| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Фотоволтаични системи - панели, инвертори, акумулатори...  (Прочетена 4846 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
там автора дава оригинални нестандартни решения за изграждане на соларна централа като се спестяват...

Моят скромен опит в тази област показва, че нищо не трябва да се спестява.
 Тук в пълна сила важи правилото - икономията е майка на мизерията :D
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 367
Здравейте,
изкопах тази тема и понеже преценявам възможността„да скоча” с една 5кв инсталация бих желал да попитам дали някой има монтирана да сподели опит, пък ако и някой колега има, който монтира или е монтирал, още по-добре. Принципа ми е ясен, но да си я монтирам сам без опит ми е малко притеснително - все пак не е ефтино съоръжение.
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен kristov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: Polski Trymbesh
Зависи какви са Ви очакванията и къде ще я ползвате (където има мрежово захранване или ще разчитате само тя да захранва обекта)
Моята е 18 панела по 545W 48V, 8KW 3 фазен инвертор, 3 батерии по 5,12 KW. Според софтуера на инвертора дава 72% КПД. за 1 г. работа. почти 6 MW съм  си произвел. Дори и да няма слънце  пак поддържа консумацията на къщата и успява да зареди батериите.

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1636
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Едно уточнение:
Ако съоръжението е включено към електропреносната мрежа трябва да се има в предвид, че болшинството електронни електромери са програмирани да отчитат преминалата през тях енергия независимо от посоката й. Така ако произвеждате повече енергия, отколкото е консумацията ви, разликата ще се отчете от електромера като закупена енергия и ще я заплатите, независимо че сте я върнали в мрежата.
Дали това е така, можете да разберете от кодовете за тарифите, които показва вашия електромер:

15.8.0 - сумарна активна енергия от двете посоки.
15.8.1 - сумарна активна нощна енергия от двете посоки.
15.8.2 - сумарна активна дневна енергия от двете посоки.
15.8.3 - сумарна активна върхова енергия от двете посоки.

1.8.0 - активна енергия посока „купува“.
1.8.1 - активна нощна енергия посока „купува“.
1.8.2 - активна дневна енергия посока „купува“.
1.8.3 - активна върхова енергия посока „купува“.

2.8.0 - активна енергия посока „продава“ - това е „излишната“ енергия която се връща в мрежата.

 Или ако тарифите са с кодове 15.8.х - не бива да произвеждате повече енергия отколкото е собствената ви консумация. Ако електромера се отчита дистанционно или с електронен четец, най-вероятно е да се отчитат тарифите 15.8.х.

Неактивен kristov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: Polski Trymbesh
Според мен всичко зависи от инвертора.
При мен е монтиран след електромера. (т.е. само за собствени нужди) той сам си определя от къде да вземе енергия и да подаде към жилището. Първо търси панелите ако има достатъчно енергия подава на къщата и ако има остатък а батерияте е разрелена почва да я зарежда. Ако не му стига захранването от панелите търси батерията ако и от нея не му стига тогава взема от мрежата. Т.Е. за мен не трябва да се икономисва от инвертора, панели и батерии винаги могат да се добавят.

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 367
Здравейте,
къщата е захранена с електроенергия. За съжаление не е УПИ.Изглежда че поради това не мога да позвам облекчения при финансирането.
Колега Божков, значи излишната енергия се заплаща от производителя (в случая от мен)?
Колега Кристов, имате ли разчет след колко време ще се изплати вашето съоръжение?
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен kristov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: Polski Trymbesh
За подпомагането и аз имах намерение да се възползвам, но след като видях изискванията а още повече че да всичко което им пратя трябва собственоръчно да напиша вярно с оригинала и да се подпиша ми мина мерака. Още повече че доколкото разбрах след края на срока са добавили допълнителни изисквания.
За изплащането зависи каква ви е консумацията. При моята и тази инфлация  без да отчитаме бъдещето излизане на свободния пазар се надявам до 10г да се изплати.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
От скоро ползвам фотоволтаична система за лични нужди. Инвертора ми е 6 kW, но съм монтирал само 6 х 580 вата панели с намерение да ги увелича до 8. Пиковите мощности са ми ~ 3 kW. Ползвам системата без батерия понеже всичките ми изчисления до сега полазват, че трябва да имам излишък от пари, за да инвестирам в батерия и да не чакам избиване, което при мен ще се случи след 15 години при сегашните цени на батериите, а след най-много 8-10 години ще трябва да се сменят. Сумарно за 2 седмици можете да видите какво съм изразходил, около 50% ми е към момента спестеното, но тепърва предстои да се оптимизирам. Трябва да науча жената да ползва уредите един след друг, а не едновременно както тя прави. Говоря за бойлер, пералня, съдомиялна, печка, котлони.

Пускам и снимка с графика на производството в края на Юли да стане ясно в кой часове може да се ползва. Към края на деня е имало заоблачаване и затова синята линия рязко пада надолу.

« Последна редакция: 03 Август, 2024, 07:58:30 от mano »

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
 Имам изградена лично от мен соларна система. 6 Квт пикова мощност са ми панелите.
Ако има конкретни въпроси ще се радвам да помогна, стига да е в моите възможности.

Система без батерия е силно неефективна от гледна точка на употреба на произведенета енергия. Вярно че батерията е скъп елемент в цялата система, но пък цените паднаха доста в сравнение с преди три години когато купувах всичко.
Освен това е напълно възможно всеки с глава на раменете и познания в областа на електротехниката да си сглоби сам батерия от отделни клетки. Излиза доста по-изгодно от готова купена.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен kristov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: Polski Trymbesh
Аз как виждам нещата.
Сам да си направиш нещо и да го монтираш е добре, но според мен това важи примерно за вилата или там където няма ел. мрежа.
1.  Не е оправдано да се ползва фотоволтаик без батерия.
2.  Сигурността когато си закачен и към ел мрежата. Вероятността да се върне напрежение към нея винаги съществува ако не се направят нещата както трябва.
3.  Да по евтино е да си сглобиш сам батерия (не съм гледал какви са цените в алито скоро но преди 3-4месеца 5,12KW беше 2200лв. с включена доставка до вкъщи) Но си е по добре да са си фабрични  (не че и сглобените няма да вършат работа) и най вече трябва да са еднакви (което няма как да се гарантира когато си я сглобяваш)
4. и за максимална ефективност както каза колегата по горе трябва да се научат хората вкъщи да ползват енергоемките уреди (бойлер, печка) през светлата част на деня. тогава примерно вместо да плащам 25-30лв. (колкото не бях плащал от социализма) на меец може да се свалят до 5-10лв. :)

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 367
Благодаря, колеги,
Да приемем че цената от 15000 лв е реалистична за съоръжение от 5 квт с 5 квч батерия с включен монтаж.
Да приемем годишна обща консумация от около 5000 квч, което прави грубо 1500 лв.
Да приемем, че покриваме 50% със фотоволтаика, това значи изплащане след 20 години, което е изключително не рентабилно. Къде бъркам?
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен kristov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: Polski Trymbesh
Аз разсъждавам по друг начин. А именно, че за една година ми е икономисал 2500лв. някъде.
В зависимост от сезона преди плащах между 200 и 300лв. на месец, сега плащам от 25 до 35-6лв.
15000лв. преди година са били 15000лв. след една година управление на Кирчо и Кокорчо не мога да купя това което е можело тогава. 15 000лв. в банката какъв доход ти носят годишно? Или пък да си купя кола за същите пари и да почнат разходите веднага по нея. Това разбира се ако се имат налични парите без да се тегли заем.  Може да спестявам 5лв. на ден но ги спестявам а и тенденцията де се увеличават спестените пари според мен е налице. Това е моето виждане.
« Последна редакция: 03 Август, 2024, 13:38:15 от kristov »

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански


2.  Сигурността когато си закачен и към ел мрежата. Вероятността да се върне напрежение към нея винаги съществува ако не се направят нещата както трябва.
3.  Да по евтино е да си сглобиш сам батерия (не съм гледал какви са цените в алито скоро но преди 3-4месеца 5,12KW беше 2200лв. с включена доставка до вкъщи) Но си е по добре да са си фабрични  (не че и сглобените няма да вършат работа) и най вече трябва да са еднакви (което няма как да се гарантира когато си я сглобяваш)

Точка2 - вероятноста зависи от инвертора и неговоте настройки. Дали ще ги направиш сам, или ще направи същото някой за ххх лева си решава всеки

Точка3 - мисля че сме в технически форум, където пишат хора различаващи понятия като ток и напрежение. Ако това е така - то вариант направи  си сам батерия е изгоден. Естествено с всичко което трябва, БМС и желателно активен балансьор. Някои модели БМС имат вграден активен баланс.

Естествено всеки сам си "преценя"  :D
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Аз разсъждавам по друг начин. А именно, че за една година ми е икономисал 2500лв. някъде.
В зависимост от сезона преди плащах между 200 и 300лв. на месец, сега плащам от 25 до 35-6лв.
15000лв. преди година са били 15000лв. след една година управление на Кирчо и Кокорчо не мога да купя това което е можело тогава. 15 000лв. в банката какъв доход ти носят годишно? Или пък да си купя кола за същите пари и да почнат разходите веднага по нея. Това разбира се ако се имат налични парите без да се тегли заем.  Може да спестявам 5лв. на ден но ги спестявам а и тенденцията де се увеличават спестените пари според мен е налице. Това е моето виждане.

Напълно подкрепям начина на мислене :drinks:
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен barlog

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 122
  • Населено място: гр. Куклен
Защо се отказах да си сложа фотоволтаична инсталация:
 Питах, четох мнения и правих мн.сметки.
Накрая мой колега обобщи сметката така " Плащаш ли по малко от 1500 лв. за ток на година....не си струва инвестицията"
Имам 3 членно семейство, нова къща 130м2. Топла вода котлони и отопление на газ /лятото 15-18лв/мес.  Зимата...според зимата ...най тежък вариант 330лв.обикновенно около 200 за отопление, т.вода и котлони.
 Ток за пералня, сушилня фурна и т.н
Разход за електричество мах. 70лв/мес и то лятото /климатици/. Зимата по малко.
Моя извод е че шанса за изплащане на инвестицията в срока и на живот е мн малък.     За печалба/спестявания...нулев.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |