| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Правец 16 IDE-XT BIOS  (Прочетена 5833 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен pizza

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 91
  • Населено място: Русе
Re: Правец 16 IDE-XT BIOS
« Отговор #45 -: 21 Октомври, 2022, 23:57:41 »
Първият ми диск беше ST-225, а вторият - СМ5508. Главите на миналите през мен СМ5508 често "залепваха", но тяхното раздвижване беше лесно без да се отварят. Но това са дискове от предишна на IDE-то ера ;о)
Може ли да качиш снимка от страна елементи с премахнати D11 (PAL-а долу в вляво) и D9 (EEPROM-а), както и една от страна спойки?

ST-225 братовчед ми продава, но не е тестван,
снимки в момента не мога да направя,
PAL-a не се чете от моя програматор btw.
когато имам платката под ръка ще снимам както каза.

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 281
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Правец 16 IDE-XT BIOS
« Отговор #46 -: 22 Октомври, 2022, 21:04:12 »
Цитат
PAL-a не се чете от моя програматор btw.

Той ако е заключен, от никой програматор няма да се чете ;) Аз малко се учудих на твърде смелото ти изявление "PAL-a лесен". Да има и някакъв шанс да не са го lock-нали, но се съмнявам.

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
Re: Правец 16 IDE-XT BIOS
« Отговор #47 -: 22 Октомври, 2022, 23:14:20 »
Той ако е заключен, от никой програматор няма да се чете ;) Аз малко се учудих на твърде смелото ти изявление "PAL-a лесен". Да има и някакъв шанс да не са го lock-нали, но се съмнявам.
Реално наистина не е проблем. Дори да е заключен може да се копира. Сигурен съм, че много от нас са наясно, но за тези които имат нужда от допълнителна информация, ще опиша накратко процеса. "Заключеният" PAL не позволява да се прочете картата (fusemap), с която е програмиран. Нормално е, да не кажа задължително, всяка матрица в краен продукт да е защитена. В този случай:
  • С подходящ четец се определя картата на състоянията (за всяка входна комбинация се определя състоянието на изходите).
  • Картата на състоянието се анализира с подходящ софтуер, който генерира логическите функции описващи работата на PAL-а.
  • Функциите се оптимизират и минимизират. Целта на тази операция е да се използва колкото се може по-малка матрица.
  • Генерира се нова карта за програмиране.
В Мрежата има много примери за описаната процедура.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 477
  • Населено място: Пловдив
Re: Правец 16 IDE-XT BIOS
« Отговор #48 -: 23 Октомври, 2022, 01:12:29 »
Реално наистина не е проблем. Дори да е заключен може да се копира. Сигурен съм, че много от нас са наясно, но за тези които имат нужда от допълнителна информация, ще опиша накратко процеса. "Заключеният" PAL не позволява да се прочете картата (fusemap), с която е програмиран. Нормално е, да не кажа задължително, всяка матрица в краен продукт да е защитена. В този случай:
  • С подходящ четец се определя картата на състоянията (за всяка входна комбинация се определя състоянието на изходите).
  • Картата на състоянието се анализира с подходящ софтуер, който генерира логическите функции описващи работата на PAL-а.
  • Функциите се оптимизират и минимизират. Целта на тази операция е да се използва колкото се може по-малка матрица.
  • Генерира се нова карта за програмиране.
В Мрежата има много примери за описаната процедура.

Стига да не е "Регистров" или да няма имплементирани примерно R-S тригерчета и от сорта вътре ... Става и тогава , но може да отнеме ден и повече. А и трябва да имаш на разположение и устройството че да може да поглднеш как е свързан и да направиш малко логически изводи ( за тези които могат ) така че "лесен" е леко смело.
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
Re: Правец 16 IDE-XT BIOS
« Отговор #49 -: 23 Октомври, 2022, 09:54:42 »
XTIDE и XTIDEOK на Micromax Systems най-вероятно са сваляни от такъв контролер.

XTIDEROM на Western Digital най-ероятно е от нещо друго.

Успех с PAL-а


Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 281
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Правец 16 IDE-XT BIOS
« Отговор #50 -: 23 Октомври, 2022, 12:45:34 »
Цитат
Реално наистина не е проблем. Дори да е заключен може да се копира.

Това е пределно ясно, навремето, когато нямаши интернет и PAL-ове не се намираха, бях си направил преходна платка с 2 TTL прома и така успях да заместя 2-3 вида палчета, но всички те си бяла L версията, както е напомнил и TheHungry.

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
Re: Правец 16 IDE-XT BIOS
« Отговор #51 -: 23 Октомври, 2022, 23:20:32 »
Разбира се има тънкости, но тук обсъждаме една определена матрица, която не е от регистров тип и може да се копира.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 901
  • Населено място: Варна
Re: Правец 16 IDE-XT BIOS
« Отговор #52 -: 24 Октомври, 2022, 06:30:27 »
Преди да се мъчиш да прочетеш 'таблицата' на PAL тип 'L', трябва да знаеш краката му от вида I/O дали са програмирани като входове или като изходи. Това ще определи и размерите на самата таблица. Тоест, ако нямаш представа как е свързан чипът в схемата, а имаш само гол чип, ще трябва да го захраниш и да провериш тези крака през съпротивление към '+' и към земя, дали се държат като входове или като изходи...

Неактивен hris

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: Варна
Re: Правец 16 IDE-XT BIOS
« Отговор #53 -: 24 Октомври, 2022, 18:54:39 »
161783-0
Този архаичен "Retro" тестер за TTL/CMOS чипове за Радио-86РК, дали би могъл да се ползва, като "схема"-интерфейс за тестване на PAL-a.
* ICtester.djvu (107.54 kB - свалено 74 пъти.)
Описанието, вътре е и кода на програмата от списанието статията цялата. Отваря се с WinDjView.

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
Re: Правец 16 IDE-XT BIOS
« Отговор #54 -: 24 Октомври, 2022, 23:28:43 »
Преди да се мъчиш да прочетеш 'таблицата' на PAL тип 'L', трябва да знаеш краката му от вида I/O дали са програмирани като входове или като изходи. Това ще определи и размерите на самата таблица. Тоест, ако нямаш представа как е свързан чипът в схемата, а имаш само гол чип, ще трябва да го захраниш и да провериш тези крака през съпротивление към '+' и към земя, дали се държат като входове или като изходи...
:о)
Всичко това е така, но в тази тема говорим за определена платка (български контролер IDE-XT E33.088....) и нейната комбинационна MMI PAL16L8ACN. Трябва просто да се свали схемата на контролера и да се направи необходимото, за да се копира въпросната матрица. Всъщност, колегата започнал темата търси копие на ROM-а, а някой подхвърли идеята да се направи реплика... ;о)

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 901
  • Населено място: Варна
Re: Правец 16 IDE-XT BIOS
« Отговор #55 -: 27 Октомври, 2022, 08:33:06 »
:о)
Всичко това е така, но в тази тема говорим за определена платка (български контролер IDE-XT E33.088....) и нейната комбинационна MMI PAL16L8ACN. Трябва просто да се свали схемата на контролера и да се направи необходимото, за да се копира въпросната матрица. Всъщност, колегата започнал темата търси копие на ROM-а, а някой подхвърли идеята да се направи реплика... ;о)

Няма спор, така е. Това, което съм  написал, е адресирано към хората, за които ти самият си написал това:
Цитат
В този случай:

    С подходящ четец се определя картата на състоянията (за всяка входна комбинация се определя състоянието на изходите).
    Картата на състоянието се анализира с подходящ софтуер, който генерира логическите функции описващи работата на PAL-а.
    Функциите се оптимизират и минимизират. Целта на тази операция е да се използва колкото се може по-малка матрица.
    Генерира се нова карта за програмиране.

Мисля, че за тях то не е излишно. Както и че не е излишно да се обясни, че 'подходящ четец' може да бъде например просто устройство за прочитане 'на ръка' с писове или джъмпери, на брой колкото входовете на пала, и със светодиоди, свързани към изходите му, за да показват състоянието на изходите при зададените с писовете комбинации на входовете.
Ако пък държим на автоматично прочитане с четец/програматор, то в списъка с устройства на софтуера му трябва да се избере не пал, а памет, с брой адресни шини поне колкото входовете на пала, като трябва да се приготви и преходник, с който входовете на пала да се свържат като адресни шини на паметта, а изходите му - като даннови шини.


Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
Re: Правец 16 IDE-XT BIOS
« Отговор #56 -: 27 Октомври, 2022, 12:12:14 »
Мисля, че за тях то не е излишно. Както и че не е излишно да се обясни, че 'подходящ четец' може да бъде например просто устройство за прочитане 'на ръка' с писове или джъмпери, на брой колкото входовете на пала, и със светодиоди, свързани към изходите му, за да показват състоянието на изходите при зададените с писовете комбинации на входовете.
Ако пък държим на автоматично прочитане с четец/програматор, то в списъка с устройства на софтуера му трябва да се избере не пал, а памет, с брой адресни шини поне колкото входовете на пала, като трябва да се приготви и преходник, с който входовете на пала да се свържат като адресни шини на паметта, а изходите му - като даннови шини.
Прав си, много добро допълнение. В подобни случаи избягвам да влизам в детайли, защото задачата има няколко решения в зависимост от различни фактори (познавателни, технически и т.н.), поради което описах процеса "най-отгоре". В този ред на мисли, "метод" е по-подхящ за употреба от "четец".
Примерът с ПИС-вете навява мили спомени за времето, когато нямаше Интернет, и с часове ги превключвахме за да разгадаем матрицата (с малко "м"). Резултатите се записваха с молив и гума, а логическите функции определяхме с карти на Вейч/Карно, отново с молив и гума (важно уточнение!) :о).

Неактивен pizza

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 91
  • Населено място: Русе
Re: Правец 16 IDE-XT BIOS
« Отговор #57 -: 27 Октомври, 2022, 20:09:24 »
Кораго казах че няма да е проблем пал-а в главата си незнайно защо имах гал (какъвто поне знам че мога да програмирам с моя програматор).
и като знам че дори моят "стар" програматор работи с над 18 000 ИС не вярвах да му се опре - е оказа се че не поддържа такова животно, странно защо толкова гъвкав програматор няма измислен алгоритъм да копира такива неща, при положение че може с дип суич и диоди да се разбере схемата по която е програмиран.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 477
  • Населено място: Пловдив
Re: Правец 16 IDE-XT BIOS
« Отговор #58 -: 27 Октомври, 2022, 20:44:56 »
Кораго казах че няма да е проблем пал-а в главата си незнайно защо имах гал (какъвто поне знам че мога да програмирам с моя програматор).
и като знам че дори моят "стар" програматор работи с над 18 000 ИС не вярвах да му се опре - е оказа се че не поддържа такова животно, странно защо толкова гъвкав програматор няма измислен алгоритъм да копира такива неща, при положение че може с дип суич и диоди да се разбере схемата по която е програмиран.

Защото някога производителите не даваха на когото и да е било информация как се програмират съответните чипове .

Че дори и сега за някои няма достъпна такава въпреки че са минали 20-30 години и всичко става от свалени "логове" от съответният "достоен" да ги пише  програматор .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
9 Отговора
3200 Прегледи
Последна публикация 05 Септември, 2022, 17:12:12
от Грет
0 Отговора
1152 Прегледи
Последна публикация 18 Март, 2019, 21:43:25
от NKK
0 Отговора
870 Прегледи
Последна публикация 21 Октомври, 2020, 01:22:29
от FAMICOM_87
6 Отговора
1393 Прегледи
Последна публикация 07 Март, 2022, 00:23:26
от FAMICOM_87

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |