| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Нов средновълнов предавател ще заработи скоро  (Прочетена 1283 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Нов средновълнов предавател ще заработи скоро. Звучи добре, нали, ама е пълен ФЕЙК!

Докато търсих схема на средновълнов предавател, попаднах на ето този адрес: https://www.kn34pc.com/construct/lz2wsg_am_mod.html. Описана е изработката на малък MW предавател и има посочен линк към оригиналната статия - http://techlib.com/electronics/amxmit.htm

И двамата автори се кълнат, че предавателчето работи добре, затова направих набързо една печатна платка, запоих, каквото имах и остана само бобината, за която естествено нямам сърцевина.

Имам две големи притеснения:
1. Кварца ми беше даден от един приятел, който мрънка и охка, ако трябва да ти даде дори резистор 10 килоома. Този път нямаше никакви вайкания и коментари. Възможно е да ми е пробутал някакъв 1 MHz мързелив кварц, т.к. и той се чуди, как да се освободи от боклуците, които е натрупал през годините.
2. След като продадох осцилоскопа и честотомера, сега не знам, как ще настройвам този предавател. Явно утре трябва да ходя на битака и да купя някой ВЕФ или СЕЛЕНА за 1-2 лева и така „на слух“ да работя.

P.S. Някои колеги ще си познаят частите, да не се притесняват!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Нов средновълнов предавател ще заработи скоро
« Отговор #1 -: 10 Септември, 2022, 17:15:20 »
 :good:
Кварца не е мързелив, а голям и инертен, трябва му повечко сила в напрежението на обратната връзка и ще запее като птиче. Но и тук може, поиграй с режима.
Няма нужда от техника за настройка, само радио. Схемата с метърчето от оригиналния сайт на Вензел също помага и е важно да я има, защото в процеса на експлоатация са тази КЪСА антена, настройката ще е остра, лентата тясна. Трябва някакъв индикатор да има.
Схемата работи, правил съм я, но поради малкия размер и силно капацитвиния характер на антената всичко зависи от всичко останало наоколо, разположение, предмети, някаква земя, нещичко да вдигне КПД-то едва едва от прахта на шумовете.
Ако кварца ти мълчи упорито, мога да ти пратя един.
Успех!
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Нов средновълнов предавател ще заработи скоро
« Отговор #2 -: 11 Септември, 2022, 10:52:37 »
Да, направи го, работи супер наистина, и аз съм го реализирал няколко пъти по тази схема, като наистина е добре, последния път като готово устройство със стръмни НЧФ отпред. Ето първия експеримент с тази схема:
https://youtu.be/xIbIfTpZVmc
Поздрави!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Нов средновълнов предавател ще заработи скоро
« Отговор #3 -: 13 Септември, 2022, 13:10:33 »
Ако кварца ти мълчи упорито, мога да ти пратя един.

Подкарах го кварца, но ако реша да правя още един MW предавател :-)

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Нов средновълнов предавател ще заработи скоро
« Отговор #4 -: 13 Септември, 2022, 13:17:03 »
Да, направи го, работи супер наистина, и аз съм го реализирал няколко пъти по тази схема, като наистина е добре, последния път като готово устройство със стръмни НЧФ отпред. Ето първия експеримент с тази схема:
https://youtu.be/xIbIfTpZVmc
Поздрави!
А каква е схемата на един такъв филтър?
Това, което виждам и чувам на клипчето, напълно задоволява очакванията като качество. 




Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Нов средновълнов предавател ще заработи скоро
« Отговор #5 -: 13 Септември, 2022, 13:19:16 »
Безпроблемното получаване на кварц, уж на 1 MHz, ме притесняваше и се оказа, че съм напълно прав – мошеникът ми е пробутал кварц на 1.024 МHz, който не му е бил нужен.
Сега притесненията ми са дори по-големи, защото на битака купих една Селена за пробите, но тя остана в багажника на колата му и няма да се учудя, ако започне да се прави на разсеян, когато отида да я взема.
Ето измерванията с някакви примитивни DIY уреди, но това успях да взема назаем:


Неактивен roumenvelev

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 22
Re: Нов средновълнов предавател ще заработи скоро
« Отговор #6 -: 13 Септември, 2022, 13:47:08 »
Подарявам кварц 1000 кгц на който му трябва! ;)

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1535
  • Населено място: Варна
Re: Нов средновълнов предавател ще заработи скоро
« Отговор #7 -: 13 Септември, 2022, 15:17:26 »
И..., какъв е проблема, че показва 1024кХц? Нали има настройки, 2,4% разлика е нищо, трябва да си работи!

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Нов средновълнов предавател ще заработи скоро
« Отговор #8 -: 13 Септември, 2022, 16:12:39 »
Какъв е проблемът предавателят да работи на 1024kHz вместо на 1000kHz ?   

Неактивен vstealth

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 12
Re: Нов средновълнов предавател ще заработи скоро
« Отговор #9 -: 13 Септември, 2022, 22:10:23 »
Аз пък като видях заглавието на темата и изтръпнах, викам си айдеее, вакарел ще заработи отново с нова антена  ???

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Нов средновълнов предавател ще заработи скоро
« Отговор #10 -: 14 Септември, 2022, 13:29:29 »
Нерегламентираното радиоизлъчване се наказва строго от закона, но реших, че ще рискувам и ще експериментирам с този малък MW предавател.
После се замислих дълбоко и промених решението си - след като ще се ходи в затвора за пиратство на средни вълни, да взема да излъча нещо и на УКВ.
Гледам тази схема от години, реших да я пробвам и ето какво се получи.
План А - излизам на една поляна, включвам двата предавателя и се отдалечавам, за да определя, кой до къде „фърля“ :D


« Последна редакция: 14 Септември, 2022, 13:36:30 от DVS »

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Нов средновълнов предавател ще заработи скоро
« Отговор #11 -: 15 Септември, 2022, 12:51:07 »
Днес провесих антената от 15-ти етаж и веднага се показа съседката от 12-ти етаж. Погледна нагоре и извика: „Комшоууу, ква е тая жица?“. Отговорих, че е антена, а тя ми вика: „Да не вземеш да се спуснеш по тази тел на моя балкон и да ми направиш нещо… нетипично.“, след което си отметна коса като фолкдивата Ивана и ми намигна. Веднага и се скарах, извиках и да се прибира, и я заплаших, че  след малко ще пусна тока. Съседката ме изгледа дълбоко възмутена и затръшна прозореца.

След това сериозно премеждие необезпокояван излязох в ефир и започнах MW пробите. Използвах радиоприемник Селена, за който трябваше да направя неочаквано висок разход - купих го от битака за 4 лв и това значително помрачи настроението ми, но и там цените са скочили. След случайно включване на предавателя на 9 волта, забелязах подобряване на качеството на сигнала. Ако някой реши да повтори схемата, би могъл да шунтира резистора 100 ома с кондензатор 1-  10 микрофарада, което също подобрява сигнала.
Излъчих в ефир запис на справка „Нивото на река Дунав“ и  „Полегнала е Тодора“, за всеки който я пожела  :)



« Последна редакция: 15 Септември, 2022, 12:57:42 от DVS »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1305
  • Населено място: София
Re: Нов средновълнов предавател ще заработи скоро
« Отговор #12 -: 15 Септември, 2022, 13:47:18 »
Супер е! Това пък е моя опит за предавател на средни вълни базиран на проекта на Битлуни. Състои се единствено от ESP32 модул, 5V батерия и една педя кабел за антена. Мисля в бъдеще да го направя да предава от Интернет радиа.


 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |