| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Фотоволтаични системи - панели, инвертори, акумулатори...  (Прочетена 4847 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 367
Здравейте,
аз продължавам да умувам..Разбира се съм съгласен с доводите на Кристов по отношение обезценяването на парите.
Получих вече първата оферта.
Ще споделя опита на моя син в Берлин. Той си сложи, ей така експериментално една балконска система. Там ги продават и в Лидл даже - 300 евро за 600 вата. С инвертор, без батерия. Има право да монтира до три (до 2000 вата) без проекти, без да се обявяват някъде итн. Няма батерия. Включва се с обикновен щепсел шуко в тока и толкоз - колкото произведе влиза в мрежата. Няма никакъв сложен монтаж, всичко е направи си сам.
Не са особено ефективни защото са вертикално на балкона и не са ориентирани, както това може да се направи на покрив. Също липсата на батерия е проблем, но може да се закупи и добави.
Офертата, която получих тук е за 23.000,00 лева с ДДС, разпределени грубо както следва:
- инвертор 6 кв - 3800 лв.
- панели 16 бр. за 4000 лв
- конструкция - 2500 лв
- монтаж 3800 лв
- проект 1200 лв.
- батерия 10 кв - 7500 лв.
Това е цена за 6000 вата.
Тоест материали 7800 лв. Конструкция и монтаж с проекта 7500 лв и батерия 7500 лв.
Не знам дали е скъпо, но сегашните ми сметки са около 100 - 120 лева на месец - нека да са 1500 лв за година. Не ползувам отопление, тъй като къщата се ползува само от март до септември. Водата се топли от соларна инсталация.
Обмислям да купя материалите и да я монтирам сам - но не знам как е в правно отношение - узаконяване и т н. Ако стане нещо със система „на черно„ няма застраховка....
Голяма главоблъсканица.

Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен kristov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: Polski Trymbesh
Според мен за 4-5месеца годишно не си заслужава гимнастиката. Или като те няма трябва да загъваш панелите защото те има те нямате си генерират електричество  :). По въпроса за проекта след като не мислиш да я узаконяваш са излишни пари. По въпроса за монтажа всеки запознат с електричество би трябвало да може да я свърже. Аз предпочетох да си платя за да ми е мирна главата.Трябва само да уведомиш енергото че имаш монтиран фотоволтаик за лично ползване. Ако смяташ да продаваш изискванията са други.  Труда при мен  е 2500лв. Батериите последно ги взех по 3600 без ДДС другото е в нормите  горе долу.

Не знам хубави или са лоши това е моята система
"Модули - Jinko solar 72MHC 535Wp / ефективност-20.75%/ Температурен коефициент за Pmax -0.35 %/°C/Продуктова гаранция -12 години./Деградация първа година ≤ 2%/Линейна деградация 0,55% на година/ Механично натоварване: на сняг (snow load) мин. 5 400 Pa; на вятър (wind load) мин. 2 400 Pa
Инвертор Deye SUN-8K-SG04LP3-EU/ Ефективност на инвертора (European weighted efficiency)-97%/ Смущения от хармоници THD-≤ 3%/ Намаляване (дерейтинг) на мощността при 45°С околна температура ≤ 3%/Продуктова гаранция 5 год.(след регистрация + 5 год)/вграден ограничител за връщане на енергия в мрежата.
Батерия Topband YOLANESS RS-R51100A 5.12Kwh Lithium LiFePO4 /Работна температура 10~50℃/Гаранция -5 год.
Констругкция-Алуминиева или поцинкована стомана./Гаранция -10 год."

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
тъй като къщата се ползува само от март до септември.

Това изречение казва всичко. Не се занимавай.

Нещо което трябва да се знае - много голямо значение има в коя част на България се намира имота в който искаме да поставим соларката. В Софийско поле и в Сандански при еднаква /приблизително/ мощност на панелите имаме съществена разлика в добива особено зимата, когато е най-необходима енергия.
Другото интересно е, че от както имам такава система, съм увеличил разхода си на електричество, не от мрежата разбира се.
 Преди къде съзнателно, къде по инерция съм спестявал някакъв разход. Сега не го мисля поне 9 месеца от годината. Да не говорим че това горещо лято на климатиците свят им се вие от работа, без да се притеснявам за сметки
Зимата грубо около 50% ми е от слънцето, Ама е 3 месеца. За нашето семейство ще бъде оптимално около 10квт панели. Но колкото - толкова. Трябва и място където да ги сложим, а не винаги има достатъчно.
Апетита идва с яденето :D

ПП същите наблюдения има и мой приятел в Благоевград. Около 16 квт панели, 5 квт инвертор. Консумира доста повече от преди. Просто има в изобилие...


И още - не знаем каква ще бъде цената утре. Очаква ни "пазарна" цена, приемане на Евро-то и кой знае какво още. Та...моят избор е направен. Пък ако някой има идея как да вложим примерно 20 000лв с по-висока доходност и без риск, моите уважения към такъв човек. :drinks:
« Последна редакция: 05 Август, 2024, 07:45:37 от pansim »
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 367
Да се не види.Така се бях навил. Ще почакам.
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1036
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Монтирах този инвертор -5квата,попадна ми на промоция.
Има ли някой с такъв.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |