Като начало ме интересува от какви грешки да се пазя
Грешките са купуване на компоненти по най-ниската цена на пазара.
Не е случайна високата цена на Victron.
Не искам да им правя реклама. Но подобна инвестиция се прави за години напред, всеки да си решава сам.
И при Victron не е нужно да се поставя допълнителен ограничител за връщане в мрежата. Има си вградена функция!
Другата грешка е надеждата зимата да имате нулеви /или близки до нулата/ сметки за ток, което ако се отоплявате на електричество е доста трудна задача.
Акумулаторите са LiFePo4 - 7.4квт/ч на 48 волта. Системата е "умна" - батерията, инвертора и двата МППТ контролера си комуникират постоянно. Това е задължително условие за дълга и безпроблемна работа на акумулаторите. Всичко това се следи и настройва през телефона от всяка точка където има нет.
ПП инвертора е Мултиплюс 5000.
Системата работи така:
1. Има слънце, консумацията е по-малка от производството от панелите, всичко се захранва от слънцето.
2. Има слънце, консумацията е по-голяма от производството на панелите - всичко се захранва от панели + батерия.
3. Няма слънце - всичко се захранва от батерията.
4. Има слънце, има батерия, консумацията е по - висока от възможностите на инвертора - недостига /разликата/ се поема от мрежата през вашия електромер.
5. Като доп възмжност - инвертора може да работи в режим асистенция - ако вашата межа е слаба, то той/ инвертора/ може да добави от батерията и /или/ слънцето до максималната си мощност в паралел с вашата мрежа.
ППП Важно - инвертора има собствена консумация която никога не може да бъде нула. Viсtron консумира около 20 вата. Винаги има консумация от мрежата спрямо която инвертора се синхронизира с мрежата. Внимание - Има инвертори със собствена консумация достигаща 70 вата. Говорим за режим паралелна работа с мрежа а не островен режим /само инвертор/