| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: аркадни игри платки идеи проекти  (Прочетена 12000 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #60 -: 08 Януари, 2023, 20:53:52 »
Оригиналните кинескопи  на повечето гейм шасита са със около 50 ома вертикална отклонителна бобина , а стандартите на телевизорите са около 15 омааааааааа????
Мъча се да монтирам на няколко сандъка прави по модерни кинескопи,че старите са сдухани от денонощна работа.Стигнах до някакво решение като разфазих отклонителната система последователно и докарах около 30 и нещо си ома което  задоволително върши работа ,освен ако не прегрее чипа стъпало за ВО.при по продължителна работа.Спомням си навремето имаше едни саниута и ориони с такива отклонителни системи високоомни и стъпалото беше изпълнено с два транзистора и си грееха доста.
Интересно бобините за хоризонтално отклонение са си около 3 ома стандарт и един ом за стохерцовите телевизори-ЗАКОН!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #61 -: 08 Януари, 2023, 21:33:05 »
Лесно се вади с духалката,ама преди това малко паста с ниска температура или класически с куха игла както едно време.Утре ще видя какво има.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #62 -: 09 Януари, 2023, 08:42:31 »
Намерих три шасита E3 процесор с TDA9345.Вадил съм доста неща,ако искаш мога да ти ги пратя така както са.Мога и процесорите да сваля щом ти е проблем.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #63 -: 09 Януари, 2023, 10:20:38 »
Най-лесно се вадят с ШИРМОВКА,обира се калая около крачетата с колофон и се тръска на страни и пак и пак,докато останат крачетата без калай!Накрая излиза сякаш не е бил запоен!
Медна ширмовка продават по магазините или може да си направите от стар хубав екраниран кабел едновремешен ,когато бяха медни!
Като тръгне с работещия процесор му залепи 5.1 волтови ценерчета от всяко работно краче към маса - за защита!Това колко ще предпази-не знам но в по скъпите и маркови телевизори е направено,схемно решение!

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #64 -: 09 Януари, 2023, 19:15:17 »
Благодаря много :) По-скоро ако не ти е зор само едно чипче ми прати , че и аз съм се заринал с платки и ме е страх, да не го повредя при опити да го разпоя,. Иначе мисля моео да го отрежа директно, че да не стресирам пистите и после остатъците от крачетата ще ги разпоя един по един и ще отпуша дупките с клечка за зъби или нещо подобно , :master2: Дали се продават цокли с този разрядка някде , че да го сложа на цокълче, вместо да го поя директно :)?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #65 -: 09 Януари, 2023, 19:37:38 »
Добре няма проблем,за цокли дали има не знам.Там ваденето с ширмовка ще е проблем.Работата е там че на две от трите платки има отдолу SMD елементи съвсем близо до спойките.Според мен или духалка с въздух или тънка куха игла.Утре ще ги извадя и ще ти ги пратя,би трябвало да са работещи.Все пак са стояли така няколко години.Коя от какъв телевизор е вадена не помня вече.Има и още нещо,аз не знам дали няма да се наложи да го дъмпваш наново.Еконта за твоя сметка :) и дай адреса на лични.Дано да се получи при теб.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 902
  • Населено място: Варна
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #66 -: 09 Януари, 2023, 20:00:37 »
Момчета, това са еднослойни платки. Ваденето на чипове от тях е като детска игра... Най-лесно става с тръбичка-духалка, примерно от химикалка или пък направена от хартия фунийка. Отворът за духане на върха  да е към 3мм... Абе, не сте ли сменяли процесори на Фунай? Когато работех в сервиз, е имало дни, в които съм сменял по 3 процесора на ден!

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #67 -: 09 Януари, 2023, 20:44:35 »
На Фунай никога не съм сменял процесор!Обръщахме платката с процесора надолу и с една запалка то нагрявахме докато почернее от пламъка,накрая го екранирахме с една ламаринка и край!бачка като нов и артефактите изчезваха постепенно!Просто решението на производителя,бе да се падне ,процесора точно под кинескопа-близо и от статичното електричество му се ебаваше майкатНай-напред почваха артефакти по менюто,в последствие почваше да прави каквото си иска.
Виж синхропроцесора на  на Фуная сме сменяли - производство на Сони.По стъпка на крачетата е като основния.Но изтегляхме припоя със медна ширмовка с нея даже почиствахме и калайдисвахме  плочките на бегеа чиповете при лаптопите и дори самите бегеа процесори.За да сме сигурни ,че ще прилепнат после добре.С финна ширмовка и малко внимание няма да се закачат есемди елементите около чипа.Продават се много видове ширмовка от най финната до едра.Зависи за какво ще се използува!Но за вадене има десетки начини някой описани по-горе в темата!От духане с тръбичка винаги ме е било страх капка калай ,да не попадне между други спойки и да направи беля!Като обера припоя с ширмовката,го тръскам на страни в кутия или направо в боклучената кофа.Много е лесно.Пробвайте ако не сте!
« Последна редакция: 09 Януари, 2023, 20:50:06 от lopesbroko »

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #68 -: 09 Януари, 2023, 20:47:38 »
Минахме фейсбука,най големите специалисти са там :good: Шега не се обиждайте  :drinks: Е аз съм сменял ако за мен става дума,неособено приятна работа.На Фунай МК6 масово дефектираха след няколко години работа,синхро проца като се сговни почва да пише скандинавски руни.Само че на Фуная около спойките в непосредсвена близост няма отдолу SMD кондензатори и резистори формфактор 0805 запоени почти на самата спойка на крачетата на проца.Растояние между крачетата на проца е по малко от 1.8 мм.Утре ще видя да направя снимка за неверниците ако не забравя :) Защо трябва да си усложняваш живота допълнително,мажеш отдолу спойките с флюс NC559 или RMA-219.Духваш на 250 градуса с духалката и проца леко излиза.За флюса ли да ми е жал или за нараборката на поялната духалка  ;) Не се прегрява нито проца нито платката.Работа за 10-15 сек,излиза без прегряване и вандализъм.Пък и вече не сме на тия години да гледаме без силни очила.Само да не забравя преносната духалка за утре че то вече като минеш 60 почва да забравя човек :drinks:

Да добавя специално за FAMICOM_87 по въпроса за цокъла.Има на Вивикат https://vikiwat.com/product/23378/tsokal-za-integralna-shema-dip64-otkrit.html
« Последна редакция: 09 Януари, 2023, 20:54:30 от lz2xl »

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #69 -: 09 Януари, 2023, 21:00:56 »
точно от това ме е шубе, че от страната на спойките под чипа има сумати миниатюрни SMD елементчета и да не ги издухам с духалката . Подариха ми за коледа духалка и още не съм я сефтосал  :blush:
А това за дъмпването какво ще рече, Че може да не тръгне "новият" чип ли? ::)

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #70 -: 09 Януари, 2023, 21:03:58 »
Там вече не помня софта в проца ли беше или в епрома.Май в епрома.Най много да се наложи да влезеш в сервизното за размерите.Не помня тия с какви CRT са работили.За пробите с духването мога да ти изрежа единия заедно с платката за проби :) фъкано е отдолу с дребосъци ама ако не е силен въздуха не се разлитат :) Не е толкова лесно да полетят.Има вариант,залепяш   до спойките три вертикални ленти каптонова лента като остават непокрити само спойките на проца.Така не се греят съседните елементи,абе то всеки си е наработил някаква удобна технология :) тогава не са ползвали "новите" китайски припои дето искат 350 градуса и повече  :)

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #71 -: 09 Януари, 2023, 21:10:51 »
нещо не ми се получи влизането в системното меню, там от ония описания пише, да натиснеш меню и после 8500  http://monitor.espec.ws/section23/topic87726.html поне това разбирам от руският хехе :)
Иначе имам строшение платки на които да се опражнявам , Дао намеря такъв ситен цокъл, за да мога да тествам чиповете  :hi:

П.С
Обаче е сега пробвах на този дето съм взел сега по-старият дел и там влезнах в менюто по тоя начин :)

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #72 -: 09 Януари, 2023, 21:11:50 »
Утре ще ги сваля и ще ги пратя ако кажеш къде.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #73 -: 09 Януари, 2023, 21:17:09 »
...
Даnо намеря такъв ситен цокъл, за да мога да тествам чиповете  :hi:
...

Слагай един ZIF направо да ги тестваш с производствена скорост.  :D

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #74 -: 09 Януари, 2023, 21:26:41 »
Слагай един ZIF направо да ги тестваш с производствена скорост.  :D
хехе май няма да се събере, че близо до чипа има елементи  : ::)

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |