| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Реконструкция на кондензатори  (Прочетена 1856 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
Наскоро съживих един "Сигнал 201" на около 32 години. Проблемът беше тривиален - два от електролитните кондензатори в захранването бяха спрели да "кондензират". Замених ги с нови, но както се вижда на първата снимка, платката не изглеждаше добре с тях. Тъй като запазих старите (никога не изхвърлям свалени от стари апарати елементи), реших да им трансплантиран нови вътрешности. За щастие при еднакви параметри новите кондензатори са по-малки на размер в сравнение със старите и могат да се поберат в корпусите им. Идеята не е нова и реших да импровизирам. Взех най-близките по стойност за дадените напрежения с ниско ESR и им свалих PVC-то. С мини-фреза премахнах съдържанието на съветските. По-големият беше с гумена тапа, която с малко усилия успях да върна на място. По-малкият беше капсулиран с някакъв полимер. Запечатах го с епоксидна смола. След това обратно на платката и тя възвърна автентичния си вид, направо - красота. Ако вакуумно-луминисцентният индикатор не предаде богу дух, Сигнал-ът ще издържи поне още толкова години $:о).

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
Re: Реконструкция на кондензатори
« Отговор #1 -: 02 Юли, 2022, 00:41:51 »
Ето и изглед на работещия Сигнал.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 430
  • Населено място: България
Re: Реконструкция на кондензатори
« Отговор #2 -: 02 Юли, 2022, 01:33:42 »
В случая бих предпочел надеждност пред автентичност. Не ми вдъхват доверие тези електролити дори на вид и изглед даже подправени. Особено тези червените квадратните керамични винаги могат да закуцат. По добре със съвременни елементи без да ги криеш. Също и за тези КТ315 си имам нещо на ум бих ги подменил с BC237 без да се замисля за автентичност. Защото КТ315 с BC237 можеш да замениш но BC237 с КТ315 не винаги се получава.

Неактивен HAL2000

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 86
  • Населено място: Плевен
Re: Реконструкция на кондензатори
« Отговор #3 -: 02 Юли, 2022, 09:04:02 »
кт9315 е много странен транзистор, в първите години на производство е супер, но перестройката им разказва играта. Също има значение къде са правени. Трудно се намират и тези  плоски крачета ...... с две ръце за смяна с BC237, ако има грижа с тях.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Реконструкция на кондензатори
« Отговор #4 -: 02 Юли, 2022, 10:52:45 »
Според мен колегата е дал много добър пример за маскиране на нови елементи в корпуса на стари, което е смисъла на темата, както личи от заглавието.
Как да подобрим надеждността на съветската апаратура е друга тема, и мисля, че тук не е мястото за тази дискусия :).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
Re: Реконструкция на кондензатори
« Отговор #5 -: 03 Юли, 2022, 21:29:38 »
Както колегата @Origo отбелязва, акцентът е по-скоро в незабележимата подмяна на стари части. Нямам притеснения относно транзисторите, издържали са толкова години и вероятно ще издържат още толкова. Повече се тревожа за вакуумно-лунинисцентния индикатор. А и апаратът вече няма практическо значение $:о)

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
Re: Реконструкция на кондензатори
« Отговор #6 -: 01 Ноември, 2022, 17:50:04 »
Нова двойка кондензатори с трансплантирана вътрешност.
Използвани са донори с по-високи параметри, включително ниско ESR. Към единият е добавен керамичен кондензатор, поради особеностите на устройството (часовник, изпълнен със схеми от серията К176xxA).

П.С. Някои от снимките са редактирани за отстраняване на дефекти

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: Реконструкция на кондензатори
« Отговор #7 -: 01 Ноември, 2022, 19:00:34 »
Защо не слагаш два броя 100мФ паралелно? Хем ще имаш по-ниско ESR, хем капацитета ще съответства на надписа.

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
Re: Реконструкция на кондензатори
« Отговор #8 -: 01 Ноември, 2022, 19:09:50 »
Краткият отговор е за простота. В момента нямам 100 мкФ пред мен и не мога да оценя размера, но предполагам, че два в паралел няма да се поберат в старите "черупки". А за мен най-важно е да запазя оригиналния изглед на уреда.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: Реконструкция на кондензатори
« Отговор #9 -: 01 Ноември, 2022, 19:38:02 »
Ако са SMD размер C или D се събират един върху друг и има още поне 2 мм за смола. Трябва обаче да им се изолират терминалите, така че да не опират в корпуса.

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
Re: Реконструкция на кондензатори
« Отговор #10 -: 01 Ноември, 2022, 19:51:47 »
Да си призная за SMD не съм мислил, но както си описал, с тях "производственият" процес е малко по-сложен.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 902
  • Населено място: Варна
Re: Реконструкция на кондензатори
« Отговор #11 -: 02 Ноември, 2022, 08:23:59 »
Извинявам се, но имам особено мнение по въпроса.
Съветските електролитни кондензатори никога не са изглеждали красиво и никога не са били надеждни. Тоест, сами по себе си са срам за производителя и доказателство за неспособността му да проектира и прави надеждни изделия.
Когато при ремонт на електронно изделие от 80те заменяме кондензатор с друг кондензатор, не би следвало да търсим автентичност на изгледа, а нормална работоспособност и нищо повече от евентуална автентичност на електрическата схема. Поправете ме, но електронните изделия от тази епоха никога не са имали за цел да бъдат красиви отвътре, нямат зъбни колела и движещи се части, които да те карат да ги гледаш както дете свещ... Виж, старинните часовници са друго нещо, там при реставрация се държи на автентичност на вида и дори най-малката драскотина може да бъде неприемлива. Но при електрониката подобен род отношение е за мен 'криворазбрана цивилизация'. Е, това си е лично мое мнение, с което никого не ангажирам, просто искам да го споделя.

Неактивен petromaniq66

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 85
  • Населено място: Варна
Re: Реконструкция на кондензатори
« Отговор #12 -: 02 Ноември, 2022, 08:49:29 »
Ако се притесняваш за индикатора му намали отоплението до поносимо светене. ESR на такава техника няма смисъл. КТ315 най много да опука от по-високо напрежение. Колко боклуци съм си купувал със занижени параметри, а 315 беше 3.50лв , румънския 2N3055 7лв.

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
Re: Реконструкция на кондензатори
« Отговор #13 -: 02 Ноември, 2022, 10:43:13 »
Както се казва, "На вкус и цвет товарищей нет".
Правя уточнението, че тук не става дума за качеството, надеждността и други субективно оценявани свойства на старите уреди, особено съветските. Всеки се е сблъсквал с какви ли не примери. Макар че не е нещо особено, гледам на процеса по-скоро като реставрация. Използвам нови елементи с по-добри параметри, които гарантират работоспособността за години напред. Ако мога да ги скрия в старата "черупка", се радвам да запазя изгледа и "духа на времето". По същите причини и други колеги "произвеждат" кондензатори.

Ако се притесняваш за индикатора му намали отоплението до поносимо светене. ESR на такава техника няма смисъл. КТ315 най много да опука от по-високо напрежение. Колко боклуци съм си купувал със занижени параметри, а 315 беше 3.50лв , румънския 2N3055 7лв.
Ако става дума за часовника от последната снимка, индикаторните лампи не ме притесняват особено. Изненадах се от доброто им състояние, всички сегменти светят ярко и равномерно, въпреки че са на 38 години. Не знам колко са работили в миналото, но определено имат още доста ресурс. Що се отнася до транзисторите, те са КТ361Д. Има лоша слава и заедно с неговите събратя са ги наричали "оранжевата чума" (или друга в зависимост от цвета им), но са били много популярни и в Съюза са ги продавали на килограм (поне такива са слуховете). За ESR-а бих казал, че по-виското качество няма да навреди ;о).
Относно цените на приборите в онези години един приятел наскоро сподели, че дори са се басирали за транзистори :о). 

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: Реконструкция на кондензатори
« Отговор #14 -: 02 Ноември, 2022, 11:52:00 »
За сравнение: 3 кондензатора от 80-те години които намерих в чарковете, един съветски, един български и един японски. (Последната снимка е на чисто нов SMD и е до 50V, слагам го само за пример.)
« Последна редакция: 02 Ноември, 2022, 12:03:00 от CVT »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |