| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Фотоволтаични системи - панели, инвертори, акумулатори...  (Прочетена 4848 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
Един въпрос към съфорумците: Някой ползва ли фотоволтаична система?
(Нямам предвид зареждане на телефон, осветление или хладилна чанта, а нещо по-сериозно :))

Може ли да споделите информация - описание на системата - какво сте направили или бихте направили по-различно, както и модели, производители, доставчици и т.н.
Също така горе-долу къде се намира, какво захранва, мощност на системата, от колко време я ползвате и реално представяне през лятото/зимата...

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Ползвам такава. 8 панела по 450 вата + 3 броя по 380 вата
Инвертор и соларен МППТ контролери марка Виктрон.
Намира се в Сандански.
Питай конкретно и ако е в моите възможности - ще отговоря.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1036
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Имам и аз .
5 панела по 450вата свързани последователно,получавам от тях около 200в. при максимална осветеност.
Зимата го включвах директно в подовото което е под терикота в спалнята.Температурата в хубав ден достига 27-30градуса на пода.
Сега през лятото директно в бойлера през контактор ,но прекарвам тока през трите контактни системи целта е да разкъсва на повече места че иначе прави голяма дъга при изключване.
Инвертор още нямам не съм решил още какъв да купя.

А забравих монтирани са в Севлиево,един не много добър град за панели.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Зимата го включвах директно в подовото което е под терикота в спалнята.

Използването на панелите по този начин, влошава силно КПД-то им.

При мен системата е включена към съществуващата ел.мрежа на дома ми. За месец назад имам 8 лв платени към енергото. Другото е от солара. Бойлер, климатик, хладилник, осветление, пералня, готварска печка...всичко.
Януари месец имах около 340квт/ч произведени, като тогава бях само на 8бр по 450вата. Сега съм с около киловат отгоре, т.е. обща мощност 4700 вата.
« Последна редакция: 28 Юли, 2022, 08:26:20 от pansim »
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 902
  • Населено място: Варна
А как се урежда въпросът с Енергото , каква е цената на изкупуване на енергия и т.н.?

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
Благодаря за отговорите! За момента чета и разглеждам какво се предлага на пазара.
Като начало ме интересува от какви грешки да се пазя  :master2:

Разгледах по-подробно продуктите на Вектрон - една серия доста ми хареса, като изключим цената.

Един от проблемите е, че късно се замислих и нямам никаква представа каква ми е пиковата консумация зимата. Имам намерение да сложа нещо от типа на emonCMS да събира информация.

@pansim: Колко киловата е инвертора, колко и какви акумулатори ползвате за тази инсталация?

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански

Като начало ме интересува от какви грешки да се пазя  :master2:

Грешките са купуване на компоненти по най-ниската цена на пазара.
Не е случайна високата цена на Victron.
Не искам да им правя реклама. Но подобна инвестиция се прави за години напред, всеки да си решава сам.
И при Victron не е нужно да се поставя допълнителен ограничител за връщане в мрежата. Има си вградена функция!
Другата грешка е надеждата зимата да имате нулеви /или близки до нулата/ сметки за ток, което ако се отоплявате на електричество е доста трудна задача.

Акумулаторите са LiFePo4 - 7.4квт/ч на 48 волта. Системата е "умна" - батерията, инвертора и двата МППТ контролера си комуникират постоянно. Това е задължително условие за дълга и безпроблемна работа на акумулаторите. Всичко това се следи и настройва през телефона от всяка точка където има нет.

ПП инвертора е Мултиплюс 5000.
Системата работи така:
1. Има слънце, консумацията е по-малка от производството от панелите, всичко се захранва от слънцето.
2. Има слънце, консумацията е по-голяма от производството на панелите - всичко се захранва от панели + батерия.
3. Няма слънце - всичко се захранва от батерията.
4. Има слънце, има батерия, консумацията е по - висока от възможностите на инвертора - недостига /разликата/ се поема от мрежата през вашия електромер.
5. Като доп възмжност - инвертора може да работи в режим асистенция - ако вашата межа е слаба, то той/ инвертора/ може да добави от батерията и /или/ слънцето до максималната си мощност в паралел с вашата мрежа.

ППП Важно - инвертора има собствена консумация която никога не може да бъде нула. Viсtron консумира около 20 вата. Винаги има консумация от мрежата спрямо която инвертора се синхронизира с мрежата. Внимание - Има инвертори със собствена консумация достигаща 70 вата. Говорим за режим паралелна работа с мрежа а не островен режим /само инвертор/
« Последна редакция: 28 Юли, 2022, 14:41:27 от pansim »
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен barlog

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 122
  • Населено място: гр. Куклен
Здравейте колеги !
 Аз също съм на тема фотоволтаична инсталация. Построих нова къща и имам навес над верандата който смятам да покрия с панели, площа позволява 4-5 кВт, БЕЗ акумулатори, скъпи са и с не мн.  дълъг живот /според мой колега-техник в фирма която изгражда такива системи/ .   Сега правя проучване. Разбрах че по новите закони ако сложиш мрежовосвързан инвертор но БЕЗ оттдаване към мрежата САМО се уведомява доставчика, в моя случай ЕВН.  Но  при мен дневния товар ще е малък, денем къщата ще е празна, затова имам интерес да продавам ....какви са им изискванията и условията обаче тепърва проучвам. Пуснал съм запитване до ЕВН но още чакам. Ако имате инфо в тази посока пишете, ще е полезно за всички. Аз ако получа от ЕВН ще пиша веднага.

 По въпроса какви инвертори....също от няколко места ми казаха Витроник.

 Успех !
 

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
акумулатори, скъпи са и с не мн.  дълъг живот /според мой колега-техник в фирма която изгражда такива системи

Скъпи...колко да са скъпи...Приемете го като инвестиция. И без това инфлацията унищожава сериозно спестяванията на всички нас.
По отношение на живота на LiFePo4 батерията - на моята и дават 4000 цикъла. При условие че повече от 200 едва ли можe да се направят на година, всеки сам може да сметне.
Основната причина за излизане от строя преждевременно на батерията е всъщност неправилен заряд и разряд. Затова писах по-горе кое е важното и защо съм избрал Victron.
После ще се опитам да пусна ПДФ на батерията.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 919
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Преди три-четири дни се срещнах с познат, по-точно приятел който работи доста време за благоевградска фирма изграждаща фотоволтаични паркове. Последно са работили в Саудитска Арабия. Както е известно те не са бедни но всичко което са избрали е китайско.Инвертори и други електроники били от huawei.По отношение на сметките за нашите условия каза че не трябва да се купуват батерии,трябва да се продава и с парите от продажбите да се плащат собствените разходи.Спомена и някакви независими доставчици а не ЕРП с които трябва да се работи, но ще го питам допълнително.Говорим за мощности от порядък 30КВата. Имам и друг човек- наскоро завърши ТУ и дипломна работа му беше негова 5Квата система. В момента монтира още 5 Квата, също само продава на ЧЕЗ. За включване чака около два месеца, сега било по-лесно.Произвежда около 25-30Квата на ден с 5Квата волтаици.КПД спадало доста при по-високи температури.Той има регистрация тук, но не му е интересно и от доста време не е влизал. Ще му кажа че има интерес и ако желае може да разкаже подробно.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
По отношение на сметките за нашите условия каза че не трябва да се купуват батерии,трябва да се продава и с парите от продажбите да се плащат собствените разходи.

Всичко зависи от условията. има една група във фейса на хора които споделят факти от собствените си ФЕЦ. Тегава работа е. Тези които имаха преди години необходимите връзки и са подписали 25 год. договори на 70-80 ст/квт/ч са добре. Другите...питайте ги :D

ето и пдф-а - на 16-17 години дават 5квт/ч от 7.4 като нова.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен barlog

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 122
  • Населено място: гр. Куклен
Кратко раздвижване на темата. Направих запитване до ЕВН за условията за присъединяване на волтаик 5 кВт с оттдаване в мрежата. Отговора беше че въпреки че съм присъединен и имам действаща партида / с ясни параметри и изпълнени изисквания/  пак трябва да си платя за проучване което ще каже може ли и как да стане присъединяването.
  Засега толкова тъй като не бързам с инвестицията.
 Споделяйте опит и информация !
 Успех !

Неактивен barlog

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 122
  • Населено място: гр. Куклен
Преди три-четири дни се срещнах с познат, по-точно приятел който работи доста време за благоевградска фирма изграждаща фотоволтаични паркове. Последно са работили в Саудитска Арабия. Както е известно те не са бедни но всичко което са избрали е китайско.Инвертори и други електроники били от huawei.По отношение на сметките за нашите условия каза че не трябва да се купуват батерии,трябва да се продава и с парите от продажбите да се плащат собствените разходи.Спомена и някакви независими доставчици а не ЕРП с които трябва да се работи, но ще го питам допълнително.Говорим за мощности от порядък 30КВата. Имам и друг човек- наскоро завърши ТУ и дипломна работа му беше негова 5Квата система. В момента монтира още 5 Квата, също само продава на ЧЕЗ. За включване чака около два месеца, сега било по-лесно.Произвежда около 25-30Квата на ден с 5Квата волтаици.КПД спадало доста при по-високи температури.Той има регистрация тук, но не му е интересно и от доста време не е влизал. Ще му кажа че има интерес и ако желае може да разкаже подробно.


Да ще е интересно да разкаже, сръчкай го  ;)

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
КПД спадало доста при по-високи температури.

Зимата при слънце КПД то се вдига,например за един 8 амперов панел зимата генерира 9-9,5A. Имах различни панели над 12 години,дори самоделни такива. Разни батерии и контролери,дори Штеките се оказаха че имат заложени вътре "бомби",друго обяснение за отказите на някой от техните модели нямам.  :D
73!

Неактивен hris

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 76
  • Населено място: Варна
Намерих този интересен за мен канал Солнечные батареи, там автора дава оригинални нестандартни решения за изграждане на соларна централа като се спестяват MPPT контролера и за хладилника се слага отделен инвертор и за LED осветителни тела има оригинална схема направи си сам там в канала на този Кулибин:

/>Бизнес идеи на солнечных батареях. Партизанский маркетинг, взрывной пиар, бизнес план, зелёный тариф
/>🌞 Солнечные панели. Как сделать дешёвую и эффективную солнечную электростанцию. Лайфхак подключения✅

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |