| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: аркадни игри платки идеи проекти  (Прочетена 11998 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен freesofia

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 128
  • Населено място: София
  • Фен на Commodore/AMIGA :)
    • Групичка на Феновете, на Commodore & Amiga в България
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #45 -: 21 Септември, 2022, 10:43:29 »
...аз малко НЕ по темата, но мисля че тук коментиращите, може да дадат съвет или насока!

Издирвам стар RGB монитор - идеята ми е да мога да го ползвам към една AMIGA 600. Имам някакви смътни спомени, че се намираха Нe-CRT монитори с RGB входове отзад...
Идеи?

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #46 -: 21 Септември, 2022, 11:07:28 »
Ретро RGB монитори излизат от време на време в иБей, но трябва да се дебне, не са много евтини и са риск че кинескопа може да е заминал. Аз взех този преди 2 месеца и извадих късмет че кинескопа се оказа добър. Иначе евтиния вариант е да си вземеш някой 14" CRT телевизор със SCART от България. Намират се за под 50 лева в Базара и са идеални за RGB monitor.

Ако търсиш плосък LCD/LED/Плазма, всеки един със SCART вход става.
« Последна редакция: 21 Септември, 2022, 11:13:38 от CVT »

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #47 -: 21 Септември, 2022, 22:19:45 »
Работата е на кантар.Почти всички нови телевизорчета се самоизключват след минути когато - няма сигнал.
Пробвах подадох нужните напрежения 5 волта и 12 волта на нужните крачета на шкарта и вързах RGB със синхро!Перфектна картина всичко и ок,ама процесора си търси afc от тунера димек сигнал от тунера инъче мисли,че е спряло телевизионното предаване и изключва!Това е неизключваема екстра която прави доста телевизорчета негодни за нашата цел!
Интересно пробите показаха че като има вкарана кабелна телевизиа и хванат канал при този случай като се върже катоRGB телевизора работи.Не се самоизключва.Явно съм прав и си търси afc-то!Някой от по старите бачкат.Всичко става с проби!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #48 -: 22 Септември, 2022, 09:09:02 »
Хмм, това не би трябвало да става когато телевизора е в режим видео вход, защото тогава няма да може да работи с външен DVB-T тунер настроен в режим RGB през SCART.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 922
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #49 -: 22 Септември, 2022, 19:47:29 »
Имам един или два стари монитори от типа за който пишете.Този който намерих по-бързо мисля че има всички входове които са нужни за вашите експерименти.Имам и доста стари компютри, ще проверя как работи с Правец16.Не го предлагам за продажба, просто като информация по темата за мониторите.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #50 -: 22 Септември, 2022, 20:42:10 »
Монитор от Блумбърг терминал в идеално състояние! А случайно да имаш целия терминал?

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #51 -: 06 Януари, 2023, 09:05:53 »
Нови постъпления и няколко сандъка.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #52 -: 06 Януари, 2023, 16:28:42 »
Имам един малък 14 инчов телевизор BEKO от началотто на 2000-ди. Уви днес го прецаках по невнимание запоявайки пин 20 (композитният) на един SCART кабел и бях забравил, че е накрайникът  му е включен в работещният телевизор в този момент. За секунда се появиха едни бели дебели трептящи хоризонтални линии през екана и бързо го загасих...  .вече не "вижда" никакви устройства (игри. приемници, видеота) през композитният вход черен екран е. все едно не си включил нищо,   :-[
А RGB нещата през SCART (игри,приемници и тъй на татък) не успяват, да се синхронизират и картината скача. Намерих схема и единственото ,което дели пистата на този композитен сигнал от краче 42  "CVBS/Y" на  "jungle" чипа е един SMD 47nF  кондензатор, който свалих и проверих - наред е. Което значи ще съм прецакал самият чип :(
Сега телевизотър работи само през RF Антенният вход и там всичко си е наред и картината е супер, но не става за нищо друго.  :-[

Ето я схемата въпросният кондензатор е C 162 и краче на чипа 42 . този дето е С107 47pF също е добре и него проверих.
http://archive.espec.ws/files/GRUNDIG%20E3.pdf

Ето това е платката http://monitor.espec.ws/section1/topic143104.html

Иначе много хубав кинескоп и дава супер картина, яд ме е че го прецаках, беше ми точно за тестове. Дано си намеря друг подобен, че не ми е по силите да намеря нов чип и да го сменя  :blush:

Някои от тук иска ли го за тия аркадни маши, дето си правите, ще е много подходящ, ако успее да го оправи или , да му вземе само кинескопа !  (чистил съм го и вътре е като чисто нов няма прах и мизерия) Подарявам го! :flag_of_truce:


Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #53 -: 07 Януари, 2023, 22:38:02 »
Прецакал си синхропроцесора, някой телевизори имат защитни ценерчета към маса от всеки използуван крак на шкарта ,но този явно е нямал

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #54 -: 08 Януари, 2023, 02:08:51 »
Чипа TDA 9345 го има в иБей, но е 10 евра без доставката, точно колкото е и целия телевизор: https://bazar.bg/obiava-28990441/televizor-beko-14-incha

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #55 -: 08 Януари, 2023, 12:23:24 »
Имам на работа няколко такива платки,трябва да видя с какви процесори са.Ако не бързаш до утре.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 922
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #56 -: 08 Януари, 2023, 13:20:45 »
Имам 5-6 броя Беко и Санг, ще ви излезат ефтини от чипа с доставката. Писал съм за Блумбърг.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #57 -: 08 Януари, 2023, 17:08:28 »
Благодаря, момчета! Верно си е , че смяна на чипа е безмислена и трудоемка.  :master2:
lz2xl, ще съм много благодарен , ако провериш и се окаже , че имаш същата платка.  да ги сменя :hi:
Че кинескопът наистина е перфектен "филипс".
 lopesbroko, каква е тази модификация, мога ли да я добавя за в бъдеще ,да е по-сигурно :) ?
За мой късмет приятелката ми се оказа, че има пак подобен беко, в малко по-различен корпус от пред и абсолютно същият от зад, но  черен . Моделът е KK1403 TX платката вътре и кинескопа са други . Тамън си мислех да направя размяна, че кинескопа е няква куче марка и не дава такава добра картина. Но се оказва че явно и платката освен, по-различна вероятно е и по-стар модел, защото е с 2 ,а не 1 общ чип и тъпото е, че през истинско RGB , менютата стават, черни и пада налучкване (все едно е модифициран (а не е). НО по-глупавото е, че настройките за цвят контраст и прочие не реагират през RGB режим, а само през композитен и антена.

Така, че закърпих положението и имам с какво да тествам SCART конзоли все пак. и в крайна сметка този прецаканият все пак върви през антена и мога да го занеса у тях с кабелна да го гледаме, ако никой от вас не го иска за донор, че ми е жал да го хвърля , че у тях принципно зяпаме на един по-голям NEO ли там квото беше е пълен боклук кинескопа, виждат му се линиите на обатният ход за 2, 3 секунди при палене и не е на фолус.




Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #58 -: 08 Януари, 2023, 19:12:27 »
Би трябвало да има платки E3,аз съм вадил от тях но процовете трябва да са там.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #59 -: 08 Януари, 2023, 19:27:08 »
Би трябвало да има платки E3,аз съм вадил от тях но процовете трябва да са там.

Дано намериш  и не си вадил много :), че май ще е по-лесно твоята да възстановя с чаркове от моята хаха, че тоя чип няма вадене  :blum1:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |