ИЗОТите-терминали бяха останали само белите кутии със захранващите блокове.С най голямо нахалство ми звънят от време на време намирайки телефонният ми номер от базара,и ме питат за платки от Правец.Че от 4-броя излизал един грам злато и кафеви кондензатори.Даже един ми предложи да си сменя кондензаторите с други,че да му продам кафевите.Смях.
« Последна редакция: 12 Ноември, 2022, 17:47:13 от lopesbroko »

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 922
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: монитор чернобял ВКП-271
« Отговор #13 -: 12 Ноември, 2022, 17:44:40 »
Мониторът е серийно произвеждан във Ворошилов и се е ползвал за изграждане на телевизионни системи (студиа) в учебни заведения, институти, също и за видеонаблюдения с чернобели камери.Работил съм в подобно заведение-имахме студио с две камери и пултове за управление на системата,мониторите бяха около 30 броя.Видеосигналът се предава по коаксиален кабел 75 омов.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 922
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: монитор чернобял ВКП-271
« Отговор #14 -: 12 Ноември, 2022, 17:49:47 »
Ако можеш пусни снимки на този магнетофон Нота,защото си мисля че имам всички български магнетофони, само такъв не. Иначе имам три НОТИ, но съветски.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |